overfodring...

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

kongkurs — 16. marts 2006, 09:54

hvordan kommer jeg overfodring til livs?

det drejer sig om vanddelen i terrariet, der går kun fisk når det er fodringstid, men der er hele tiden den der blålige hinde, og vandet skummer. Har prøvet med avispapir, og fjerner skummet med et net, samt hyppige vandskift.

Men hvordan kommer jeg det til livs??

Morten Lyngsaa — 16. marts 2006, 10:01

Har du filter i vanddelen?

Mvh.
Morten Lyngsaa

jon — 16. marts 2006, 10:01

hvordan kommer man overfodring til livs?? Giv fiskene mindre foder!

Du skal ikke fodre med mere end dine fisk spiser inden for få minutter, der må ikke ligge noget på bunden tilbage, hvis du ikke har nogen fisk der kan gå og ryde op i det (sugemaller, smerlinger eller lign.)

Hvis der ikke er fisk i, skal du selvfølgelig ikke fodre... måske har du fodret uden fisk for at modne vand og filter, men det skal du ikke blive ved med ret længe!!

Mvh Jon

Morten Lyngsaa — 16. marts 2006, 10:02

Hvilke dyr har du ellers i terrariet?
Mvh.
Morten Lyngsaa

Morten Lyngsaa — 16. marts 2006, 10:03

#3 Du har hvis misforstået spørgsmålet i #1 der er kun fisk i vanddelen når der fodres! Altså er fiskene foderet!
Mvh.
Morten Lyngsaa

Morten Lyngsaa — 16. marts 2006, 10:06

Det må jo være affaldsstoffer fra de øvrige beboere af terrariet!

Mvh.
Morten Lyngsaa

jon — 16. marts 2006, 10:10

aha 🙂
Jamen så er det jo noget helt andet...

Jeg vil nu fortsat mene, at den logiske løsning på problemet med overfodring er at fodre mindre!!

Oliehinde i vandoverfladen kan komme af, at der ligger biologisk materiale og nebryder i vandet. Det frigiver noget olie, der flyder til toppen, og derved kan forhindre vandet i at optage ilt... man kan fjerne det med avispapir, fiskenet eller med et almindeligt drikke-glas, men det løser jo ikke problemet med overfodring.

Derfor er det selvfølgelig bedre at fodre mindre, hvis man fodrer krybdyr med hele fisk, må opgaven, som jeg ser den, uden at have nogen som helst erfaringer med terrarier, være at holde vanddelen fri for gamle fiskerester. Ligger der noget gubbi-snask i vandet når dyret har spist, så få det fjernet med det samme, så det ikke ligger og rådner.
Hvis dyret gerne vil gemme det til senere er det bare ærgerligt, så må den få mad igen senere...

Det ville jeg umidelbart mene, men jeg er som sagt slet ikke ekspert!.

Mvh Jon

kongkurs — 16. marts 2006, 10:10

#2 ja der er et indefilter i vanddelen.

det skyldes ikke fisk eller de slanger jeg har gående, for det har set sådan ud siden jeg overhovedet indsatte hverken fisk eller slanger, og jeg har kun netop fået slangerne, og de har ikke været i vandet..

Det må skyldes det AquaSafe eller filterstart jeg har tilført vandet... Men det er jo længe siden jeg har gjort det! Jeg rører overhovedet ikke vanddelen, udover at jeg skifter ca 20% vand i ny og næ.

kongkurs — 16. marts 2006, 10:19

#7 der ligger ingen rester, har haft 2 guppyer gående en lille måneds tid, for at få gang i bakterierne i vandet, men de er sat over i akvariet igen for flere uger siden....

Morten Lyngsaa — 16. marts 2006, 10:25

Hvor mange l er der i vanddelen? Hvor stor kapassitet har pumpen?

Mvh.
Morten Lyngsaa

jon — 16. marts 2006, 10:27

ja, men så er problemet jo i hvertfald ikke overfodring 🙂

Du har et filter i akvariet, men hvordan er cirkulationen? Har du bevægelse i overfladen?

