Hvor få l er ok

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

C-lotte — 27. maj 2006, 15:23

Når man bare har meget lidt yngel pt kun 3 fra enten en guppy, molly eller platy, som er nyfødte og meget små, hvor få liter er det så ok at have dem på. Jeg har et 10 L akvarie, men syntes det er meget at stille op for kun 3 der er så små. Så ville man kunne have dem lidt tid i en lille skål med iltsten og skifte lidt vand dagligt. Hvad er ok, 1 L ,2 L eller mere?

Med venlig hilsen
Charlotte

Lars Steen — 27. maj 2006, 15:33

De kan gå i mindre end 10 L men det vil være synd og så vokser de heller ikke så hurtigt, så start du bare det 10 l op nu da du har det.
Du kunne jo også bare lade dem gå sammen dine andre fisk og håbe at de ikke bliver spist alle sammen.

Vh.
Lars Steen

C-lotte — 27. maj 2006, 15:43

Ja det er et problem jeg arbejder med. Når jeg ser en fiskeunge i akvariet og ved den bliver spist hvis den bliver fundet, så er jeg nødt til at hive den op. Gode argumenter som at de stærkeste overlever osv osv. er jeg helt enig i, men

Med venlig hilsen
Charlotte

C-lotte — 27. maj 2006, 15:44

Men kan hvad med bakteriekultur i et 10 L med iltsten. Kommer der ikke hurtigt for meget nitrit?

Med venlig hilsen
Charlotte

thues — 27. maj 2006, 15:51

Skift vand, skift vand, skift vand...:-)

Og så tag noget slam fra bunden, evt. filtret, og evt. lidt planter med fra det gamle akvarium - det er godt for netop bakteriekulturen. Ilt fremmer i øvrigt netop de bakterier, der forvandler nitrit til nitrat - og nitraten, der er væksthæmmende, holdes i ave med vandskiftene.


Så skal og kan det sagtens gå....;-)



De bedste hilsner
Thue

Bjarne — 27. maj 2006, 16:16

Hej
Sæt et ynglenet op i akvariet, et til at hænge over kanten, det koster ca. 20er, - så slipper du også for vandskift.

De bedste hilsner
Bjarne

thues — 27. maj 2006, 16:24

Tjah...det er også en mulighed, som kan bruges. Ynglen trives nu ofte bedre i et akvarium for sig selv - netop på grund af vandskiftene.

Vandskift skal til i et ethvert opdrætsakvarium...ja, i ethvert akvarium (med mindre man har meget få fisk og/eller nitrat-filtrering) - også hvis man bruger net, fødekasser etc.


Små opdrætsakvarier til yngel er generelt en udmærket ide - og vandskift i sådan et er jo netop overkommeligt..:-)


De bedste hilsner
Thue

Marya — 27. maj 2006, 16:35

Hej!
Jeg har selv fire vildguppyunger pt, som jeg i starten reddede op i en stor blomstervase på 2-3 L vil jeg tro. Jeg har ikke iltsten eller filter i mit alm. akvarium, så det kom der heller ikke i vasen. Jeg kom blot nogle planter med fra akvariet. Så kom jeg et lille termometer med så jeg kunne holde øje med vandtemp., fordi jeg stillede vasen i et vindue.

Det var intet problem at skifte knap halvdelen af vandet hver gang jeg lige kom i tanke om det, hver anden dag ca. tror jeg, nogle gange hver dag... Og så fodrede jeg med afskallet artemia og lidt knust flagefoder.

Og da jeg mente de var store nok til ikke at blive ædt ploppede jeg dem og planterne tilbage i akvariet til de andre og der trives de nu fint sammen med de store, spiser og kæmper om maden sammen med dem osv.

Så med få antal liter gik det i hvert fald godt her i Århus:-) Jeg håber snart mine tykke guppyhunner føder igen, så jeg kan redde små miniguppyer op igen:-) Jeg synes de er så søde; ligner små streger med kæmpeøjne:-D

Venligst
Maria Sørensen

C-lotte — 27. maj 2006, 16:45

Ok tak for alle de gode råd, lige gyldigt hvad kan jeg høre der skal en masse vandskift til. Troede ikke yngel så småt kunne tåle den store udskiftning af vand.

Med venlig hilsen
Charlotte

thues — 27. maj 2006, 16:52

Hvis du gør nogenlunde som Maria, så skal det såmænd nok gå...det er en udmærket "opskrift" på en måde, det kan gøres på (hvilket ikke udelukker andre muligheder heller). Der er jo heller ingen grund til at gøre det vanskeligere, end det er. (Vi overlader til sportsfolk og idioter at springe over, hvor gærdet er højest !).

De bedste hilsner
Thue

helene — 27. maj 2006, 22:27

Mine erfaringer mht. yngel i et lille 12 liters er at det er ganske udmærket, - jeg har hele tiden et lille hold guppy unger gående i et sådant lille et som står ved siden af min computer. Jeg har ingen iltsten eller pumpe på, og jeg skifter halvdelen en gang om ugen, - de vokser altså ganske fint. Jeg tror sagtens de kan holde til flere vandskift end det, og afhængig af hvor mange der er i, er det klart fint at skifte vand ofte, men som thue skriver, det behøvs ikke være så vanskeligt.
Jeg har så også akvariet beplantet med lidt små planter og en lille rod og lidt bundlag i, samt et par rejer .. så på den måde er der selvfølgelig opbygget en bakteriekultur efterhånden.

Mvh.
helene

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.