Blade med brune prikker og huller
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
perolsen — 5. december 2005, 08:01
Jeg har et akvarie som har kørt i ca 5 måneder nu (250 liter) Mine planter ser ikke ud til at trives, da de har nogle hvide hår på dem og de er begyndt ligsom at visne, de har brune prikekr og er hullet og flosset i kanten.
HVis jeg køber nye planter og sætter ned så går der ikke mere end en uge til 14 dage inden de også begynder at se sådan ud.
Jeg giver dem master grow flydene gødning (10 ml pr. 100 liter) når jeg skifter vand hvær 14 dag. ca 40 liter skifter jeg.
Temp er 25 grader i akv.
Akvariet indeholder følgende
1. rød hummer
4. gurami
1 scalare
lidt gubbyer
lidt sværdreger
ca 4 sugemaller
- Jeg har i går suppleret min spandpumpe med en pose med aktivt kul, i håb om at den kunne gøre underværker.
Er der nogle der har forslag til hvad der kan være galt?
Fiskene ser ud till at trives fint, der er ingen fiskedød- Men planterne groer ikke .... øv..
Mvh Per
darmann — 5. december 2005, 08:44
Med venlig hilsen
Darmann
kobberkbh — 5. december 2005, 08:49
Nogle planter optager gødning gennem vandet og andre gennem rødderne og derfor skal du huske at give begge dele. Det lyder som om det går ret stærkt, fra du har købt dem, til de begynder at blive brune og derfor kunne det være dit bundlag der trænger til en gang slamsugning.
Prøv evt. at at fodre mindre, det er vildt så meget det har at sige. Jeg sulter ikke mine fisk, men de får kun´lige hvad de kan spise.
Jeg har nu meget grønne planter og håber du får det samme.
De bedste hilsner
kobberkbh
XXXX — 5. december 2005, 11:53
Ja vi er nok nød til at have lidt info om lyset, hvor længe er det tændt hvor mange rør, og hvilke rør samt hvor gamle er rørene
Og meget væsentlig også hvilke planter
Du kan desuden godt skifte noget mere vand
Og så er det ikke en hummer du har men en krebs
Med venlig hilsen
Thomas
Janne — 5. december 2005, 12:41
Aktivt kul er ikke en god ide; det fjerner en masse stoffer, herunder også plantenæringsstoffer. Kun hvis du mener, at problemet er for meget næring i akvariet, er det nyttigt.
Men ja, lys! Hvor meget, hvor gamle rør?
Mvh.
Janne
perolsen — 5. december 2005, 14:43
Tak for svarene 😮)
Jeg vil hjem og se om jeg kan finde ud af hvilke planter jeg har, men er der er en fire af de store baggrundsplanter med store grønne blade bla.
Rørne er ligså gamle som akvariet - ca 5 måneder - det ene er et SUN GRO 30W og det andet er en DAYLIGHT 30W - jeg har normalt kun det ene rør tændt af gangen, fra 13-23 for hvis jeg tænder begge så kommer der enormt mange tråd alger både på glas og planter. Normalt så er "SUN GRO" tændt fra 13-16 og DAYLIGHT tændt fra 16-23, da fiskene og planterne er pænest i dette lys, de ser nemli lidt fesne ud med sun gro tændt.
Jeg har i går slamsuget godt 40 liter vand som var MEGET sort fra bunden, kan det være at det trænger til at blive lagt om, dvs at få fisk over i et andet akv og så få skyllet gruset godt i det store og gjort det godt rent - og få nye planter?
Mvh Per
XXXX — 5. december 2005, 14:46
Med venlig hilsen
Thomas
muncklarsen — 5. december 2005, 15:50
(Når jeg roder lidt rundt i bundlaget, så kommer der en masse skidt op derfra)
Eller er det manglende gødning i bundlag? Hvilken kan evt anbefales?
michy — 5. december 2005, 23:06
Med venlig hilsen
Michael Larsen
Mr. Carlsberg — 6. december 2005, 08:10
Med en slamsuger.
http://www.akvarieudstyr.dk/database/vis_produkter.asp?ProduktID=15485
Du kan lave en selv med en haveslange og en 1/2l flaske hvor du skærer bunden af! Så er det ellers bare at suge, og så slamsuger du bunden uden dine sten m.m. ryger med ud!
Vh.
Mr. Carlsberg
mohlin — 6. december 2005, 09:41
Med venlig hilsen
Eva
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.