Phpbb forum

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #487878 — 17. april 2006, 17:53

hvorfor bliver der ikke brugt phpBB-forum her på akvariesiden??
synes det er meget besværligt at finde rundt i jeres forum-struktur her på siden
det er så vidt jeg ved gratis, og meget brugervenligt, ikke som det i bruger nu
hvor man skal ind på en masse undersider for at finde de forskellige tråde.

i kan se forskellige eksempler her :

http://www.nhf.dk/forum/
http://www.dendromania.dk/
http://www.einet.dk/forum/
http://gekkoforum.dk/phpBB2/index.php?sid=767b899bfc62ad11b4e634645e5b069b

som i kan se kan de bygges op forskelligt så det behøver ikke at ligne alt andet
og de er meget lette at bruge, for brugeren, både når der skal skrives og
når der skal læses beskeder.
og man kan også se hvordan ens indlæg ser ud, inden det sendes ud på det
store internet.

Med venlig hilsen
jakob lejbølle

XXXX — 17. april 2006, 17:54

syntes det er dejligt at forum her på siden ikke ligner alle andre forums

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

Bruger #487878 — 17. april 2006, 17:59

ja det er sikkert dejligt, og det ligner ikke andre, -men det er bare ikke så brugervenligt, som det kunne være
hvilket jeg sættere temlig meget højere, end hvor dejligt det er.

Med venlig hilsen
jakob lejbølle

XXXX — 17. april 2006, 18:01

det er da bare et spørgsmål om tilvending.


Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

Dondata — 17. april 2006, 18:06

Jeg er da glad for at AS ikke bare ligner et VBB/UBB/PHPBB forum, ligesom 1000'vis af andre forums.

Mvh.
Dondata

Bruger #487878 — 17. april 2006, 18:09

måske, men jeg mangler funktioner som er med til at gøre det hele meget lettere
blandt andet :
redigering af sine indlæg, hvis der er noget man har postet forkert.
er funktion hvor man kan se hvilket nye indlæg der er kommet siden sidst men loggede ind.
en funktion hvor man kan rykke direkte til det sidste indlæg i en tråd.
og en lettere overskulighed, hvilket er en stor mangle



Med venlig hilsen
jakob lejbølle

XXXX — 17. april 2006, 18:13

redigering af indlæg er bevidst fravalgt da det giver rod i trådene his der bliver svaret på noget som er blevet rettet
funktionen med nye indlæg er her allerede det er den oversigt du for frem når du trykker på forum
det med at hoppe ned til sidste indlæg er mega irriterende for dem som måske ikke har læst hele tråden men kommer direkte ind til indlæg nummer 40, og på denne side hvor der som regel hurtigt kommer mange svar syntes jeg det er godt den ikke er her

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

XXXX — 17. april 2006, 18:15

og hvis du trykker på forum oversigt kommer der da en ganske overskuelig oversigt frem

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

DamPedersen — 17. april 2006, 18:16

jeg synes at det vi har nu er ganske fint! det kan være træls uden en redigerings knap men vores admins har ikke lavet regler om det er forbudt med flere indlæg i træk af samme person og sårn, (som på andre forums) så folk retter det bare i et nyt indlæg!

jeg elsker faktisk det her forum! også lay-outet!

Vh.
Lars

ina — 17. april 2006, 18:22

Layoutet til akvariesiden synes jeg egentlig er meget uoversigtligt, MEN jeg synes at det er bra de ik bruger phpBB eller VB eller nogle av de andre. De ligner hinanden alt for meget.
Men akvariesiden kunne trenge en lille makeover og adde lidt mere features. Men det har de nok en hel liste over hvad folk ønsker, så får vi se hva som sker.


Med venlig hilsen
Ina

Bruger #487878 — 17. april 2006, 18:25

ok når jeg trykker på "forum" så kommer der en side frem med 1723 indlæg, er det det du mener er let at overskue??
ja., -jeg har talt de indlæg :-(
men det kan selvfølgelig have noget at gøre med at der ikke er automatisk logind, så det glemmer jeg stort set hver gang.