Har du på noget tidspunkt tilført andet end aquasafe eller filterstater? Jeg synes det lyder mærkeligt, at det skulle give oliehinde på overfladen!!

Jeg har selv engang haft store problemer emd hinde på overfladen i forbindelse med afkalker... har du afkalket dit vand inden du puttede det i, eller i forbindelse med vandskift?

Har du mulighed for at sætte et billede ind af terrariet, så man kan få e fornemmelse af, hvordan det er opbygget, hvad der er i vandet (rødder, planter etc.)?

Mvh Jon

kongkurs — 16. marts 2006, 10:50

Se min profil, der er ca 16 - 20 liter i vanddelen.

Jeg har en lille Fluval 1plus pumpe i, den samme som i mit lille 20liters akvarie, og her fungerer det fint!
Jeg har dog en smule svært ved at få bevægelse i hele overfladen, da vanddelen nærmest er trekantformet...

Jeg har kogt vandet første gang jeg fyldte det i, men der er efterhånden blevet skiftet lidt vand, som jeg ikke har kogt, da jeg hørte herinde at det ikke skulle hjælpe på kalkmængden. Så en egentlig afkalkning kan man vel ikke sige jeg har udført... er det godt eller skidt?

Nej jeg har ikke tilført andet end Aguasafe, filterstart, og flagefoder da der var fisk i vandet...

kongkurs — 16. marts 2006, 10:52

jeg har 2 stk planter i vandet, jeg ved ikke hvad de hedder, men de virker lidt sarte, er nærmest lilla på bladenes underside, og mørkegrøn på oversiden..

jon — 16. marts 2006, 11:18

prøv om du kan rette på pumpens udblæsningsretning, så du får bevægelse i mere af overfladen. Jo mere bevægelse jo bedre, især når man har den slags problemer!! Prøv eventuelt at lægge pumpen, så den blæser direkte op i overfladen, det giver en masse bevægelse.

Mht. afkalker, så var det noget kemisk afkalker jeg brugte på et tidspunkt, men stoppede fordi det gav sindsygt meget olie på overfladen. At du har kogt vandet før, men ikke gør det mere, er helt uden betydning!

Planten du har tror jeg godt jeg kender, det æyder som en sumpplante der er meget almindelig i handlen. den er ganske rigtigt meget sart, og hvis der lægger rester af den på bunden, skal du huske at fjerne dem... men umiddelbart tror jeg ikke at de kan have noget med olien at gøre.

Start med at forbedre overfladecirkulationen, og se om ikke det hjælper.

Held og lykke med det

Mvh Jon

kongkurs — 16. marts 2006, 11:38

okay tak, det vil jeg prøve... men problemet med at 'lægge pumpen ned' er, at jeg tror cirkulationen på bunden bliver ringere.. Den suger jo med bunden....

jon — 16. marts 2006, 13:26

du kan gøre flere ting. Sætte et rør på udblæseren der peger op, så du får udblæsning opad uden at flytte pumpen. Eller du kan (hvis der er plads) lægge pumpen ned på bunden, og lade den blæse op. Så suger den jo jo mere ind fra bunden end når den står op, og giver en bedre cirkulation.

Mvh jon

kongkurs — 17. marts 2006, 12:58

oliehinden ser ud til at være forsvundet efter en gang avis-papir på overfladen...

Hvad med alt skummet? skyldes det det samme og forsvinder det også ved bedre cirkulation?

jon — 17. marts 2006, 15:48

det kunne jeg forestille mig, men jeg kan ikke helt forstå, hvad skummet kommer af. ofte kommer der skum på vandoverfladen, hvis der er overfodret med proteinholdigt fodr, som afskallede artemiaæg, sorte myg og lign.
Men hvis du slet ikke har fodret med den slags, kan jeg ikke se hvad det skulle komme af. Når det kommer til vandkemi, og kemi i det hele taget, er jeg ikke den skarpeste kbiv i skuffen, så her tør jeg ikke komme med råd.

Held og lykke me det.

Mvh Jon

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.