Billigste opvarming ?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Ziij1n — 25. februar 2006, 18:40
Jeg har fået 16 m2 til rådighed og der vil jeg lave akvarierum 🙂
Hvilken opvarming er billigst ? (Gulvet er ikke isoleret, og fjernvarme er ikke en mulighed da det er en gård.)
Jeg har tænkt på gas opvarming ? Men hvad bruger i andre?
Hjælp mig ... !
Hilsen
Rasmus Hurup Hansen
jensenjess — 25. februar 2006, 18:54
køb et stoker fyr, undskyld skal akariet fylde 16,2m2 eller skal det bare stå i rummet.
mvh jess
Ziij1n — 25. februar 2006, 19:31
Jeg har-snart et akvarierum på 16 m2 hvor jeg vil ha en del akvarier op og stå
Hilsen
Rasmus Hurup Hansen
Anti-Pjerrot — 25. februar 2006, 20:03
Mvh.
Anti-Pjerrot
Ziij1n — 25. februar 2006, 21:43
Hilsen
Rasmus Hurup Hansen
wasabi — 26. februar 2006, 15:46
mvh anne-k
ps. sådan en gut kan du få til omkr 2-300 kr
Bruger #350787 — 26. februar 2006, 17:09
Nu er jeg i et firma der bruger en deld varme
Og vi har snakket med eltrikker og har fået følgne af vide
At en ole radirater bruger lige så meget som en el radiæter om året i strøm. Det er rigtigt at den ikke køre helle tiden men når først oleradiætern køre sluer den.
Vi var nemlige selv oppet på den men fandt ud af det ikke er noget at spare der.
Og jeg har fået det af vide af 3 forskælige eltriker nu
De bedste hilsner
Michael
wasabi — 26. februar 2006, 19:08
Men hvis du skal "varme" akvariet op, er den så ikk billigere, end du skal til at have en radiator tilkoblet?
mvh anne-k
hustler west på — 26. februar 2006, 19:19
Jeg er selv tømrer og ved en del om varme isolering og som skrevet skal du isolere rummet for der ikke er så stort et varme spild og rummet skal være 100 % tæt efter de nye regler træder i kraft, det er vi flere håndværkere det ikke helt forstår, for det giver et dårligt inde klima hvis man ikke sørger for god ventilering af rummet ex. air con eller lign.
Men sådan er reglerne nu engang (desværre lavet, dog ikke trådt i kraft endnu, men det varer ikke længe)
Så en efter isolering er det vigtigeste for at rummet skal holde på varmen.
Hvad du så vælger af varme kilde, ja det er så det, hvis rummet er godt isoleret så kan du vel holde 17-21 grader i akvariet/akvarierne med den varme som armatur og pumpe afgiver, nok ikke mere - så der skal jo nok et varme legme i hvis det skal være en højere temperatur.
Håber dette hjalp lidt på det, ellers spørger du bare igen.
Mvh.
Hr. Jonas Erbs
hustler west på — 26. februar 2006, 19:22
Mvh.
Hr. Jonas Erbs
Greg — 28. februar 2006, 12:16
Er det i en lade/stald du har fået et rum? eller i noget beboelse? hvis rummet er uisoleret skal der 100% sikkert isoleres både på loft og væg. Og med sådan et akvarierum, skal dampspærren være 110% tæt!!! (der skal tapes og fuges efter alle kunstens regler)(uanset hvad Jonas mener!) ellers rådner konstruktionen bagved! Når nu dampspærren er helt tæt skal du sørge for noget udluftning, gerne ud gennem taget eller ydervæggen. Hvilken opvarmningskilde du skal vælge ved jeg intet om, men kan du ikke bruge samme opvarmning som resten af huset?? Tja, det her bliver nok en dyrere omgang end du lige havde forestillet dig!
De bedste hilsner
Frank Gregersen
Bo Christensen — 28. februar 2006, 19:28
1500W til 180 kr.
2000W til 260 kr.
De er nedsat fra 350 og 600 kr.
Med venlig hilsen
Bo Christensen
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.