Elite-filter med kul?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Lotte Hermansen — 28. december 2005, 08:13

Hejsa

Vi skal nu i gang med at rigge lillebrors nye akvarium til og jeg har kigget lidt på det medfølgende Elite-filter. Der er det almindelige filtermateriale, men også to små net med kul. Jeg har søgt på aktivt kul i forum og fået en masse informationer, så jeg er helt forvirret. Måske kan nogle give svar på et par enkelte spørgsmål.

Hvilke fordele er der ved at bruge aktivt kul? Vi bruger det ikke i Marias akvarium, og det kører fint.
Kan der være en ide i at vente med at sætte de to net med kul i filteret - jeg har læst mig til, at kul vist kun virker i 14-30 dage, så der når jo nærmest ikke at komme fisk i, før virkningen er væk.
Og hvad så når det ikke virker mere - skal det så tages ud/skiftes med nyt? -
Måske er mine spørgsmål lidt - øh, skal vi sige rodede eller forvirrede, men det giver nok et billede af, hvordan jeg er lige nu, mht. det der med kul.
Håber I bærer over med mig og giver mig lidt råd/vejledning.

Godt nytår til alle - det tegner til at blive en både kold og hvid omgang (heldigvis)
Hilsen Lotte

akvariekaelderen — 28. december 2005, 08:45

du bruger kul til at rense for medecin rester
så i første omgang skal du bare gemme dem og starte med det andet filter matriale

Med venlig hilsen
jesper k. n.

Lotte Hermansen — 28. december 2005, 08:54

Takker - det vil vi så gøre

Lotte

akvariekaelderen — 28. december 2005, 08:58

det var så lidt


Med venlig hilsen
jesper k. n.

Steffen Kbh — 28. december 2005, 14:32

Helt enig i den utalelse Jesper.

Vh.
Steffen Kbh

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.