Gurami gold

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Inferno22 — 21. april 2006, 17:28

Hej alle sammen.. Jeg har et problem, min hun gurami er lige til min store ærgelse død 🙁 Lige efter at jeg købte dem altså 1han og 1hun spurgte jeg om deres opførelse var helt normalt, i kan læse om det jeg spurgte om dengang her http://www.akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?cat=3&id=235562#235562 Det er efterhånden ved at være noget tid siden 16.03.06 men det blev aldrig bedre.. Mit spørgsmål er så. Hvad nu? Jeg mener hvad skal jeg gøre? skal jeg købe en ny hun eller skal jeg prøve med 2 hunner? Håber at i kan hjælpe mig

Mvh.
Inferno

hustler west på — 21. april 2006, 19:22

Du kan roligt købe en ny hun eller to, dog ville to nok skabe mere uro end godt er, hvis den ene finder sammen med hannen - Ville den anden nok død af kedsomhed eller stress over og bliver jagtet af både han og hun.
Har selv et par fuld voksne og godt fede 2 plettede blå guramier og hannen jagter også hunne lidt vildt en del gange om dagen, men ellers går de fredeligt sammen, han får bare disse "anfald" en gang i mellem og det er helt i deres natur og gøre sådan, det er faktisk en del af deres parrings ritual.
Hvis man er i tvivl kan man skrue varmen op til 29-30 grader og hvis man har et godt vel plantet akvarie vil de begynde og yngle inden for en uge eller to - Hvis du kombinerer det med frost fodder.

Mvh.
Hr. Jonas Erbs

Inferno22 — 21. april 2006, 19:44

ja men det var jo lige nøjagtig det hannen gjorde ved hunnen.. i al den tid jeg har haft dem er det kun hannen jeg har set.. Hver gang hunnen viste sig fløj han efter den og jagtede den tilbage mellem planterne.. Jeg har heller aldrig set den spise.. men lidt må den da have spist.. Vil den så ikke også bare gøre det ved den hun jeg køber til ham?

Mvh.
Inferno

hustler west på — 21. april 2006, 19:50

Kan kun sige at der en kun én måde og finde ud af det på - Og det er og prøve.
Ved det kan lyde lidt underligt, men det er trods alt kun fisk til under 50 kr, men ved det kan være svært og finde en voksen Gurami - Vi ledte selv i 1½ måned efter en hun til vores da den anden døde under mystiske omstændigheder i forsøg på og få dem til og yngle i et 100 liters med 30-31 grader og kun meget svag strøm i vandet, måske kunne hun ikke klare varme badet, men han lever i bedste velgående den dag i dag sammen med sin nye kone.
De spiser begge sammen, for når der er mad i farvandet er alle fisk på lige fod, både cichlider, tetraer, guramier ect.

Mvh.
Hr. Jonas Erbs

helene — 21. april 2006, 22:49

Jeg ved godt at der nok er nogen som ikke er enige med mig, men jeg ville selv aldrig have guldguramier i under 250 liter (eller faktisk ville jeg ikke engang have dem i 250 liter, mine går i 325) men ihvertfald ville jeg aldrig anbefale nogen at have mere end en i under 250 liter :-(
Grunden til dette er at jeg synes guld guramien er en fisk, som virkelig har brug for god plads, hvis man ikke skal opleve det som du oplever hvor en hun eller en han, hvis man var uheldig og have to, ender med at blive stresset.
Og de er territoriale - dagen lang går med at markere hvor grænserne går .... det er naturlig adfærd, men det kræver altså noget plads. Og guld guramier kan sagtens blive temlig store også, i virkeligheden en del større end dem man sådan normalt ser, jeg har læst et sted at de kan blive som en hånd - men det bliver de sikkert sjældent. Men det giver bare et billede af at det er en fisk som man skal give god plads.
Dit 130 liters er efter min mening alt for lille til to guld guramier. Og den ene du har tilbage er ikke spor ked af ikke at have selskab, guramier trives ganske udmærket med kun sig selv som selskab ... altså udover alle mulige andre fisk, som de er ganske fredelige overfor.

Mvh.
helene

hustler west på — 21. april 2006, 23:01

Gud, sorry... Havde overset at de går i et 130 liters.
Så ville jeg ikke købe en ny, men et større akvarie og SÅ en ny hun - Rigtig som Helene skriver med størrelsen på akvariet.

Mvh.
Hr. Jonas Erbs

Inferno22 — 22. april 2006, 08:58

Oki tak.. Godt nok er mine ikke så store endnu 5cm og jeg har da også planer om at jeg skal have et nyt større ak men ikke lige nu så det går jo nok.. de vokser vel ikke til fuld størrelse på 5dag... Men da jeg skulle have dem var jeg inde på artsbeskrivelsen at kigge (som jeg altid gør) og der står der under akvarie størrelse 80-200Liter? Så er det vel også en meget stor fejl.. Jeg kunne forstå hvis det var et 80liters de gik i, så havde jeg heller ikke købt dem da det lå lige på grænsen..

Mvh.
Inferno

hustler west på — 22. april 2006, 10:34

Tit er de beskrivelser ret bredde gående og de liters angivelser er som regel angivet hvis man kun har to fisk i akvariet og opdræts akvarier er tit mindre end det som fiskene går i til daglig, for og kunne styre processen nemmere under opdræt.

Men kan godt følge dig i dine tvivl, det kender jeg godt.
Men skriv gerne en spørgende tråd næste gang du står over for et fiske, akvarie eller pumpe køb ect. og vi hjælper gerne med evt. tvivls spørgsmål du måtte have, men regn med der ofte kommer både + og - forslag og måske endda folk der modsiger sig selv.
Du kan evt. gøre det at når du har læst svarene i din tråd, så klik på brugernes navn og går ind på deres profil og se hvorlang tid de har haft akvarier og om de bare er en der lyder klog, det gjorde jeg meget i starten og fandt hurtig ud af hvilke personer jeg helst vil tage imod råd fra og hvem jeg ikke vil.

Mvh.
Hr. Jonas Erbs

helene — 22. april 2006, 20:41

jeg skrev også, i #5 at der sikkert var nogen som ville være uenig med mig mht. hvor stort akvariet burde være, og det var også lidt ud fra at der netop står sådan i artsbeskrivelsen, - men jeg synes måske det burde rettes, hvis der står at man kan have guld guramier i et 80 liters akvarie, - det kan man kun i en kort periode, hvis noget. Andre typer guramier kan man jo sagtens, f.eks. dværg gurami eller honning gurami - og en del andre små gurami typer, - men ikke de store typer. Ihvertfald er det ofte det som så sker, som du netop har oplevet, - måske sker det ikke hver gang, hvis fiskene er tilpas små, men det er nu ikke så sjældent at man kan læse netop indlæg som handler om samme problem som dit.
Igen, jeg ville lade den ene gurami være alene, indtil du får et større akvarie, og evt. have dværg guramier eller honning guramier, - eller perleguramier, som ikke er helt så territoriale og heller ikke helt så livlige og pladskrævende.
Godt nok kan det godt være at din guld gurami han vil synes han er den der skal dominere det hele alligevel, - men måske mindre alvorligt end hvis det var en hun af hans egen slags ...
Jeg ville tvivle på at han vil opføre sig meget anderledes overfor en ny hun end han gjorde overfor den gamle

Mvh.
helene

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.