VA-305 med lysdæmper som dæmper :S :S
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
GronK — 7. april 2006, 15:24
Jeg har en powerhead som sidder bag min baggrund.. Strålen er ALT for kraftig, da den skyder vand op i mit armatur..
Så tænkte på om man ikke kunne købe en af de der lysdæmpere som nogle bruger til stikkontakter og sætte til powerheaden?? Er der nogle elektrikere eller andre erfarende der kan svare på det??
Mvh.
Simon Vammen
vagabonden — 7. april 2006, 16:13
Så jeg ved ikke om det er en god ide:)
Jacan — 7. april 2006, 16:28
Mvh.
Jacan
stausholm — 7. april 2006, 16:55
allan
GronK — 7. april 2006, 17:37
Men jeg har fået løst problemet, havde nogle rør til overs fra min spandpumpe som køre med de samme størrelser som min powerhead.. Så jeg smæltede bare lidt i røret såen så det pejede lidt ned af, og det virker.. nu er det ikke nær så meget gang i overfladen..
Men en anden ting, er der nogle der kan forklare mig hvorfor jeg bare aldrig kan få de der lufttilførsler til at virke.. Jeg har en på min lille pumpe som sidder i mit yngle akvarie, den kan ikke suge luft igennem slangen..
På min nye store powerhead på 1200 L/t. sidder der også sådan en man kan sætte en slange med den der ventil på.. Men det virker sQ heller ikke.. der kommer lige nogle få bobler ud engang imellem.. Og der er kun en 10 cm. lang slange på..
Kan det virkelig passe at man skal sætte en luftpumpe til??
Mvh.
Simon Vammen
Ravnox — 7. april 2006, 23:15
Har selv samme problem, selv med de store pumper.
En løsning kan være at sætte en luftpumpe på.
--- Niels
tokri — 13. april 2006, 01:38
Nej, en lysdæmper virker fint. Ingen normale pumper (læs prisbillige) til akvarie benytter en synkronmotor og derfor kan hastigheden sagtens reguleres med en lysdæmper.
Mvh.
Tomas
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.