Scalare - fodring når blomme sækken er væk eller frit svømmende ?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

hustler west på — 30. januar 2006, 20:21

Min kones koi scalare har jo smidt æg og bladene har ligget til opbevaring (klægning) i en mindre net kasse (hænge kasse i akvariet) og jeg er pludselig kommet lidt i tvivl, dvs. der kan jo være modsigende ting - For hvis de skal fodres når de er en uge gammel, ja så er der jo 5 dage tilbage endnu før de skal fodres.
Skal de så fodres når de er frit svømmende ja så er det i morgen, da halvdelen allerede er frit svømmende allerede efter 3 dage, så jeg er sku lidt i vildrede, da jeg kan se at den gule blomme sæk stort set er væk, der er kun en lille mørk mave tilbage og det er vel det som er en del af fisken.
Det skal siges at dem der er frit svømmende pisker rundt i hele bøtten både i top og i bund, så skal jeg bare tage det efter de skrevne regler eller skal jeg have lidt hjælp undervejs, da det er første gang det er lykkedes os og få æg til og blive til yngel - Der er pt. 18 stk ud af ca. 50 æg. (resten skimlede).

Mvh.
Hr. Jonas Erbs



XXXX — 30. januar 2006, 20:24

Tager jeg meget fejl hvis jeg siger der har været pænt mange tråde fra jer det sidste stykke tid, så har den ene art ynglet og så har den anden art ynglet. Det må da være utroligt dejligt at fiskene trives så godt

Så må vi håbe de bliver til noget

Med venlig hilsen
Thomas Rasmussen

k19r — 30. januar 2006, 20:32

det kommer vist nok an på hvad du havde tænkt at fodre med. Jeg brugte Liquifry No.1 for æg læggere. Det skulle i fra æggene var lagt, idet det dannede 'infusoria' og der går nogle dage inden de er dannet.

Jeg mener ikke de skal fodres før blommen er væk, hvis du fodre med andre ting.

Mvh Kenni

hustler west på — 30. januar 2006, 20:33

Ja det har du helt ret i, har selv oprettet en del, men retter eller tilføjer man i en eksisterende tråd som måske er maget lang grundet mange indlæg, ja så kan det godt være at evt.interesserede ikke gider og læse halvdelen og slet ikke kommentere det sidste indlæg, tænker nu på mig selv - Derfor oprettede jeg denne tråd (men kan da lige nævne at mine viejita her til aften har ynglet igen og en af mine ancistrus maller har vist også noget kørende i en af kokos nødderne, den har ihvertfal været derinde i en uge snart), så ja der er gang i ynglen hos os her i Esbjerg. *S*

Mvh.
Hr. Jonas Erbs

hustler west på — 30. januar 2006, 20:36

# 3
Har tænkt på og bruge afskallet artemia de første par dage indtil min produktion af levende artemia er klægget, de skal lige sættes over inden jeg går i seng i aften.
Herefter står den på blendet rejer, flagefodder og afskallet artemia i et stort mix som fryses ned i bitte små portioner, det plejer og være guld for de små kræ.

Mvh.
Hr. Jonas Erbs

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.