nye fisk
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
klavs — 7. april 2006, 19:42
Jeg har haft akvarie i mange år, men de sidste mange år har det næsten kun været afrikanske cichlider.
Jeg er nu igang med at sætte et 250l tætbeplantet akvarie op. Hammerslået, Cryptocoryne wendtii, javamos, Microsorum pteropus, lidt andre planter som måske overlever f.eks Riccia fluitans. Der er nogle trærødder der hænger ned oppe fra (meningen der skal gro noget på dem)
Teknikken er to planterør og en eheim spandpumpe 700l i timen.
Nu er jeg så småt gået i gang med fiskene. Der er
2 stk små L260 maller (behøves ikke at blive)
2.2 Melanotaenia praecox (dværg regnbuefisk) - her skulle jeg gerne have nogle flere med tiden :-) flot fisk
2.2 Aphyosemion australe (hvis det ikke er 3.1 hmmmm) lidt flere hunner ville nok være en ide?
Jeg har desuden kigget på følgende fisk:
Iritaenia werneri
andre killifisk
guramier (perle, honnig og dværg)
Tateurndina Gobi
Dværgcichlider
og armarno rejer
Er der nogle kommentare/gode råd/ forslag til sammensætninger af fisk til mit akvarie med ovenstående arter og eller evt. andre arter?
Specifikt er jeg særligt interesseret i om Gobi'en er for voldsom ved finder på bla. Iritaenia werneri?
og hvilke arter er for voldsomme til rejerne?
God weekend
Klavs
Lihn — 7. april 2006, 19:45
Mvh.
Jacob Lihn
klavs — 7. april 2006, 20:05
PI — 7. april 2006, 20:12
Om den kommer i konflikt med gobien kan jeg ikke svare på. Umiddelbart tror jeg det ikke. Gobierne vil udse sig alt hvad der ligner huler og flytte derind mens wernerien er en fisk der holder sig i frit vand og højere i akvariet. -Men man skal aldrig vide sig for sikker!
Det kan være svært at sætte flere arter af killier sammen. Mange af dem er lidt krigeriske så man risikerer let at hannerne fra de forskellige arter er lige rigeligt hårde ved hinanden. Vælg i det mindste nogen i ca. samme størrelse.
Dværgcichlider.... sikke en massebetegnelse! ;-) Jeg tror jeg ville holde mig indenfor Apistogammaerne eller små sommerfugle cichlider med den sammensætning af forholdsvis små og fredelige fisk du har valgt. Jeg har dog ikke gode erfaringer med kombinationen af disse cichlider og killifisk. De sloges så skællene fløj om den samme plads under en bestemt plante i akvariet. Underligt nok var det en lille Apistogamma hun som tabte det slag (det var en australe han som tog hende af dage!!!). Ellers er der jo kribensis og hele det slæng at fornøje sig med.
-Også selv om man har haft fisk i en menneskealder.
Spørgsmålet er om du ikke på længere sigt bliver træt af dværgguramierne. Jeg ville bytte dem med samme antal perle- eller honning guramier i stedet. De er mere stille og vil ikke i samme grad stresse de andre fisk.
PI
klavs — 7. april 2006, 20:27
Det med guramierne har jeg også tænkt selv (men jeg har nu været vild med dem de gange jeg har haft dem, især når de yngler). Så det kunne godt være. Perleguramier er bare så store i forhold til de andre fisk. Hvis killli fiskene er agressive indbyrdes kunne det godt være jeg skulle nøjes med australe.
Foreløbigt tak -glæder mig til at høre hvad andre siger.
PI — 7. april 2006, 20:48
PI
klavs — 7. april 2006, 20:51
Jacob — 7. april 2006, 21:26
mvh
Jacob
PI — 7. april 2006, 21:38
Nu skal jeg til at slå det op.... 🙁 😉
Ja ok så tager vi en jeg kan stave i stedet.... cyclops! Små hoppende krebsdyr. Dem jeg mente var bosmina.
PI
Jacob — 7. april 2006, 22:14
mvh
Jacob
klavs — 7. april 2006, 22:14
PI — 7. april 2006, 23:10
PI
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.