Så prøver vi igen..igen! Kampfisk...

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Tess & Ray — 20. december 2005, 19:41

Hejsa.
Ja,så prøver vi igen.Nu er det den tredje kampfiske han og den samme hun dertil,at se om vi kan få unger! Sker vist før beregnet. Han har kun været i sit eget lille akvarie i et døgn og har allerede lavet en mega stor skumrede. hun er deri nu...og har de striber hun skal have og virker meget klar. problemet er nu at vi skal på juleferie,så er lidt nervøs...meeen har heldigvis en god nabo der osse har interesse og god forstand på det område,så håber hun vil hjælpe det lidt på vej! Glæder mig som et lille barn,da det er første gang...det er kommet så vidt,som det er nu,så er da selvfølgelig lidt trist over at forlade dem/det hele herhjemme! Men nu må vi se hvad der sker videre.
God jul 😮)

Mvh.
Tess & Ray

saolosi — 20. december 2005, 19:59

tillykke med det! håber der kommer noget. det har været lidt rod med de andre.

Hilsen
navnet er johan, johan schultz

Tess & Ray — 21. december 2005, 12:29

Hey
Så NU sker det....de er i fuld sving med at parre sig...jeg er helt oppe at køre lige nu! Det er endelig lykkedes...er overdrevet glad. Hvor er det flot. Render frem og tilbage Hele tiden for at holde øje med dem! Men hvornår kan jeg tage hende fra igen...kan man se når at de er færdige????????



Mvh.
Tess & Ray

Tess & Ray — 21. december 2005, 16:39

Så er der fyldt med æg. og hun er taget fra. Så far passer på det hele ;o)He he.
Tak for din hjælp.


Mvh.
Tess & Ray

Milla — 22. december 2005, 10:52

Tillykke med det.
Held og lykke med dem.

Med venlig hilsen
Milla

Tess & Ray — 25. december 2005, 17:52

Tak....Ja så vrimler det nu med små bitte fisk over det hele og han passer godt på dem. en dejlig oplevelse.

Mvh.
Tess & Ray

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.