Stavefjel
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
mnpr — 11. marts 2006, 16:17
Det får jeg en del moro ud af.
:-)
MR
SweetEyes — 11. marts 2006, 16:18
Med venlig hilsen
Malene
ChristianHansen — 11. marts 2006, 16:24
Ja, det kan man godt more sig over, men jeg ved at vi har mindst een bruger der er ordblind, og jeg har stor respekt for at han/hun alligevel skriver herinde.
Med venlig hilsen
Christian Hansen
Soulen — 11. marts 2006, 16:25
Mvh.
Soulen
Kim A — 11. marts 2006, 16:26
det prøver jeg ihver fald selv på, med svingende held ;-)
Mvh.
Kim A
Steffen Kbh — 11. marts 2006, 16:27
Det er dejligt at os der ikke staver til den store guldmedalje, også kan deltage i debatterne uden at blive høvlet for stavefejl.
Folk der er så dovne, at de ikke gidder at starte en sætning med stort og afslutte den med pumktum, de har et problem...... imodsætning til dem der ikke kan stave- mener jeg.
For noget tid siden afleverede jeg en opgave om organisation og virksomheds-struktur på skolen. Jeg havde brugt stavekontrold lidt ukritisk (tidspræs) hvilket resulteret i en sjov opgave.
Da vi skulle have karakter, var jeg lidt nærvøs, men underviseren havde heldigvis ikke opdaget at Windows havde skrevet organisationsDRUKtur i stedet for organisationsSTRUKtur.
Vh.
Steffen Kbh
Kim A — 11. marts 2006, 16:28
Mvh.
Kim A
Soulen — 11. marts 2006, 16:30
Mvh.
Soulen
zardor — 11. marts 2006, 16:31
Ikke at stavefejl på nogen måde gør indholdet af et indlæg mindre værdifuldt, men nogle gange ville jeg ønske at folk lige ville kigge det de har skrevet igennem før de sender.
Med venlig hilsen
Christian
mnpr — 11. marts 2006, 16:33
At nogle staver som en brækket arm eller laver slåfejl, nå, fred med det.
Jeg ville bare udtrykke den morskab, jeg får ud af det, ikke andet.
MED venlig hilsen
MR
Kim A — 11. marts 2006, 16:37
Mvh.
Kim A
Morten Lyngsaa — 11. marts 2006, 16:52
Mvh.
Morten Lyngsaa
Lois — 11. marts 2006, 16:53
Med venlig hilsen
Lola
XXXX — 11. marts 2006, 16:54
Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen
XXXX — 11. marts 2006, 16:55
Er desuden enig med #14
Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen
Kim A — 11. marts 2006, 17:01
Mvh.
Kim A
Soulen — 11. marts 2006, 17:04
Mvh.
Soulen
mnpr — 11. marts 2006, 17:05
Jeg læser alle de indlæg, jeg finder interessante, uanset om der er slåfejl eller stavefejl.
Stavekontrollen finder du 50 cm fra skærmen.
al makt til de ordblide.
Slut.
;-)
MR
(Det var da godt jeg ikke kom med en kommentar om, det der emner I ved nok, puha).
XXXX — 11. marts 2006, 17:25
der skal være plads til alle og kan du ikke leve med stavefejl fra de ordblinde så spring tråden over
Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen
Soulen — 11. marts 2006, 17:26
Mvh.
Soulen
Kim A — 11. marts 2006, 17:29
Mvh.
Kim A
XXXX — 11. marts 2006, 17:31
Og for at tilfredsstille de få der ikke kan leve med de stavefejl der kommer
Nej syntes bare de skal blive ved med at poste som de plejer, og skulle der så glippe et eller andet i forståelsen så spørg vi bare
Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen
wasabi — 11. marts 2006, 17:43
Den værste jeg godt nok har lavet herinde...var da der var det indlæg om børneopdragelse, så ville jeg skrive et link....jeg kom til at putte et "l" ind i htm, så linken var til en spansk porno-side istedet.....puha, hvor blev jeg flov!
