Alternativt plante gødning, nogen der har en idè..?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Lihn — 27. december 2005, 17:26

Hej Allesammen

Jeg har nogle planter som er ved at se lidt trælse ud, og har tænkt mig at give dem noget gødning... Jeg var derfor nede ved den lokale fiskemand og se om han havde noget gødning. det havde han men det kostede 90 kr. for en lille bøtte. Kan man selv lave gødning, eller købe noget andet som er ligeså godt...?

michy — 27. december 2005, 17:43

Der findes utvivlsom en masse gode produkter, men det eneste jeg sytes der har virket for mig af købe blaningerne, er Tropicas Master Grow, den er dyr , og den er god.
Man kan godt blande gødningen selv, men det kræver at du ved hvad du laver, og har kendskab til kemi, og dine planters behov, samt en række test sæt, vil nok også være en god ide.
Mindre end ovenstående kunne nok køre det, men så vil jeg ikke anbefale dig at gøre det....


Med venlig hilsen
Michael Larsen

Janne — 27. december 2005, 19:33

Man kan selv lave gødningskugler. Man tager noget havedamsler (fåes i havecentre) og blander det op med lidt vand. Så former man det til små kugler; i hver kugle kommer man et par korn NPK-gødning (af den slags man bruger i haven, helst en der hedder 14-14-14 eller deromkring). Kuglerne lufttørres et godt stykke tid, og stikkes derefter ned til planternes rødder. En kugle til små planter, 2-3 til en stor Sværdplante. Ler mv løber lidt op, men så er der til et stykke tid.

Mvh.
Janne

Ole Rasmussen — 27. december 2005, 21:51

#1

Hvis det kunne have din interesse; kan jeg tilbyde dig en gødning til 25kr - 500ml
Den er næsten magen til Tropicas Master Grow(TMG)

Hvis du er lidt mere hardcore, kan jeg også tilbyde dig kvælstof og fosfor, som TMG ikke indeholder!
Hvis du vil have lidt mere om priser på det forskellige, kan du smide en mail af til mig!

olerasmussen87@hotmail.com

Med venlig hilsen
Ole Rasmussen

Lihn — 28. december 2005, 09:01

Okay mange tak for svarerne...😮)

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.