12 L på kølig altan

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

C-lotte — 12. november 2005, 16:08

Jeg har sådan en isoleret altan, den skifter dog meget i temp alligevel. Om vinteren kan der let blive en 15-16 grader, om sommeren omkring 40 grader.
Vil det overhovedet være muligt at have noget i et 12 L evt. 30 L på mit skrivebord derude.
Der kommer et lille luftfilter i og intet varmelegeme.
Gode ideer modtages gerne.

Med venlig hilsen
Charlotte

Bo Christensen — 12. november 2005, 16:10

Flere af de ungefødende kan klare de temperatursvingninger. F.eks Kaudi eller Dværg tandkarpe.
Red Cherry rejer kan du også have.
Jeg har stadig levende Cherry Rejer ude på altanen. Laveste vandtemperatur jeg har målt er 10-11 grader.

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Bo Christensen — 12. november 2005, 16:11

Ja okay rejerne kan ikke klare 40 grader.
Jeg tror også de fleste fisk, vil få det lidt varmt med 40 graders varme.

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Steffen Kbh — 12. november 2005, 16:12

Skybjerg kan sgtens klare de lave temperature

Vh.
Steffen Kbh

C-lotte — 12. november 2005, 16:25

Det kan være det skal blive til et køkkenbordsakvarie om sommeren så.

Med venlig hilsen
Charlotte

C-lotte — 12. november 2005, 16:27

Hvor kan man købe rejerne, syntes ikke jeg lige ser så mange rejer hos den lokale i Helsingør. Nogen der har et link til hvad de kræver? Kan der evt gå et par fisk i også eller skal man skille det helt ad?

Med venlig hilsen
Charlotte

PernilleP — 12. november 2005, 17:20

Hej...!
Jeg synes i det hele taget at det er dyremishandling, at sætte fisk i et 12L...!
Men, det er jo bare min mening...

Mvh Pernille.

Dondata — 12. november 2005, 17:22

#7 - Tjaeh. Jeg er delvis enig med dig.
Det kommer jo an på hvor store fiskene bliver og deres sociale adfærd.

Jeg har 4 Guppy i et 12L og de hygger sig gevaldigt, og får en masse børn 😮)

Mvh.
Dondata

PernilleP — 12. november 2005, 17:49

Ja okay, det har du ret i...men det er nu ikke ret meget plads...😮)

Mvh Pernille.

C-lotte — 12. november 2005, 18:20

#7 Jeg er enig med dig i at 12 L kan være dyrplageri, hvis man bare propper i. Men jeg gør jo netop det man bør, jeg undersøger det. Det er klart at hvis jeg fornemmer af de andre brugere herinde at 12 L er for småt til noget overhovedet, så må jeg da gentænke mit projekt og hive mit 30 L frem. Men spørgsmålet var om det var muligt at have noget i 12 L under de forhold jeg beskriver.

Med venlig hilsen
Charlotte

Janne — 12. november 2005, 20:15

Et par vildguppyer kan snildt gå deri. De er mere hårdføre og tolerante overfor de svingende temperaturer end kulturguppyer.

Mvh.
Janne

C-lotte — 12. november 2005, 20:59

Janne: Hvordan kan man se forskel på vild guppy og alm. guppy. Ville der kunne være et par rejer i bunden, sammen med dem?

Med venlig hilsen
Charlotte

Janne — 12. november 2005, 21:38

Vildguppyer har som regel ikke så mange farver og så store finner som de forædlede. De sælges som vildguppyer, somme tider med oprindeligt fangststed. Der er lidt billeder her: http://akvariesiden.dk/galleri_ny/search.php?t=normal&q=vildguppy&nr=3&st=0&upto=12&p=1
Forædlede guppyer: De fleste af dem der kom frem her: http://akvariesiden.dk/galleri_ny/search.php?t=normal&q=guppy&nr=94&st=0&upto=12&p=1
Jeg ville tro, at der sagtens kan gå et par rejer sammen med dem. Rejerne er bare mere følsomme overfor for høje temperaturer end guppyerne.

Mvh.
Janne

C-lotte — 12. november 2005, 22:47

Ok jeg kigger på det. Tak for hjælpen.

Med venlig hilsen
Charlotte

Bo Christensen — 13. november 2005, 11:12

Jeg ved ikke om du kan finde rejer i Helsingør.
Flere af de københavnske butikker har rejer.
Ellers kan du sende mig en besked, så kan jeg nok hjælpe dig.

Med venlig hilsen
Bo Christensen

Bo Christensen — 13. november 2005, 11:13

Jeg har lige nu vildguppyer sammen med Cherry rejer uden problemer. Guppyerne æder selvfølgelig de rejeunger de kan finde, men de generer ikke de halvvoksne/voksne rejer.

Med venlig hilsen
Bo Christensen

C-lotte — 13. november 2005, 14:03

Må nok droppe ideen om at akvariet står på altanen om sommeren.
Bo: jeg sender en besked hvis jeg harbrug for hjælp.
Tak alle.

Med venlig hilsen
Charlotte

Mike — 13. november 2005, 14:57

kan man ikke få et køleelement af en slags? eller måske bare noget udluftning på din altan om sommeren.. og så sæt akvariet i skyggen og giv dine fisk hvide t-shirts på da de reflekterer lyset og dermed varmen.. måske ikke det sidste, men udluftning og køleelement i akvariet i hvert fald

.. isterninger..

Venligst
Mike Hermansen

C-lotte — 13. november 2005, 18:37

Det vil blive for hårdt arbejde, især hvis man ikke lige overnatter hjemme. Intet akvarie på altanen om sommeren.

Med venlig hilsen
Charlotte

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.