Det er lidt ærgerligt at man på as ikke kan redigere ens indlæg, men det er der jo også fordele ved!!!!
Jeg synes at uanset om der er slå-fejl eller en stave-leif, så kan man sagtens forstå budskabet, så det er vel det vigtigeset???
Hav en dejlig lørdag aften!!! (det kan da godt passe,at vi har en svensker her på as ikk? pga stave-måden)
Med venlig hilsen
wasabi
ChristianHansen — 11. marts 2006, 18:07
Yderligere oplever jeg slet ikke de stavefejl som man finder herinde som noget problem. Har altid kunne forstå hvad folk skriver.
Med venlig hilsen
Christian Hansen
neonfisken — 11. marts 2006, 18:26
pinligt for en 6. klasser.
Hilsen
mikkel
Morten Lyngsaa — 11. marts 2006, 18:49
Mvh.
Morten Lyngsaa
Lois — 11. marts 2006, 19:10
Er AS nu blevet = skolebænken!?
For min har denne tråd nået sin ende...
vi skrives et andet sted 😉
Med venlig hilsen
Lola
numse-fisken — 11. marts 2006, 20:32
Med venlig hilsen
Casper
darmann — 11. marts 2006, 20:42
..........,,,,,,,,,,,,,, her er lige nogl punktum og komma til at sætte ind hvor der mangler
Med venlig hilsen
Darmann
horsensakvarieklub.dk
Flemming Jensen — 12. marts 2006, 00:14
Flemming
Brain — 12. marts 2006, 09:17
Helt enig!
Jeg synes at mangel på punktummer (og afsnit) gør en lang tekst meget sværere at læse end nogle stavefejl.
Jeg er ikke selv god til at få placeret kommaerne rigtigt, men der ryger som regel et komma ind, hvor jeg synes der skal være en lille pause i teksten. Punktummer er til de lidt længere pauser 🙂
Jeg er ikke den værste staver, synes jeg selv, men flere i min familie er ordblinde, og det holder dem fra at bruge computeren og læse aviser og den slags. Det synes jeg er synd. Jeg er glad for at der også er ordblinde, og folk der bare ikke staver så godt, her inde. Det er ærgeligt når sådanne problemer gør, at folk holder sig væk fra noget godt.
Dog synes jeg at det nogle gange kan være morsomt med de nye ord der kommer.
Til dem der ikke kan tåle at jeg sidder og griner lidt herhjemme, vil jeg sige at jeg kun griner af ordene, ikke af personen der ikke kan stave - og det mener jeg!
Mvh.
Laura
wasabi — 12. marts 2006, 11:18
Jeg har lagt mærke til at man idag bruger færre punktummer og kommaer end den gang (for 1000år siden) jeg gik i skole...og ligesom med stavningen, tror jeg altså ikke at det er alle det kan sætte punktummer og kommaer i en sætning!!!
Men er det vigtigeste ikke også at man bare kan forstå budskabet??? Og hvis det er for svært at forså er det vel ikke værre end man blot skriver "Hey du wasabi, hvad var det du mente i dit indlæg? Jeg forstår ikk lige hvad du mener?"
Og hvis vi evt sku more os over nogle staveleifer, kan vi vel holde det for os selv....og jeg indrømmer, at jeg ind i mellem får et smil på læberne...I et andet forum var der engang een der skrev: Jeg smører mine lebber ind i noget olivenolie, da det er billigere"! Øh? lebber:læber! Dét synes jeg var sjovt...og der var da også nogen der rettede vedkommende, og vedkommende kku selv se det sjove....så lad os bare smile af det hele,ikk!!!
Vær nu ikke sur på sådan en dejlig søndag hvor solen skinner, og foråret er på vej! (tror jeg nok da)
Med venlig hilsen
wasabi
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.