Scalare

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

vagabonden — 19. december 2005, 11:55

Jeg har meget lyst til at få et alm. scalare par i mit 45L akvarie.
I mit akvarie er der masser af planter, og der går en flok alm. neon og 10 gyppyer med en masse unger.

Er mit arkvarie stort nok, og hvis ja: skal unger så flyttes så de ikke bliver spist

Jeg har læst nogle ting om scalare, men størelse af akvarie er ikke opgivet.

Er der nogle der ved noget om dette,



saolosi — 19. december 2005, 11:59

det er alt alt for lille. man skal mindst have 200 liter til sådan nogle.

Hilsen
navnet er johan, johan schultz

Brain — 19. december 2005, 12:16

Dit akvarie er allerede fyldt godt op, og som Johan siger, så skal scalare have mindst 200 liter, gerne 250.
Dem man ser i butikkerne er kun unger, der ret hurtigt vokser sig store.

Mvh.
Laura

vagabonden — 19. december 2005, 13:02

Okay tak:D

Men når jeg får et støre akvarie skal min guppy unger så flyttes, eller kan de godt gå med scalare uden at blive spist?

Mvh Vagabonden

AndreasDK — 19. december 2005, 13:13

De vil blive spist, men sålænge et par stykker fra hvert kuld overlever er det vel fint nok, er det ikke?

Venligst
Andreas Skjæmt Andersen

Brain — 19. december 2005, 13:18

Jeg er ikke helt sikker på hvad du mener, men scalarer spiser ALT hvad de kan få ind i munden.
Du skal nok også overveje enten at sælge nogle af dine fisk eller flytte dem til et større akvarie. Når dine guppyer bliver store kan de ikke være i dit 45 l. allesammen.

Man plejer at sige 1 cm voksen fisk til 1 liter vand. Så kan du jo selv prøve at regne lidt på hvor mange af dine fisk der er plads til.

Hvis du får et større akvarie (mindst 200 l.) så kan du købe nogle scalarer.
Du må ikke komme scalarer i dit 45 l. Det er synd for dem.

Jeg siger ikke det her for at irritere dig (nu lyder jeg ligesom min far). Det er kun for at gøre det lettere for dig at holde fisk. For mange fisk i et akvarie kan give stress, forurening af vandet og sygdom. Tro mig, jeg har også for mange fisk lige nu, og jeg skal virkelig være oppe på mærkerne med vandskift og pasning.

Mvh.
Laura

vagabonden — 19. december 2005, 13:20

Okay;)

Jo det er fint nok, eller må jeg bare have noget tæt bevoksning i den ene ende af akvariet, så har de da en chance:D

Tak for alle de hurtige svar.

Mvh Vagabonden

AndreasDK — 19. december 2005, 13:30

Den ene ende af et 54l. er altså ikke et særligt stort område ;-)

Venligst
Andreas Skjæmt Andersen

vagabonden — 19. december 2005, 14:04

#8 Jeg mener hvis jeg køber et stort akvarie kan den ene ende være meget bevokset, så unger kan gemme sig:D

#6 Lige nu skifter jeg 5-10L vand hver weekend, sådan at min kæmpe planter ikke, men tak for tippet:D

her er nogle flere billed af mit 45L.

Mvh vagabonden



vagabonden — 19. december 2005, 14:05

Her



Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.