Den optimale måde at opstille et stort akvarie på...
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
rasmushightower — 28. marts 2006, 00:54
Nu har jeg kigget på mange af de tråde der er herinde, og er blevet en anelse ræd for hvad der kan ske hvis jeg opsætter mit nyindkøbte(brugte), 530 liters akvarie forkert! (der er flere historier om flækkede glas osv!!)
Jeg bor på 1 sal, ud fra de tråde jeg har læst ville jeg mene den bedste måde at gøre det på er som følger:
en tynd flamingeplade nedest, herpå en bordplade/mdf-plade, og oven på dette så akvarie "stellet" (6 bens). Og så stille det hele i et hjørne.
Er det måden at gøre det på?
Efter at have læst herinde er jeg ikke så bekymret for vægten, da der er betongulve og vægge, det er der vel intet at bekymre sig om?
Men er den beskrevne optilling den mest optimale? (er meget åben for forslag:)
Hvad vil være den mest økonomiske plade at ligge under for at fordele vægten, set i forhold til de 700-800 kg den skal bære? MDF eller bordplade?
(vil gerne det billigste, men vil heller ikke være i tvivl om den kan bære det 🙂
mvh
Rasmushightower
#Simpelthen en kanon forum der er her 🙂
Discu(s)fil — 28. marts 2006, 08:22
Du kan godt isolere med flamingo under akvariet, men det skulle så være for at spare på strømmen (til varmelegemet).
Når du kigger i bunden af dit "nye" akvarie skal du kigge efter at der ikke er kraftige ridser henover bunden, og så _kan_ du godt lægge en tynd flamingoplade i bunden hvis du skal have store eller mange sten i det. Skal du lave en større stenopsætning, bør du "binde" stenene sammen med cement, silikone eller andet bindemiddel.
Dette afspejler naturligvis kun min mening, men kig evt. her: http://www.discusklubben.dk/viewtopic.php?p=29083#29083
Mvh.
Claus
Morten Lyngsaa — 28. marts 2006, 08:43
Mvh.
Morten Lyngsaa
humle — 28. marts 2006, 09:19
En stavlimet bordplade er langt stærkere og meget mere stiv på den led hvor du har din belastning.
Hygge
JJ
rasmushightower — 28. marts 2006, 09:40
Det kan godt være jeg har misforstået nogle af de andre tråde (eller det har været minded på et lettere akvarie), men jeg troede man lagde flamingo for at det skulle kunne udligne belastningen under pladen på gulvet?
Men det er nok bare mig der misforstod:)
Ville umiddelbart ikke lave den store stenopsætning, men tænkte dog på at forsøge mig med en hjemmelavet dekorationsbaggrund af flamingo 🙂
mvh
Rasmushightower
Leif — 28. marts 2006, 10:31
Mvh Leif
Godiva — 28. marts 2006, 13:44
Brian C — 28. marts 2006, 15:09
Mvh.
Brian C
Jonas — 28. marts 2006, 15:23
Jonas — 28. marts 2006, 15:25
Jeg har en 720'er til at stå herhjemme på 1. sal, jeg har lagt en bordplade under for at fordele vægten, og for at være sikker på benene ikke går igennem de gamle brædder. Mellem bundglasset og kabinettet ligger der flamingo, dels for at holde på varmen, dels for at støtte hvis det er nødvendigt. Derudover har tidligere ejer sat flamingo plader fast i bunden af akvariet med silicone, ganske fikst fundet på 🙂 Se ovenstående billede
mvh Jonas
Godiva — 28. marts 2006, 15:38
Brian C — 28. marts 2006, 15:46
Mvh.
Brian C
Jonas — 28. marts 2006, 15:59
Jeg snakkede med min udlejer om han mente jeg kunne have et ton stående fordelt på 1.2 kvm, det mente han ikke var noget problem, vi har beton under gulvet, det var mere brædderne han var bekymret for. Så derfor smed jeg en plade under.
Jeg vil ikke gøre mig til ekspert, og vil da også helst stå uden ansvar hvis skaden skulle ske, men jeg ikke mene det er noget problem at stille op til 720 liter i en lejlighed over stueetage. Så længe man får vægten fordelt ordentligt 🙂
mvh Jonas
Discu(s)fil — 29. marts 2006, 00:22
Spørgsmål: Nu vil jeg høre, er det nødvendigt at understøtte et 720L akv, hvor det står på 6-8 ben? og ikke et fladt bord, hvor fordelelsen er større? Kan det gøres ved at få lagt en plade under hele akv? i såfald type træ/tykkelse/størrelse ?
Svar: Det burde ikke være et problem!
Efter br95 (bygningsreglementet) skal etage dæk kunne klare en nyttelast 2 kN pr m2, uden at overskride en nedbøjning på 1/500 del af spændvidden.
Hvilket på dansk svare til at man kan belaste et rum på 10 m2 med 2 tons til akvariet bør der lægges vægten af mindre vigtige ting som møbler og mennesker.
Men jeg vil anbefale at du anbefale anbringer akvariet i samme retning som gulvbrædderne og så tæt på hoves skillevægen eller facaden som muligt.
Hvis der er søm i gulvbrædderne viser de hvor strøerne er placeret og benene bør anbringes så tæt på strøerne som muligt.
Håber at det var bedre. :-)
Mvh.
Claus
Villads — 29. marts 2006, 05:04
Med venlig hilsen
Villads
Anti-Pjerrot — 29. marts 2006, 15:32
Mvh.
Anti-Pjerrot
Brian C — 29. marts 2006, 16:52
Mvh.
Brian C
Villads — 29. marts 2006, 18:23
Er 1 n = 1kg ? Og hvorfor er nu lige vi siger Newton i stedet for kg?
Med venlig hilsen
Villads
Brian C — 29. marts 2006, 20:31
Mvh.
Brian C
rasmushightower — 29. marts 2006, 20:49
Jeg så en der havde lagt en flamingoplade som mellemlag mellem akvarie og stel!
hvad syntes I om det??
noget man skal forsøge, og kan sådan en plade overhovedet holde til et 530 liters? (så det på et 160 liters)
Med venlig hilsen
rasmushightower
Discu(s)fil — 30. marts 2006, 10:26
Definition: kilonewton (kN)
a common metric unit of force, the kilonewton equals 1000 newtons; it is a force that will accelerate a mass of 1 metric ton at the rate of 1 meter per second. One kilonewton equals 101.972 kilograms of force, 224.809 pounds of force or 7233.01 poundals. (Uddrag fra: http://www.unc.edu/~rowlett/units/dictK.html)
Håber at det besvarede #15 og #17 :-)
#20 Rasmus, en plade mellem akv. og stel vil nok hovedsageligt virke som varmeisolator. Jeg tror ikke at den vil kunne bære vægten af 600+ kg når den monteres i et Porsa-stel.
Mvh.
Claus
KasperK/Lolland — 31. marts 2006, 23:03
Alt andet end lige, vil en flamingoplade også være med til at udligne evt ujævnheder, der kan være i samlingerne på et porsabord.
De bedste hilsner
Kasper/Lolland
rasmushightower — 2. april 2006, 21:15
ok, så tror jeg det er det jeg gør 🙂
Hvor tyk skal den være? 5 mm, 10 mm??
Med venlig hilsen
rasmushightower
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.