Ferie akvarie til sommerfuglcichlide - men hvilke fisk?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bilbobassen — 7. marts 2006, 13:27

Hej igen igen søde hjælpsomme mennesker. ;o)

Nu er jeg rigtig ked af, at vi har haft så dumme oplevelser med vores fisk, så nu vil jeg meget gerne have lov til at spørge nogle eksperter til råds - INDEN - vi anskaffer nye fisk.

Vi har et 250 l, hvori der er et par sommerfuglecichlider.
Har efterhånden hørt - flere steder - at nogen gange, hvis hannen er for legesyg i forhold til hunnen, at man kan flytte hunnen på "ferie" i et andet akvarium. Er det rigtigt?

Vi har et 54 l, som egentligt var beregnet til vores ancistrus sp. yngel, men da disse er aflivet grundet sygdom, er vi lidt i tvivl om hvad vi skal stille op med dette lille akvarium.

Skal det renses eller behandles?
Hvilke fisk kan man have i så lille et akvarium, som evt. også kan have besøg af en sommerfuglehun?

Håber virkelig på nogle gode svar, da vi helt er ved at miste modet... 😮(

Venlig hilsen
Ann-Louisa

torben_l — 7. marts 2006, 13:49

Hej

Trist med kedelige oplevelser, men dem undgår ingen af os. Det vil være en god ide at rense det sygdomsramte akvarium godt med varmt vand- ingen sæbemidler eller kemi og endelig ikke kogende!- inden I smider nye fisk deri.

I et 54 l kan der være mange slags fisk. Der er masser af ungefødere som er kvalificerede...og som også vil acceptere en sommerfuglehun skulle hun have et "ferieophold" nødigt...skulle de så få unger ..er der mad til sommerfuglen.

Ingen grund til at miste modet

Held og lykke

TL

caso — 7. marts 2006, 14:02

At flytte hunnen kan være en god ide, hvis hun er blevet stresset af en for aktiv han.

Jeg vil mene at i bør desinficere det "lille" akvarie, inden i tager det i brug igen. Tør det af med en gang rodalon, og skyl efter med rigeligt rent vand. Hvis i så bruger vand fra det "store" akvarie når i starter op igen, bør det være klar til indflytning efter et par uger.

Af fisk til "ferie" akvariet kan i jo vælge alle typer som sommerfuglecichliden kan gå sammen med. Et bud på en sammensætning kan være:
10 Rød neon.
6 Corydoras (en af de mindre arter).
1-2 Ancistrus sp.

Og endeligt, godt med planter og anden skjul.

Husk i øvrigt at tilpasse hunnen til temperaturen i akvariet, inden i slipper den løs, og måske at flytte ca. 15 l. vand med fra det gamle akvarie. En stresset sommerfuglecichlide er ret sart, så det er vigtigt ikke at stresse den yderligere.

Med venlig hilsen
Carsten

lab — 7. marts 2006, 14:15

#3: "En stresset Sommerfuglecichlide er ret sart, så det er vigtigt ikke at stresse den yderligere"

Lige præcis, og derfor ville jeg vælge at flytte hannen i stedet for hunnen. Det gør også at hunnen er mere ovenpå, når i samler parret igen. Det er den der bliver flyttet man stresser :-)

Mvh.
Lars Brøndum

Leif — 7. marts 2006, 14:15

Hvis problemet er, at hannen er for nærgående i dit 250 l, ville jeg først se på, om der er nok skjulesteder (planter, rødder...). Er der det, ville jeg aflaste hunnen ved at flytte hannen i stedet. Og han kan sagtens gå i dit 54 l, evt. sammen med en flok mindre stimefisk (tetraer ville være naturligt) eller ungefødende, som foreslået af TL.
De kan godt være lidt bissede ved hinanden de sommerfugle. Har de dannet par? De er monogame, og hvis ikke de vil danne par, er det ikke sikkert, du kan få dem til at gå sammen.
Mvh Leif

Bilbobassen — 7. marts 2006, 14:44

Hej igen
100 tak for jeres hjælp.
Jeg vil sørge for, at rense det grundigt, inden vi kommer fisk i igen.
Jeg er ret sikker på, at sommerfuglene har dannet par.
Nu har vi ikke haft dem så lang tid, men jeg har ladet mig fortælle, at vi kan risikerer, at han kan være lidt grov ved hende.
Er rigtig glad for jeres forslag mht. sammensætning, da det faktisk er nogle af de fisk jeg holder allermest af. ;o)
Men ville i så vælge at sætte ancistrus sp. i først og så Corydoras og sidst neontetra? Og i så fald med hvor stort interval??

Mange taknemmelige hilsner
Ann-Louisa

XXXX — 7. marts 2006, 14:52

Jamen hvis i vælge at sætte ancistrus i efter den første uge så ville jeg lade der gå 1 uge mellem de andre, på den måde giver du ikke filteret et stort chok

Og husk at i et så lille akvarier er 25% vandskift HVER uge nødvendigt

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

Bilbobassen — 7. marts 2006, 15:20

Halløj

Jeg tror at vi har lært en dyr lektie, mht vandskift, så der skal nok skiftes min 25 % om ugen.
Endnu engang 1000 tak for hjælpen. ;o)

Med venlig hilsen
Ann-Louisa

Skovhugger — 9. marts 2006, 07:06

En tommelfinger regel inden i begynder at sætte fisk i det lille akvarie er 1 cm (udvokset) fisk pr liter vand! Bare så i ikke får overbefolket det med det samme ;-)

Mvh.
Anders Larsen

Skovhugger — 9. marts 2006, 07:16

ps. Det opgivne rumindhold på et givent akvarie, er næsten altid målt på YDERsiden af akvariet ! Derfra skal så trækkes glastykkelse mm. Det kan faktisk dreje sig om temmelig mange liter. Feks. kan mit 720 l "kun" indeholde små 660 liter !!

Mvh.
Anders Larsen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.