Hjælp til korrekt fiskesammensætning og alm spørgsmål om fisk!

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Lotto — 1. april 2006, 15:14

Hejsa, jeg har lige en masse spøgrmsål her, som jeg håber nogle af jer kan og vil hjælpe mig med :-)
jeg er den heldige ejer af en leopard sejlfinne malle, som jeg er utrolig glad for, for den er nu sød :-) Der er bare det, at da jeg købte den som lille i butikken, sagde de at det intet problem var at have den i 50L da denne malle ikke blev særlig stor! Det jo så løgn! Og allerede nu er han (eller måske hun) små 15cm- Har kun haft den i 1år, så hvor meget større tror I den bliver? Kan man sige noget om det ud fra hvor hurtigt den er vokset? Jeg vil ikke af med den og har derfor nu lovet den et nyt akvarie 250L så den kan være der :-) Mit spørgsmål er så.... af maller har jeg den, en meget lille ancitrus (5cm) (den har jeg haft i 2år, er det normalt at de vokser så langsomt?) og 2 albino pansermaller (4cm).. når de nu kommer op i 5 gange så stort akvarie, skal der så flere maller til og hvilke har behov for flere af deres art og hvad er den bedste sammensætning? Jeg vil kun mine fisk det allerbedste og spørger derfor til råds hvor jeg ikke selv føler at jeg ved nok. Håber derfor virkelig at I vil hjælpe mig :-) Evt også med idé til resten af fiskesammensætningen i et 250L's? :-) Og links til steder man kan købe fisk uden at få så elendig hjælp som jeg desværre jo har fået hvor jeg købte min sejlfinne malle. mvh Charlotte.

XXXX — 1. april 2006, 16:27

Hejsa
Ja det var da et par spørgsmål :-)
Hvis det er den malle jeg tror det er så bliver de op til 40cm
Ancistrus burde ikke vokse så langsomt, hvad fodrer du med
Du sagtens have en enkelt ancistrus mere, og så en del flere pansermaller, de ernemlig flokfisk og har det bedst hvis de er 6 eller flere, i et 250l ville en flok på 10-15 være rigtigt fint
Derudover kunne du så smide en stor stime tetra i og så en eller anden par fisk af en eller anden art

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

Kapok — 1. april 2006, 18:30

efter mine erfaringer vokser ancitrus langsomt... (jeg fodre rimligt meget(bundpiller))


De bedste hilsner
Zaphod B

Catplat — 1. april 2006, 19:15

Så har du da lært dét 😉 At det generelt ikke er hos dyrehandlerne man kan skaffe sig ordentlig nok viden om fiskene, men ved at læse i litteratur og selvfølgelig kan man også spørge herinde 🙂

Det er nok en art plecostomus den der sejlfinne leopardmalle - blir' rigtig nok efterhånden alt for stor til 54 liter.

En god dansk bog synes jeg er sådan én som Politikens akvariebog af Jens Meulengracht-Madsen. Du kan også altid prøve at søge på nettet (brug især de latinske fiskenavne når du søger) samt spørge herinde som du har gjort, hehe. Her er for eksempel en all-round side på dansk med diverse artikler om fisk og akvarier: http://akva-net.hjem.myinternet.dk/index2.htm

Jeg mener umiddelbart, at Almindelig ancistrus normalt kan blive større end fem cm på to år(?), men måske har den ikke fået så meget at spise fordi den anden sugemalle har taget det meste? Det afhænger bl.a. af foder, temperatur og vandskift (jo renere vand og jo mere velegnet foder, des hurtigere vækst).

Venligst
catplat

Catplat — 1. april 2006, 22:38

Nu skrev jeg plecostomus, men jeg mener godt nok Glyptoperichthys gibbiceps (din leopard sejlfinnemalle). Den bliver dog stadig for stor til 54 liter.

Venligst
catplat

Catplat — 1. april 2006, 22:40

Hvorfor linker den ikke til den? Nå, men så her da: http://www.akvariesiden.dk/fisk/vis_fisk_ny.php?id=555

Venligst
catplat

Bo Christensen — 2. april 2006, 09:06

Test
Glyptoperichthys gibbiceps

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Bo Christensen — 2. april 2006, 09:07

Test
Gibbiceps

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Bo Christensen — 2. april 2006, 09:08

Det må vi lige have kigget på 🙂

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Lotto — 2. april 2006, 11:32

Tusind tak for alle jeres gode svar :-) Ja han bliver en ordenlig krabat min lille "Mis", men nu bliver jeg forvirret.... een siger hold ancitrus med den og andre siger nej? ;-) De bliver fodret med flagefodder samt masser af bundpiller (altså ikke masser på een gang) så jeg tror ikke det er korrekt fodder der mangler. Har eheim pumpe der cirkulerer godt rundt og skifter vand regelmæssigt! Tror bare lille Oluf (ancitrus'en) vokser i sit helt eget tempo. :-)
Har metallic barber, vijietta og sommerfugl, så spørgsmålet er om ikke man skulle holde sig til disse i det større akvarier og så bare flere af dem så man ikke blander for mange arter? 10-15 pansermaller? Øj det var mange.... havde 3, men pandaen af dem døde, så nu er de kun de to..... De må have nogle venner, det har I ret i! :-D
Mht spørgsmålet om sugemaller af antal, så er det jo også for at sikre at akvariet på 250L bliver holdt rent så derfor må der jo skulle flere maller til..... men der er vel ikke plads til flere sejlfinner?

Linket til siden om sejlfinnen taler om en anden malle som sejlfinnen går med, er der nogle af jer der har nogle erfaringer med den malle, som I vil dele med mig?

