Når alt går galt.... og alligevel ender godt

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

C-lotte — 7. januar 2006, 10:26

Min veninde arbejder i et bofællesskab for voksne udviklingshæmmet. Det er udviklingshæmmet som kan klare noget selv og derfor f.eks. også kan have et akvarie. Igår skulle den ene så flytte til en anden by to timer væk. Vi havde diskuteret længe om hvordan vi skulle få flyttet hendes ca 25 cm store gibbiceps (tror jeg det er) derned, når nu det er så koldt.
Men den kommer i en boks med en masse akvarievand, som skal med ned for starte akvariet op igen. Så langt så godt.

Da de så efter to timer skal have den over i det andet akvarie, så starter de med at komme koldt frisk vand i akvariet. Derefter hælder de gibbicepsen og akvarievandet derop. De finder ud af at boksen med mallen er temmelig nedkølet efter den lange tur og tænker at det nok ikke har været så smart at komme koldt vand i tanken. Derefter ser den udviklingshæmme pige, at mallen virker underlig for derefter at flyde ovenpå med maven opad. De venter lidt og ser om den kommer sig i det kolde vand, men den virker helt død. Den udviklingshæmmet pige tager den op, kæler lidt med den og så lægger de den i en sæk og derefter i en kasse, da den jo skal begraves. Mens de sætter ting på plads, står kassen ved en radiator.

Efter 1 time, kommer der en dame på besøg. Den udviklingshæmmet pige vil forfærdelig gerne vise hende den døde malle. Hun åbner kassen, tager posen og så begynder posen at sprælle. De får åbnet, hælder den omtumlet fisk ned i tanken. Den suger sig straks fast på glasset og har det godt igen. Flere timer efter var den stadig helt ok, så mon ikke den har overlevet sin værste rejse nogensinde. Den udviklingshæmmet pige blev i hvertfald glad for at se den i live igen.

Med venlig hilsen
Charlotte

hustler west på — 7. januar 2006, 10:30

Det er dog en rigtig dejlig historie og læse, det er jo næsten en julehistorie, men det er rigtig dejligt og høre om at alle har det godt - Hendes humør er sikkert og så blevet en del bedre en før *SS*.


Mvh.
Hr. Jonas Erbs

Anti-Pjerrot — 7. januar 2006, 10:47

Maller er jo rimelig hårdføre - Hvis deres vandhul tørrer ud, hopper de bare på land og leder efter et større... Jeg har hørt om maller der har været helt udtørrede, men så snart de kom i vand var de helt friske...

Men det er altid godt når sådan et "mirakel" sker, og gør en i godt humør 🙂

Mvh.
Anti-Pjerrot

kobberkbh — 7. januar 2006, 11:58

Ja, dejlig histore,- kan lige se det for mig.

De bedste hilsner
kobberkbh

CatfishDK — 7. januar 2006, 12:49

Sød historie, dejligt at alt endte godt, både for mallen og pigen....:-)

Mvh.
Liz Hansen

hannah — 7. januar 2006, 14:11

Her var lykkenens gudinde vist med. En hjertevarm fortælling. Det er sådan noget der virkelig luner og gør en rigtig GLAD: tak fordi du ville dele denne lykkelige udgang med os.
Mvh. Hannah

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.