GH,KH og PH sænkning
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
AlexSakke — 26. december 2005, 12:14
Jeg vil have blødt og surt vand. Har nemlig fudnet flere forskellige "opskrifter" på, hvordan man kan gøre vandet blødt ved at bruge oxalsyre (her på side og på cichlids.dk).
Jeg har også et eller andet sted læst, at det ikke kan lade sig gøre at sænke PH, hvis vandet er hårdt. Dvs, at man føst skal sænke hårdheden og bagefter surhedsgraden, men bliver vandet ikke surt, når man bruger oxalsyre? I så fald skal man ikke sænke den yderligere, vel?
Hvad sker der med KH så?
Jeg vil også have tørv i min spanpumpe, så vandet bliver the-farvet + surt...
MVH
Alex
P.S. der kommer sikkert flere spørgsmål! ;-)
ulni — 26. december 2005, 13:36
mvh ulrik
Jacan — 26. december 2005, 16:15
Surhedsgraden pH sænkes med oxalsyre men først og fremmest fordi karbonathården KH omdannes til kulsyre, efter et stykke tid vil kulsyren blive udluftet og pH stiger igen, men pH vil blive lavere.
GH, KH og pH sænkes med oxalsyre men giv dig god tid til at forbehandle vandet og foretag først målinger efter mindst 24 timer hvor vandet har været luftet godt igennem med en luftsten.
Mvh.
Jacan
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.