Hjælp! mit akvarie er utæt i det ene hjørne :(

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

nalle — 20. april 2006, 09:26

Hej Allesammen!
Jeg står i den uheldige situation at mit kun 4mdr. gamle 325liters Akvastabil tilsyneladende lækker en smule vand i det ene hjørne (et af de nederste).
Jeg opdagede det igår lige før senge tid (great!), så jeg måtte hurtigt igang med at tømme det for vand, da jeg selvfølgelig frygtede at det ville revner eller noget i den stil. Da jeg havde tømt ca. 2/3 af vandet undersøgte jeg igen hjørnet og det så ud til at holde tæt - for nu ihvertfald! Min natte søvn blev selvfølgelig ødelagt fordi at jeg måtte stå op ca. hver time for at tjekke om det nu også stadig var tæt. Det var det heldigvis! - så fisk og planter er blevet der i!

Her til morgen da jeg stod var området, dvs. bord, glas, flamingoplade osv., heldigvis stadig tørt!
mit dilemma er så nu - hvad gør jeg?

Jeg har mistanke om at det måske ikke er helt nede i hjørnet at akvariet lækker eftersom at det holder tørt, men længere oppe!

Jeg har surfet lidt rundt, bl.a. på AS, for at finde ud af hvad jeg skal gøre, men jeg er sku stadig i tvivl... Jeg burde måske først fremmest kontakte min forhandler og høre hvad de synes?

Håber at i kan komme med lidt råd og positive ord 😉 - igår var jeg godt nok helt ude af den, men idag er jeg noget mere rolig!

De bedste hilsner
Natasja W. Petersen

gibson — 20. april 2006, 09:30

For det første, så kan du afleverer akvariet der hvor du har købt det og få dem til at udbedre manglen jf. købeloven. Dette ville jeg selv gøre. Alle produkter købt af private har en 2 års reklamationsret.

Hvis man har fyldt akvariet meget op, så er det noget med (men måske kun i gamle dage) at der kan løbe vand ud i rammen, så det ser ud som om det er utæt i hjørnet. Det kan du finde ud af ved at fylde lidt vand på og så se hvornår det bliver utæt.

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

kildemoes — 20. april 2006, 09:38

må ligge spørger. er der heldækkende amartur på? og er det uden dæk glas?

Mvh.
kildemoes

nalle — 20. april 2006, 10:08

#2 Det er også det jeg har tænkt mig at gøre 🙂 - sidder på arbejdet lige nu, så må lige revurdere utætheden igen når jeg kommer hjem.

#3 Ja, der er et heldækkende armatur, og nej jeg har ikke dækglas.
Både akvarie og armatur er effectline...

De bedste hilsner
Natasja W. Petersen

perolsen — 20. april 2006, 10:34

Hej

Prøv at se om du ikke er kommet til at fylde for meget vand i akvariet... jeg har haft samme problem og var kommet til at fylde for meget i, og vandet blev presset ud nede i bunden ved at det løb ned i hjørnet.
Det kan også være fordi at dit amatur laver konsistens og det så trætter ned bag fugen i akvariet, prøv at se om det er fuget helt ind i den inderste kant oppe ved amaturet, der skal der gerne være luft så overskydene konsistens vand kan løbe ned i alvariet og ikke ned bag alu profilen.

Med venlig hilsen
Per JM Olsen

nalle — 20. april 2006, 10:56

Hej Per!
Uh, det vil jeg straks gøre når jeg kommer hjem! Jeg fyldte faktisk rigeligt vand i det ved sidste vandskift! Så krydser alle fingre og tær for at det er problemet 🙂

Jeg ringede faktisk hjem for få minutter siden (mor er hjemme!) for at tjekke om det nu stadig holdte tørt - og det gør det heldigvis!
Jeg må lige starte en større efterforskning når jeg kommer hjem!

De bedste hilsner
Natasja W. Petersen

malle — 20. april 2006, 11:00

hej.
jeg har prøvet noget lignende men det var fordi pumpen i den anden side fik vandet til på en eller anden måde at "hoppe" ud i det andet hjørne. jeg ved ikke om det er det samme med dit akvarie? jeg er ikke så god til at forklare det så her er lige et link til det spørgsmål jeg skrev der er nemlig en der har forklaret det...: http://akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?cat=4&id=209670

De bedste hilsner
malle

kildemoes — 20. april 2006, 11:03

så kan det måske være kondens vand, som løber inde for i rammen, det kan også være som Gibson skriver: at Hvis man har fyldt akvariet meget op/ helt op, så er det noget med at der kan løbe vand ud i rammen, så det ser ud som om det er utæt i hjørnet. ellers hvis det holder tæt nu kan du prøve at fylde det langsomt op, tand for tand indt til du finder lækken, som du så lapper/limer men det kan godt være svært at pejle sig ind på hvis den er lille, men hvor meget vand vil du tro det lækkede i timen/min.

Mvh.
kildemoes

nalle — 20. april 2006, 12:30

#7 Mange tak, malle, fandt faktisk selv din tråd før idag - og jeg har faktisk lige fået en ny pumpe (Eheim 2028) som blev sat til sidste weekend!

#8 Det holder tilsyneladende tæt nu, så tror jeg vil prøve din metode med at fylde op til jeg finder den eventuelle revne! Men jeg håber virkelig at det er et ydre problem og ikke et indre 🙂

De bedste hilsner
Natasja W. Petersen

malle — 20. april 2006, 13:47

hej nalle.
det var godt du kunne bruge linket.

De bedste hilsner
malle

nalle — 20. april 2006, 17:24

Gode nyheder allesammen (ihvertfald indtil videre) !
Hjørnet er stadig helt tørt, så jeg har netop fyldt akvariet op til 2/3 - og indtil videre holder hjørnet sig stadig tørt 😉
min egen teori er som #2, 5# og #10 at akvariet har været for fyldt!

Uh, hvor er det dejligt at man kan spørge sig til råds sådan et sted som AS ;D - jeg var godt nok lige ved at gå ud af mit gode skind da jeg opdagede det!

De bedste hilsner en meget glad! 😀
Natasja W. Petersen

12walle — 20. april 2006, 21:05

Jeg havde samme problem, der hvor fejlen er, er ovenpå akvariet. Det ordnes med et tyndt lag silicone oven på akvariet, i hjørnet oven hvor det drypper.
Snakkede med akvastabil da det skete for mig, og de sagde det tit skete dert kom kondens fra armaturet og lagde sig ovenpå hjørnet så det kunne løbe ned bag listen... Mit er nu helt tæt igen...

Sådan så det ud da mit var utæt http://www.akvariesiden.dk/galleri_ny/pic_details.php?pid=9950

Sådan gøres det tæt igen http://www.akvariesiden.dk/galleri_ny/pic_details.php?pid=10004

Venligst
claus Pedersen

nalle — 20. april 2006, 22:23

Nu har akvariet stået et par timer "helt" fyldt med vand - og det har ikke lækket vand siden 😀 DEJLIGT!

#13 Det så også sådan ud i mit hjørne igår. Bare med lidt mere kalk udtræk.. Jeg tror også at jeg for en sikkerheds skyld fuger lidt i det øverste hjørne!

Mange tak for al jeres hjælp og råd! 😀

De bedste hilsner
Natasja W. Petersen

12walle — 21. april 2006, 11:03

Der er ingen grund til og gøre mere end det der bliver vist på billede 2 i min tråd, det kan sagtens stå med vand nogle timer, men er der ikke blevet tætnet ovenpå kommer det igen når der kommer kondens....

Venligst
claus Pedersen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.