Mine fiskeunger dør
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Paaske — 4. januar 2006, 17:30
Jeg håber der er nogen derude, der kan hjælpe mig. Jeg har et yngleakvarie på 54l med trærod og lavasten samt 5 planter i en god størrelse. Vandværdierne er som følger: ph 7,5 nitrit 0,25 nitrat 15 og kh 11. For 4 uger siden kom jeg ca 45 platyunger i og nu er der kun 2 tilbage. De når en vis størrelse ca. 1 cm og så dør de. Jeg har fodret med noget tubeyngelføde fra dyrehandleren samt knust flagefoder og knuste dafnier. Vandskift er kun sket en gang for 2 dage siden, da jeg ikke mente det var nødvendigt, før jeg læste her på siden, at der skulle skiftes ofte. Jeg har filter og varmelegme i med en temp. på 27 grader. For 3 dage siden kom jeg 4 malleunger i, men kan nu kun se to. De kan selvfølgelig gemme sig, men jeg er bange for, at de er gået til.
Jeg har lige fået ca 30 gubbyunger, men har jo ikke rigtig lyst til, at sætte dem i yngleakvariet, før jeg har fået styr på det. Er der nogen, der har nogle forslag til, hvad der kan være galt?
Med venlig hilsen
Paaske
Paaske — 4. januar 2006, 17:30
Paaske
Janne — 4. januar 2006, 17:53
Mvh.
Janne
hannah — 4. januar 2006, 18:08
Håber da ikke du mister flere unger.
Mvh. Hannah
l-mallen — 4. januar 2006, 18:15
Hilsen
Apistogramma
søs — 4. januar 2006, 18:15
Venligst
søs 😮)
Paaske — 4. januar 2006, 19:22
Tak for svarene. Jeg kom til at skrive nitrit 0,25, men det er 0.025. Jeg sænker nu varmen og fortsætter med vandskift som anbefalet. Vil da også lige checke filtret.
Tak for hjælpen
Med venlig hilsen
Paaske
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.