Kan man se hvornår blå gurami er færdig med æglægning, og hunnen kan flyttes ?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Bettina — 24. november 2005, 19:11
Jeg spørger da hannen har lavet en meget fin skumrede - de har kun været sammen siden i går eftermiddags, de går alene i et 45 l. Han virker nemlig noget fjentlig overfor hunnen, men det gjorde han allerede i går da hun kom ned. Der er gemmesteder for hende, men stikker hun snuden frem, så farer han lige på hende.
Hvor længe er en hun om at lægge sine æg - timer eller dage - og har hun mon overhovedet lagt dem endnu ? jeg synes hun stadig virker buttet.
De bedste hilsner
Bettina
olsen — 10. december 2005, 12:17
Har du ikke fundet ud af noget?.Jeg er også interesseret
Med venlig hilsen
olsen
Bo Christensen — 10. december 2005, 12:22
Hvis han jager hunnen væk, når hun kommer i nærheden af reden, er det også et meget godt tegn på, at de har ynglet.
Med venlig hilsen
Bo Christensen
Bettina — 12. december 2005, 09:50
Nu bagefter kan jeg godt se det du (Bo) fortæller om reden, at den stiller op når man kigger ovenfra. Men inden da skete der det at hannen jo som sagt jagede hunnen temmelig meget, så hende flyttede jeg efter 2 dage, desværre gik det noget ud over skumreden selv om jeg var meget forsigtig. Alligevel var jeg heldig, dagen efter igen var der mega bitte små prikker i akvariet som hannen tog i munden og smed op i skumreden igen. Efter endnu en dag så jeg dog at han spiste een, uha væk med ham også. Og så var jeg godt nysgerrig for jeg kunne jo næsten ikke se noget og skumreden var en saga blot. Men næste dag da jeg tændte lyset og rigtig nærkiggede var det mange små sorte prikker. I dag 3 uger efter deromkring gætter jeg på at der er omkring 30 - 40 små unger, de er vokset, men det går godt nok langsomt. Men nu kan man dog se det lidt længere fra, ihverfald når man ved de er der. De skal stadig peges ud når andre skal se dem.
De bedste hilsner
Bettina
Bettina — 12. december 2005, 09:50
De bedste hilsner
Bettina
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.