Rc fly
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Andreas — 10. november 2005, 16:50
jeg kunne godt tænke mig at høre hvor mange der har et radiostyret fly. Har selv et lille el-fly med et vingefang på en meter. Jeg har aldrig prøvet den rigtig (jeg har altid styrtet ned med den og ødelagt den (nu mangler den landingstelet))
Med venlig hilsen
Andreas
XXXX — 10. november 2005, 17:08
det rykker igennem
Med venlig hilsen
Thomas
Andreas — 10. november 2005, 17:19
Med venlig hilsen
Andreas
XXXX — 10. november 2005, 17:26
De kan køre op mod 70km/t og der kan også købes nitrobiler der løber over 100km/t
Med venlig hilsen
Thomas
numse-fisken — 10. november 2005, 17:30
Med venlig hilsen
Casper
Andreas — 10. november 2005, 17:58
Med venlig hilsen
Andreas
XXXX — 10. november 2005, 18:00
det bliver absolut ikke kedeligt, boede nede i byen og man kunne absolut ikke gå i fred når jeg var ud at lege
Men det er en dyr hobby man giver vel omkring 60-100kr per liter
Med venlig hilsen
Thomas
Andreas — 10. november 2005, 18:28
Med venlig hilsen
Andreas
axis_mundi — 12. november 2005, 02:21
Jeg stiftede bekendtskab med radiostyrede modelfly første gang for ca. 15 år siden, og det hænger ved endnu.
Jeg mener at sporten er ikke dyrere end man selv gør den, dog er det vel nok en hobby i den lidt dyre ende i hvert fald at starte op med. Men man behøver på ingen måde at købe en med brændstofmotor for at det er vildt, der er sket lige så meget på el-motor området som med alt andet elektronik. Endelig er der jo også svævere, der er ingen motor, ingen støj og ingen forurening.
Som nybegynder skal det overhovedet ikke være vildt, for så kan man ikke styre det, er i luften 20 sekunder styrter ned, smadrer flyet og så er det da nogle dyre flyvetimer 🙂 (taler af bitter erfaring). Det dyre er at man skal have sig en fornuftig radiostyring (håndsender) den bruger man til alle sine fly og en del af radiogrejet i flyet kan også flyttes over i andre fly når man kommer så langt. Flyene findes i alle prisgrupper og skabninger, kort sagt du bestemmer helt selv.
Hvor starter man? På www.rc-unionen.dk..............Det er en union for alt radiostyret der kan flyve og der er råd, vejledninger, rigtig mange links til forhandlere og klubber, find din nærmeste klub og tag ud på besøg, tal med dem og der er med garanti nogen der vil hjælpe dig igang, og hjælp er den bedste vej til start uden det bliver alt for dyrt.Til sidst de fly man ser til 300-500kr med det hele i bilka og lign. , GLEM DET det er ikke pengene og besværet værd, og de når ikke rigtige RC fly til sokkeholderne
De bedste hilsner
axis_mundi
Andreas — 12. november 2005, 18:28
Med venlig hilsen
Andreas
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.