Bowle

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Siv44 — 20. marts 2006, 15:38

Hej.. Jeg har hørt at en bowle ikke er så go fordi fiskene bliver rundtossede af at de kun kan svømme rundt og rundt og rundt... meen er det ikke bare et usandt rygte eller hvad??

Med venlig hilsen
Siv (pansioneret vandplante)

Celia — 20. marts 2006, 15:43

Hej nej det er ikke noget med at fisk kan blive rundtosset og midste balancen ;-)

Det er fordi der er så få liter i en bowle og den "spidser" til - det betyder at vandoverfladen ikke er særlig stor - det betyder igen at ilt ikke optages så godt.

Det samme gælder for et højt søjle akvarie - der er mange liter, men kun en ringe overflade hvor ilten kan optages.

Et meget stort problem er at mange helt nybegyndere - som aldrig har haft et akvarie før, køber en bowle og er ikke klar over at vandkvaliteterne meget hurtigt ændre sig og de kan ikke nå at "redde" bowlen da de ikke har noget erfaring med hvad de skal gøre.

Det betyder desværrer at mange falder fra lige fra starten :-( - sikken en smøre, håber du fik nogle svar ;-)

Med venlig hilsen
Cecillia

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.