Ophavsret, billeder fra internettet mm.

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Brian C — 12. marts 2006, 17:16

Jeg er ikke en af dem der normalt tager billeder fra nettet og indsætter her på AS, jeg foretrækker at linke til siden
men jeg kan se at der er en del der gør, og samtidig en del der irettesætter

sidst i denne tråd http://www.akvariesiden.dk/forum_ny/forumview.php?cat=1&id=233854
og der var specielt indlæg #10 der interesserede mig

hvis jeg skal forstå den ret, vil det sige, at hvis jeg eksempelvis har en hjemmeside med nogle billeder, jeg selv har taget, så står det en person frit for at bruge dette billede på eks en side som AS uden mit samtykke?

og hvad er AS holdning til dette

Mvh.
Brian C

perthykjaer — 12. marts 2006, 17:24

Hej Brian,

Du har copyright til dine egne billeder. Hvis nogen vil bruge dem, så skal de spørge dig om det.

mvh. Per

Brian C — 12. marts 2006, 17:32

tænkte jeg nok :-)
bortset fra at det bare ikke er det jeg får ud af omtalte indlæg :-)
Formålet med tråden er ligeså meget at få fortalt nye brugere hvad de må og især ikke må, inden de får hovedet "flået" af
Mvh.
Brian C

Soulen — 12. marts 2006, 17:34

man kunne evt lave ens egen hp, så man ikke kan copy past. men rattigheder er der ikke noget af, da du skal have rettens sammen tygge før det gælder. og der for er fuldt lovlig at tage fra andres hjemmesider.

Mvh.
Soulen

Soulen — 12. marts 2006, 17:37

så længe man offligøre ting på en hp er der ikke noget der hedder ens eget.

Mvh.
Soulen

Soulen — 12. marts 2006, 17:38

har selv prøvet det prøv at melde og politiet griner hovedet af dig


Mvh.
Soulen

Svend Erik — 12. marts 2006, 17:46

Man må ikke tage/låne fra andres hjemmesider uden at have fået lov, men det er ikke politiets opgave at straffe for det, det skal man selv gøre via en retssag.
Det kan koste både 5000 og 10000 kr måske endda mere at "låne" uden at have fået lov.

Hilsen Svend Erik

Soulen — 12. marts 2006, 17:47

okay bare ikke hvad jeg fik at vide. fik at vide at jeg skulle have papir fra retten af at det var mit.


Mvh.
Soulen

Soulen — 12. marts 2006, 17:48

hvilket koster helvedes dyrt


Mvh.
Soulen

Sjollok — 12. marts 2006, 17:48

#6 Fordi Politiet ikke har tid betyder det jo ikke at alt er lovligt ;-)

Læs reglerne her: http://www.infokiosk.dk/sw12415.asp


Hilsen
Dan

Brian C — 12. marts 2006, 17:51

Det siger jo ligesom det hele

Mvh.
Brian C

ina — 12. marts 2006, 17:55

#4,#5: Hvad er dette fornoget at møg at lukke ud. Selvfølgelig er der rettigheder på ens egne billeder. Det samme gælder for fx. webdesign man selv har fremstillet. Har man først sat sit © på et billede, fx. via vandmærke, ja så er det ulovligt for andre at bruge dette billede uden tilladelse, dette kan selvfølgelig også gøres ved ligefrem at skrive på siden at alt materiale er copyright indehaveren.

Om så politiet vil gå ind i sagen er en helt anden ting. Jeg kunne forstille mig at hvis hr. jensen har et enkelt billede som er blevet misbrugt af andre, at politiet ikke vil gå ind i det, men havde hr. hansens samling af dyrefotos blevet kopieret til fx. en side som dette uden hans tillladelse var der nok sket noget, om ikke andet igennem hr. hansens advokat.


Med venlig hilsen
Ina

zardor — 12. marts 2006, 18:00

Sagen her er jo mest at Akvariesiden kan få problemer fordi folk uploader materiale som de ikke har lov til at distribuere, ikke hvorvidt enkeltpersoner bruger andres billeder.

Med venlig hilsen
Christian

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.