Iiiih.... jeg bliver så klog en dag :-D ;-)

Hej fra mig og alle mine fisk.

Catplat — 3. april 2006, 12:33

#10
Din sejlfinne gibbiceps bør du kun have én af i 250 L, da de bliver store og territoriale med alderen. Du kan godt have et par ancistrus med den (bare sørg for, at de alle får noget at spise). Både grøntfoder (agurk mm) og lidt kød som frosne myggelarver, bundpiller og flagefoder.

Sugemaller sviner jo også en del, så det skal du også tænke på.

Venligst
catplat

Brian C — 5. april 2006, 00:07

#11 jeg ville nok passe på med at sætte ancistrus sammen med gibbiceps, jeg fik et flot eksemplar spoleret fuldstændigt, da min ancistrushan så sig gal på den, hvorfor ved jeg ikke, mine plecoer får også klø med jævne mellemrum af mine ancistrusser

Mvh.
Brian C

Lotto — 5. april 2006, 14:30

Hej Brian C,

hvad???? Ancitrus voldelig? Altså den ancirtus som jeg har gående med min sejlfinne nu tør dårligt vise sig i nærheden af de andre fisk eller hvis jeg går forbi akvariet, så jeg tror da ikke det burde kunne udgøre nogen fare? Hvad siger I andre?
Ih.... skal flytte om en måned og så får Mis sit store 250L- glæder mig sådan :-D Også bare for at se om der bliver stor forandring på fiskenes adfærd, specielt Mis' når nu han pludselig kan være der ;-p
Hey.... hvordan ser jeg om det er en han eller en hun min sejlfinne? :-)

taknemmelige hilsner fra mig

Brian C — 5. april 2006, 14:36

#13 det kan godt være min bare er en social afviger, men han er barsk, især mod andre større sugemaller, alt andet lader han gå i fred

Mvh.
Brian C

Catplat — 6. april 2006, 19:16

#13 I linket om gibbiceps står der om kønsforskelle: "Kan ses ved bundvending af "det trænede øje". Hannen skulle have en lille, men tyk "stump", hvor hunnens er mindre tydelig og ligger tættere til kroppen."

Med andre ord; Det er ikke så nemt 😉

Venligst
catplat

Lotto — 9. april 2006, 10:26

Ja Brian, tror din er lidt af en afviger, eller også er min bare en rigtig kylling *Gg* ;-)

Catplat, jeg har læst om den og også spurgt den person der har skrevet det, hvad der menes med "bundvending"? Er det selve sugemunden jeg skal kigge på eller hvad? "Han" har en kæmpe stor trutmund *Gggg*

Catplat — 12. april 2006, 19:43

#16 Har personen svaret? Jeg tror man skal vende bunden i vejret på den og kigge nede på maven.

Venligst
catplat

Brian C — 12. april 2006, 22:33

Når man bundvender cichlider kigger man på de to huller ved gattet, så mon ikke det gælder det samme i dette tilfælde :-)

Mvh.
Brian C

Lotto — 13. april 2006, 10:10

Ad skal jeg røre ved den? *gggggg* ej det går ikke... så må Mis' køn forblive i det uvisse *Gg*

jon — 13. april 2006, 11:04

når nu du har valgt at kalde den "mis", synes jeg næsten bare atdu skal beslutte dig for at dete r en hun, og så lade det være ved det... det ville da være synd at kalde en han for "mis", og eftersom du nok alligevel ikke skal have en mage til den, betyder det vel ikke så meget? 🙂

Mvh Jon

Lotto — 13. april 2006, 12:53

Ja altså i min verden er han en han... og mis er fordi han er en "leopard" som jo normalt er et kattedyr.. deraf Mis :-D Ja jeg kalder ham også bare for han uden at vide om han er det og nej, en mage får han nok ikke, da jeg ikke får plads til mere end et 250L's.
Sys bare det kunne være meget sjovt at vide kønnet jo *ggg*

jon — 13. april 2006, 14:07

Vi kan da også sagtens sige at det er en han, men så synes jeg næsten at du skulle kalde den for "tiger", det er sådan lidt mere maskulint, og er ikke et ualmindeligt navn til han-katte. Du kunne selvfølgelig også kalde den for "mishan" (mis-han), for at understrege kønnet. jeg er meget opmærksom på fiskenes psykologiske ballance, det kan jo være at hans identitet kommer på en alvorlig prøve, hvis han får et navn han slet ikke finder sig til rette med.
Mit eget heros notatus-par har fået navnene Karl og Joan, fordi hannen altid buldrer og brager rundt og konstant understreger sin maskulinitet, lige som Karl Mar Møller, og hunnen ser ud til at finde sig ganske godt til rette med, at hannen konstant tager teten, og fortæller hende hvor i hierakiet hun er, hun blomstrer og bliver helt rød i gattet, når han puster sig op... ligesom Joan Ørting.
Om de selv kan identificere sig med de to karakterer, har jeg dog ikke spurgt dem om, men jeg tror de er enige 🙂

Mvh Jon

Lotto — 16. april 2006, 11:40

Godt så..... Var der nogle der sagde fiske nørd??.... ;-) *gggggg*

Han hedder Mis, har altid gjort det og vil altid gøre det og jeg er sikker på at han er mægtig glad for det! *gg* Ellers må han squ komme til psykolog *gg*

Kender ikke de fisk du omtaler? Nogle idéer til hvad man ellers kan putte i et 250L ud over dem jeg har i iforvejen? :-)

mvh Charlotte

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.