3 ynglende discuspar

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Sunshine — 29. januar 2006, 19:27

Så må vi endnu engang dele vores glæde med jer andre. Pt. har vi tre ynglende discuspar i det samme akvarie. Det ene par har små larver, som burde blive fritsvømmende i løbet af aftenen.
Det andet par har lagt æg i fredags og vogter pænt over dem. Vores sidste par er så lige gået igang med at lægge æg her til aften. Der er sørme gang i vores discusfisk.

Så vi er stolte discusforældre, meeeeen vi er godt klar over at de højst sandsynligt ikke bliver til noget. Men man kan da glæde sig over, at de har det så godt at de yngler.

De bedste hilsner
Sunshine

Bo Christensen — 29. januar 2006, 19:30

Imponerende.
Vi vil selvfølgelig gerne se nogle billeder, hvis det er muligt 🙂

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Discu(s)fil — 29. januar 2006, 19:32

Tillykke! Det er da dejligt at høre.
Jeg tilslutter mig Bo's opfordring til at komme med nogle billeder.

Mvh
Claus

Sunshine — 29. januar 2006, 19:38

Billeder er på vej...her er vores ene ynglepar...de har lagt æg op til flere gange i den forløbne måned. Men selvfølgelig lige ved sidena f udsugningen.......så der er ingen chance for at æggene bliver til noget.
Men her er de......en brun discus (han) og en cobolt blå discus.

De bedste hilsner
Sunshine



Sunshine — 29. januar 2006, 19:39

Her vogter den kære far så over æggene.

De bedste hilsner
Sunshine



Sunshine — 29. januar 2006, 19:41

Æggene er så lig med larverne ved ovenstående billede.

Her ses moren så igang med at pleje larverne.

De bedste hilsner
Sunshine



Sunshine — 29. januar 2006, 19:44

Her er så moren i det andet ynglepar. Der kan vi desværre ike tage nogle billeder af dem sammen ved larverne,da de har valgt at kamuflere sig bag en enorm stor rod, ude af vores kameras synsvinkel.

De bedste hilsner
Sunshine



Discu(s)fil — 29. januar 2006, 19:46

Fede billeder.
Hvilke vandværdier har i? Akv.størrelse? bundlag eller ej?
Jeg har selv Discus, men har endnu ikke fået noget ud af det når der var æg.

Mvh.
Discu(s)fil

Sunshine — 29. januar 2006, 19:47

Og faren i vores andet ynglepar.

De bedste hilsner
Sunshine



Sunshine — 29. januar 2006, 19:48

Og faren i vores andet ynglepar.

De bedste hilsner
Sunshine



gibson — 29. januar 2006, 20:00

Imponerende!!!

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Sunshine — 29. januar 2006, 20:07

Tak for komplimentet, Discu(s)fil.
Vi har et akvarie på ca. 600 liter med planter, sten og rødder. Det er så absolut et "selskabs- akvarie" og ikke ment som yngleakvarie. Men nu får de lov at gå og øv sig hos os og efter et par gange med larver kan de blive flyttet.

Vi har en ph på 6, microsiemens på ca. 500 hvilket er for højt til at få noget ud af ynglen med, men de lægger da æg og kan øve sig.

Her er så det sidste ynglepar, der lægger æg i den anden ende af akvariet, hvilket de stadig er igang med nu!

De bedste hilsner
Sunshine



discusdanmark — 29. januar 2006, 20:45

Det er flot og et sikkert tegn på at jeres fisk har det godt og føler sig tilpasse. Glæd jer over oplevelsen, og lad dem endelig øve sig. Skulle i brænde varme på tanken om yngel, har i jo allerede par nok at starte / øve på et stykke tid.

De bedste hilsner
discusdanmark

Koralfisken — 29. januar 2006, 20:46

Ej... Misundesle main.... Ku jeg ikke lige få nogle akvarie-facts? Tænker på pH og planter osv... Så ville jeg blive rigtig glad :-D Er nemlig lige selv begyndt på discus!

De bedste hilsner
Mathias

Koralfisken — 29. januar 2006, 20:53

Hovsa er lidt træt... pHén ved jeg... Men hvad med planter ?
De bedste hilsner
Mathias

Sunshine — 29. januar 2006, 21:17

Vi har nogle anubias og javabregner i. De er nogle af de eneste planter, der kan tåle temperaturerne. Du skal bare give dine fisk tid. Til sidst vil de finde sammen af sig selv. Du skal jo lige huske på, at det også er et spørgsmål om alder. Vi gik længe og ventede på at der ville ske noget, men de har ikke været gamle nok, men det er de så nu.

De bedste hilsner
Sunshine

Steffen Kbh — 29. januar 2006, 21:55

Mange gange tillykke Sunshine, også dejlige billeder.

Vh.
Steffen Kbh

Brocelius — 5. juni 2006, 12:34

Behøver man et UV-filter til yngel eller er det lige meget???

De bedste hilsner
Jannik Brocelius Kristensen

discusdanmark — 5. juni 2006, 16:38

UV filter er ikke nødvendigt.

De bedste hilsner
discusdanmark

Brocelius — 5. juni 2006, 21:11

Hvis jeg bruger UV-filter er der så ikke større gevinst med unger og lignene???

De bedste hilsner
Jannik Brocelius Kristensen

discusdanmark — 5. juni 2006, 22:06

Nej, det er der ikke. For at få høj klækningsgrad, skal du have lav ledningsevne (uS = mikroSiemens) Reelt vil det sige 150 til 200 i gennemsnit for det bedste resultat. Klækningsprocent på under 80 er ikke godt nok. Svamp på æg bekæmpes med Methylblåt INDEN det opstår - prøv med en æglægning, er din uS iorden og skimler æg så tilsæt MB næste gang, umiddelbart efter befrugtningen. Lav pH har intet med klækningsprocent at gøre, men derimod er den vigtig for sekeret produktionen hos forældrene, og dermed for overlevelsen af larverne.

Rigtig god fornøjelse.

Tom


Istedet for UV skal du blot skifte vand lige INDTIL æglægningen og fra 2 dage EFTER fritsvømmende larver - IKKE imens.

De bedste hilsner
discusdanmark

Brocelius — 5. juni 2006, 22:14

Vil det så sige at jeg ikke skal skifte vand imens at forældrene er sammen med deres unger????????

De bedste hilsner
Jannik Brocelius Kristensen

discusdanmark — 6. juni 2006, 09:19

Nej, det vil sigeat du skifter vand som normalt lige indtil de lægger æg. Når de har lagt æg stopper du med vandskift. Du genoptager vandskiftet 2 dage efter larverne er fritsvømende. HUSK!! Samme vandværdier og blidt vandskift. Der er altså pause i vandskift fra æglægningstidspunkt til 2 dage efter fritsvømmende.

Tom

De bedste hilsner
discusdanmark

Steffen Kbh — 6. juni 2006, 12:05

Nå sunshine, hvad med en update?
Det er jo lidt spændende om der kom noget ud af mine gamle discus.

Vh.
Steffen Kbh

Bernskov — 6. juni 2006, 13:22

Virkeligt flotte billeder. Tillykke med det

Vh.
bernskov

Brocelius — 6. juni 2006, 16:46

ok, tak #23
Jeg vil nemlig, prøve og se om jeg kan få nogle unger af Discus i sommerferien, da jeg har 7 ugers ferie:) Ha, Ha.....
Jeg glæder mig rigtig meget:)

De bedste hilsner
Jannik Brocelius Kristensen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.