foder

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

akvarie/freak — 29. december 2005, 21:53

hvordan ved man om fiskene får nok mad og hvor mange gange skal mange gange skal man give dem om dagen og hvor meget...?

Med venlig hilsen
akvarie/freak

akvarie/freak — 29. december 2005, 21:55

okiii jeg foder dem 3 gange om dagen og så går de ned og roder i bunden om aften er det fordi at de er sultene...?

Med venlig hilsen
akvarie/freak

akvarie/freak — 29. december 2005, 21:57

okiii men de spiser det hurtigt alle 3 gange...?

Med venlig hilsen
akvarie/freak

akvarie/freak — 29. december 2005, 22:02

ja men jeg giver dem morgen mad frokost og aftens mad og i spiser det alle 3 gange


Med venlig hilsen
akvarie/freak

TorbenC — 29. december 2005, 22:07

Så vidt jeg husker har du Guppy'er ?
Guppyer har godt af at få flere små portioner end fx. én stor..

Med venlig hilsen
tcdk

akvarie/freak — 29. december 2005, 22:07

jeg tror jeg holder miig ved 3-heeh

Med venlig hilsen
akvarie/freak

Bo Christensen — 29. december 2005, 22:10

Ja må vi ikke se et billede af dit akvarie 🙂

Med venlig hilsen
Bo Christensen

akvarie/freak — 29. december 2005, 22:12

jo imorgen måske idag tror jeg ikke men imorgen håber jeg selv kan gå ud og tage et billed og sætted det ind imorgen eller i aften

Med venlig hilsen
akvarie/freak

akvarie/freak — 29. december 2005, 22:17

jaah heeh det sakl jeg være heeh...🙂

Med venlig hilsen
akvarie/freak

akvarie/freak — 29. december 2005, 22:29

det kræver lige der kommer batterier på kameratret

Med venlig hilsen
akvarie/freak

C-lotte — 30. december 2005, 10:39

Hej Patrick

Har din guppy født endnu?

Hvis du fodre for meget, vil du opleve at der kan komme en masse snegle og alger, så pas på med det. Jeg fodre selv 1-2 gange. Men ofte har jeg en agurk eller andet grønt liggende i bunden til mallerne og den nipper de andre også lidt af. De andre fisk spiser også af de bundpiller som du skal give dine maller engang imellem.
Fisk leder altid efter mad. Hvis de boede i naturen ville de aldrig få en godt stort måltid på en gang, men en masse småt foder dagen igennem. Derfor ligger det i dem at søge efter mad. I akvariet bliver de mætte hver gang du fodre, men det ligger alligevel til dem at lede efter mad. Men husk fisk kan faktisk gå i 1-2 uger uden mad (snakker ikke om yngel). Så pas på du ikke fodre for meget, det fører ikke noget godt med sig.

Glæder mig til at se et billed af dit akvarie.

Med venlig hilsen
Charlotte

akvarie/freak — 30. december 2005, 11:50

heeh okii men det der er agurk høre det med til de 2 gange du fodre dem...?

Med venlig hilsen
akvarie/freak

XXXX — 30. december 2005, 12:58

Din fiskebesætning sammenholdt med dine fodervaner bekymrer mig en hel del
Du har alt for mange fisk og du fodre også lige rigeligt, så det kan godt være et spørgsmål om tid før det begynder at gå grueligt galt

Med venlig hilsen
Thomas

C-lotte — 30. december 2005, 14:30

#20 de kan f.eks. få noget frost foder eller flager om morgenen og om aftenen lægger jeg lidt agurk i vandet. Det er det, ikke mere.
Som Thomas skriver i indlægget ovenover, så kan det snart gå galt for dig. Du har for mange fisk og flere på vej. Du fodre nok også for meget. Akvariet er nyopstartet, godt nok har du podet filteret, men din bakteriebalance er ikke helt oppe i omdrejninger endnu.
Hvis du oplever at vandet begynder at blive mælkehvidt, så har du muligvis for meget nitrit og så skal du igang med vandskift.
Neonfisk er temmelig sarte og trives ikke så godt i et nystartet akvarie. Så vær meget opmærksom på hvordan dine fisk har det og spar på maden. Det er vigtigt hvis du ikke vil opleve massedød snart.

Med venlig hilsen
Charlotte

akvarie/freak — 30. december 2005, 19:30

okiii men de har det nu meget godt...?

Med venlig hilsen
akvarie/freak

XXXX — 30. december 2005, 19:31

Se mit svar på mailen

Med venlig hilsen
Thomas

XXXX — 30. december 2005, 19:35

Dette er hvad jeg skrev
Fiskene har jo også kun været der siden i tirsdags
Med så mange fisk vil der komme alt alt for mange affaldsstoffer, til at filteret kan nedbryde dem, det vil så resulterer i en nitrit ophobning som til sidst vil slå dine fisk ihjel

Med venlig hilsen
Thomas

akvarie/freak — 31. december 2005, 09:26

🙁 okiii men undskyld der ikke er kommet et billed ind i nu men det er fordi at der ikke er baterier i kameret 🙁 men der skal nok komme billeder ind når jeg får baterier på...!

Med venlig hilsen
akvarie/freak

Bo Christensen — 31. december 2005, 12:06

Vi glæder os stadig 🙂

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Steffen Kbh — 31. december 2005, 14:29

Utålmodigheden længe leve.-)

Vh.
Steffen Kbh

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.