Med venlig hilsen
jakob lejbølle

XXXX — 17. april 2006, 18:34

nej hvis du trykker på forum oversigt i stedet for bare forum så bliver det mere overskueligt
Og du har jo mulighed for at markere alle indlæg som læst så du kommer til bunds i alle indlægene
Der er en del ting under opsejling blandt andet en personlig forside så man kan vælge hvilke kategorier man vil se

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

XXXX — 17. april 2006, 18:39

eller retter tryk forum og derefter forum oversigt

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

Lihn — 17. april 2006, 19:06

Jeg er enig med Dusetagu, jeg synes siden er rigtig rigtig god, og bruger rigtig meget tid her inde. Den er overskuelig, bliver tit opdateret, og man får hurtig og rigtig hjælp.

Kanon hjemmeside, også er det jo også en gratis hjemmeside.. :-)

Mvh.
Jacob Lihn

Villads — 17. april 2006, 20:09

Jeg må give Jakob ret i at det ikke altid er nemt at finde rundt her.
Jeg har f.eks lige skrevet et indlæg i tråden "Præcis termometer".
Nu vil jeg gerne lige se efter en ting i tråden men hvis den er forsvundet fra "Ti seneste indlæg" er den meget svær at finde.
Først går jeg ind i Forum,men der er den ikke fordi jeg har læst tråden.Det er første sted man som ny bruger bliver forvirret og irriteret.Hvor f***** blev den tråd af den var her lige før?
Så finder jeg forumoversigt,fedt nok.Hvilken kategori ligger tråden så i.Det må være i "Teknik". NEJ.Nå men så i "Hyggetanken akvarierelateret".NEJ.Hvor har han lagt det?Jeg glemte at tjekke kategorien da jeg svarede.Den sidste mulighed jeg kender er at gå ind i profil under statistik,men det er bøvlet for måske har jeg også glemt den præcise ordlyd på trådens navn og den står på en lang liste uden nogen dato på.
Jeg synes ikke det er nemt og i det mindste kunne jeg ønske mig at tråden ikke forsvinder fra "FORUM" listen over 30 dage når jeg har læst den.
Jeg har prøvet at jonglere med de tre registrerings muligheder i starten af listen og jeg fatter ikke et klik af det og jeg er også ligeglad,bare indlæggene ikke forsvinder fra den liste :-)men det gør de,ofte ud i cyberspace - tilsyneladende.
Tråden "Præcis termometer" nå ja den ligger i "Vandværdier" tja det er vel ok,det faldt mig bare ikke ind.

Med venlig hilsen
Villads

Bruger #487878 — 17. april 2006, 20:34

tak, endlig en der er lige så fustreret som jeg er.

en anden ting der undre mig er at hvis man vil se et billede på forumet, så skal der åbnes 2 ekstre vinduere, med mindre man vil se billedet i frimærkestørrelse, så kan man jo nøjes med at åbne et ekstre vindue.



Med venlig hilsen
jakob lejbølle

Ravnox — 17. april 2006, 20:44

#15 der er en lille gen/omvej til at finde sådanne indlæg - gå i din profil - statistik - vis tråde jeg deltager i, så er trådene listet i datoorden - nyeste øverst.
Enig det kunne vel være nemmere, men det forekommer mig at Zi1in (garanteret stavet forkert) sagde på messen i Randers at de sloges med en meget gammel sideopbygning, der ikke altid var lige villig/kompatibel med vores ønsker.

--- Niels

Maczimuz — 17. april 2006, 21:04

synes det nuværende forum er rigtig godt. det ville være synd at lave det om

Med venlig hilsen
Rasmus
www.papogpapir.webbyen.dk

Bruger #783265 — 17. april 2006, 21:07

Brug for Guds skyld ikke phpBB!! Jeg har været involveret i 3 forskellige fora baseret på phpBB, som konstant og hele tiden blev hacket til trods for at de alle var opdateret til seneste version.
2 af disse fora er nu konverteret til et købe-program og jeg er sluppet på at bruge næsten al min tid på at reetablere fora. Bare et tip, hvis webmaster skulle gå i konverteringstanker...

Villads — 17. april 2006, 21:11

#17 Der har ret i noget ravnox.Det har så taget mig et halvt at finde den fidus :-)

Med venlig hilsen
Villads

Annie — 17. april 2006, 21:30

Jeg er til overmål enig med #5
De fleste andre fora ligner hianden kedeligt meget...

