Korkbaggrund

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

TO — 3. maj 2006, 20:40

Hej

Er der nogen, der har erfaringer med de her pressede korkplader i akvariet (fåes i to eller tre cm tykkelse)?: http://www.akvarieudstyr.dk/database/vis_produkter.asp?ProduktID=1904

De er vist primært udviklet til terrarier, men burde vel egentlig også kunne bruges i akvariet. Spørgsmålet er så, hvordan holdbarheden under vand er? Det giver nogle ret spændende muligheder med hensyn til at lave noget, der kunne minde om flodbred. F.eks. kunne man sætte flere sammen til 10 cm tykkelse og skære huler ud, hvilket nok især ville være perfekt i Apistogramma akvarier.

Thomas

SweetEyes — 3. maj 2006, 20:51

Der er nogle forskellige der har prøvet det her på siden... fx http://akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?id=169740&cat=2&highlight=kork
Prøv at søg her i forumet efter kork, så kommer der da lidt læsestof;)

Med venlig hilsen
Malene

TO — 3. maj 2006, 21:12

#2 Det er ikke helt det samme jeg henviser til som i det link du opgiver; de plader jeg har set på (og som kan ses i linket i mit første indlæg) er hele helt flade plader på 100 x 50 cm af sammenpresset kork (sådan ser det i hvert fald ud).

Thomas

Michael W A — 3. maj 2006, 21:43

Jeg har sat korkbaggrund i mit akvarie, jeg købte to 20mm. plader som jeg har monteret indvendigt i akvariet. Det største problem er at alger hæfter utroligt godt på dem og de er svære at fjerne da pladerne er porøse.

Mvh. Michael



Lois — 3. maj 2006, 23:15

#1 ved hvad du mener, stod og kiggede på det samme for et par uger siden i en dyrhandel. Overvejede også om de ikke kunne bruge i akvarier.... såh jeg læser med 😉

Med venlig hilsen
Lola

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.