Juhuuuu nye fisk, og lidt kritik til Akvarie West

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

axis_mundi — 12. november 2005, 05:01

Så har turen endnu en gang gået forbi Vorbasse hos Akvarie West, og det var en fornøjelse som altid at få en snak med Tonny om den store verden og dens finurligheder. Nå ja og så kan man jo altid finde en undskyldning for at bruge en masse penge. Denne gang skulle der fisk med hjem, Pseudocrenilabrus multicolor (den lille mundruger) som skal gøre selskab i mit 720 liters akvarie. Da jeg er vild med adfærd hos fisk, tror jeg at denne vil underholde godt, men jeg har aldrig lige haft den før, det må tiden vise. De er i hvert fald sunde, raske og i fin form, jeg vedlægger lige et billede taget allerede en time efter de var sat ud i mit karantæne-akvarie. Alle mand havde klaret turen på 74km samt et stop undervejs hos en ven i en times tid.
Tid til kritik.... Tonny Hvor er den kande kaffe jeg lige kunne drikke når jeg er på besøg i forretningen, den savner jeg, det skal lige siges til Tonny's forsvar at jeg er faktisk ikke klar over om han selv drikker kaffe, men der er lidt at forbedre butikken med ( håber jeg )

De bedste hilsner
Brian H. Andersen
Herning



Mike — 12. november 2005, 11:16

uf! skandaløst! sindsOPRIVENDE! var der ingen kaffe?! og mig som der allerede var på vej ud af døren for at besøge hans forretning!

HVAD mon West har at sige til sit forsvar!?!11

🙂

Venligst
Mike Hermansen

darmann — 12. november 2005, 12:01

hvorfor er det altid forretningen der skal give kaffe hvad med at i tog en kande med og en småkage

Med venlig hilsen
Darmann

West — 12. november 2005, 12:10

Det var faktisk min mening fra starten, at der skulle stilles et lille rundt bord, to cafestole og en kande kaffe. Om lørdagen og søndagen, men det er aldrig blevet til noget. Jeg er bange for, at stolene vil blive brugt til at kravle op på, og at kaffe eller bord bliver væltet af legende børn. Indtil nu er der heldigvis kun et barn der er kommet til skade under leg i forretningen.

West — 12. november 2005, 12:10

#4 😮)

darmann — 12. november 2005, 12:18

#6
jeg hviste du var en sukkergris haha

Med venlig hilsen
Darmann

Mike — 12. november 2005, 13:39

katastrofe! alarm 112! omg! hvad skal der blive af os! nu snakker han sig udenom ved at fortælle om hans erfaringer med TILSKADEKOMNE BØRN! åh NEJ, og JEG SOM der lige har TANKET BENZIN for at kunne køre den lange tur til Vorbasse! og tilmed prøver han at smiske sig ind på os ved at skrive smiley'er som jeg ikke kan stave til!!!11

🙂^2

Venligst
Mike Hermansen

Brain — 12. november 2005, 13:47

LOL!

Mvh.
Laura

axis_mundi — 12. november 2005, 14:14

#4 Darmann du har da fat i noget der, det vil jeg straks tage til efterretning og sender hermed en uforbeholden undskyldning til Tonny, jeg vil gøre mit bedste for at have kaffe med ved mit næste besøg

Venligst
Brian H. Andersen
Herning

darmann — 12. november 2005, 14:21

men det kan kun lade sig gøre hvis man kommer til ham og handler for hvis man bruger netshoppen er det posten der drikker kaffen :-)

Med venlig hilsen
Darmann

amby — 13. november 2005, 14:27

#10
Send hellere en dåse småkager!

Mvh.
amby

the chicken — 14. november 2005, 14:20

DET KAN I FANDEME IKKE VÆRE BEKENDT!!!

Nu så jeg lige overskriften og glædede mig helt vildt til at se 1200 sider fyldt med beskyldninger, dramatik, løgne og bandeord - og hvad ender det i - kaffe... *Suk...*

;o)

KasperK/Lolland — 14. november 2005, 16:42

Ja, og et tilskadekommet barn. Så helt skidt var det jo ikke.

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

Mike — 14. november 2005, 22:40

vi kan da hurtigt finde på noget mere... west er dum og hans butik lugter af fisk!

Venligst
Mike Hermansen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.