Venligst
Annie

Anti-Pjerrot — 17. april 2006, 21:30

Dette forums brugervenlighed og funktionelle formåen er rigtig skidt. Måske er det fint for folk der ikke ved bedre, og derfor frygter forandringer (=problemer for dem), men i og med at siden ikke er designet til flere end 10 brugere - så er overblikket væk i løbet af en dag. ALLE har problemer med at finde 1-2 dag gamle tråde, og sådan burde det ikke være.
phpBB baserede fora har sine fordele og ulemper, men overblik gir det. Hvis man bevæger sig hurtigt gennem mange sider om dagen, er det en kamp at komme igennem as.
Der er dog utallige vellavede fora der slår phpBB, med flere længder.
Se eks deres furum: (Bemærk højreklikmenu!)
http://www.hardware-test.dk/

akvariekaelderen — 17. april 2006, 21:49

"1 der er jo ogse den mulighed at hvis dette forum er så "meget besværligt at finde rundt i"
kunne man jo da lade vær med at bruge det da det er designet "af brugerne" til brugerne
Med venlig hilsen
jesper k. n.

Anti-Pjerrot — 17. april 2006, 22:05

#23 - jeg er så træt at høre det pis... Hvis alle folk sagde sådan, så havde alle stadig sorthvid TV!

Det er 100% i orden at komme med konstruktiv kritik, da det viser man er glad for det man omtaler, og vil hjælpe med at gøre det endnu bedre.

Hvis man ikke kritiserer så viser det jo bare at man er ligeglad.

Bruger #487878 — 17. april 2006, 22:05

at lade være med at bruge forum, ser jeg ikke rigtigt som en brugbar løsning, da jeg som så mange andre brugere af siden, bruger den som samlingspunkt af ligesindede og til søgen efter information.

Med venlig hilsen
jakob lejbølle

legoand — 17. april 2006, 22:18

så længe siden ikke bliver klistret til med smileys er jeg glad.
for eksempel cichlids.dk, fed nok side ellers, men jeg HADER smileys

Hilsen
Danny Mehr

Steffen Kbh — 17. april 2006, 22:25

-så længe siden ikke bliver klistret til med smileys er jeg glad.- Jeg kan ikke være mere enig.


Vh.
Steffen Kbh

Bruger #487878 — 17. april 2006, 22:30

Smileys er jeg ret sikker på at man som bruger selv kan bestemme om man vil have aktiveret, på phpBB forums

Med venlig hilsen
jakob lejbølle

Line — 18. april 2006, 00:38

AS er stor - det er nok problemet.

Uden at gå for meget ind i diskussionen: php er bekvemt - fordi man kender det udvendigt. Det er jo dejligt - så behöver man ikke anstrenge sig. Jeg er også doven hehe

.. men php fora er jo åbenbart vidunderlige mål for hacking og har så absolut deres svage sider.

Så selv - ville jeg heller ikke köre med et php forum.

Hilsen
Line Sörensen

Villads — 18. april 2006, 14:42

Jeg synes også det er dejligt at AS har sit eget særlige udseende,men et par af funktionerne er lidt bøvlede at regne ud.
En brugsanvisning ville måske være en hjælp.F.eks. det tip ravnox giver i #17 havde jeg ikke selv regnet ud.

Med venlig hilsen
Villads

akvariekaelderen — 18. april 2006, 20:49

# 24 1 det kan jo godt være du ikke er nået vidre ind til sort hvid , det er også der for vi andre kan li det det er ikke en eller andet standart programering som en ud af ca.4000 bruger kan lig . så lav dog jeres egen side hvis synes at
Phpbb programering er bedere
ps : man kan også kritsere bare for at kritsere
#25 nej men du starter heller ikke med at lave din arbejdespla`s om fra dag et



Med venlig hilsen
jesper k. n.

Bruger #487878 — 18. april 2006, 21:57

hej jesper
bare fordi jeg ikke har lavet en masse indlæg, eller har logget ind på siden særligt mange gange, betyder det ikke, at jeg ikke har brugt siden, jeg har bare ikke haft det store behov for at skrive indlæg, hverken for at spørge, eller for at svare.

grunden til at lave netop denne tråd, var at jeg havde set nogle mangler, andre fora som blandt andet "phpBB" havde løst, og hvis man kan gøre forumet mere brugervenligt, er det så ikke til gavn for alle??? personligt er jeg ligeglad med form, farve og andet gøjl, det jeg leder efter er information og brugervenlighed.

angående mit arbejde, så brokker jeg mig gerne, hvis der er noget jeg synes er forkert, også fra dag 1 af, især hvis det er med til at gøre en arbejdsplads bedre.

Med venlig hilsen
jakob lejbølle

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.