discus med andre fisk
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
søvnig — 9. januar 2006, 17:45
Nu er jeg så blevet den lykkelige ejer af et 720L og overvejer om jeg skal have discus i sammen med de fisk der er i i forvejen.
Det er 6 stk geophagus sp orange head, 4 rundhovedet cichlide, 3 bolivia sommerfuglcichlide, 40 rød neon, 10 blødene hjerte, 5 ancistrus og 15 corydoras julli.
Det er geophagus og specielt blødne hjerte som jeg er bange for at kunne gi problemer. De er rimelige aktive og kunne måske stresse discuserne, og de går hårdt til fodret så discuserne måske ikke får så meget.
Foderproblemet kan jo selvfølgelig afhjælpes ved at fodre lidt mere, der jo nok af maller til af tage sig af resterne
Vh.
søvnig
Bjarne — 9. januar 2006, 18:26
Jeg har fint discus gående sammen med blødende hjerte uden problemer. Dine geophagus kan også fint gå sammen med dine discus, de går jo og finder fint granulat-foder som de elsker, i sandet hele tidender der skulle ikke opstå de store fodringsproblemer. Jeg har også før haft både rundhovedet, Laetecara curviseps og sommerfuglecichlider gående sammen med dem uden problemer. Dog kan der opstå problemer hvis dine cichlider begynder at lægge æg og aggressivt forsvarer et territorium.
De bedste hilsner
Bjarne
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.