"Skovrydning fører til den værste tørke i 40 år"

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bo Christensen — 23. oktober 2005, 12:19

"Der bliver ryddet mere end dobbelt så meget af Brasiliens Amazonregnskov, end man hidtil har troet. Det har angiveligt ført til landets værste tørke i mere end fire årtier ..."
http://politiken.dk/VisArtikel.sasp?PageID=403781

Er der nogen, som har hørt mere om denne tørke i Amazonas?

Med venlig hilsen
Bo Christensen

dako — 23. oktober 2005, 12:45

Ikk lige den slags tørke.. vidste godt at der bliver fældet meget regnskov.. og når regnskoven bliver fældet, så bliver alle næringsstoffer vasket ud af jorden, og på den måde bliver jorden ubrugbar.. Der kan intet vokse, Og lige så stille går det hen og bliver til noget ørken agtigt landskab.

Med venlig hilsen
Mads Frederiksen

dako — 23. oktober 2005, 12:48

synes det kunne være fedt hvis vi her på AS på en måde .. med indsamling kunne hjælpe til at bidrage med lidt penge, som så skulle gå til regnskoven i amazonas. Det er et værdifuldt stykke natur, som er i fare for at blive udryddet.. Hvis ikk menneskeheden snart gør noget ved problemet! Jeg er villig til at give et beløb til noget indsamling hvis det var noget AS ville være med til 🙂

Med venlig hilsen
Mads Frederiksen

Bo Christensen — 23. oktober 2005, 13:03

http://www.nepenthes.dk

Med venlig hilsen
Bo Christensen

dako — 23. oktober 2005, 13:08

fedt nok 🙂 Men derfor ville det stadigvæk være fedt hvis AS kunne give en hjælpende hånd.

Med venlig hilsen
Mads Frederiksen

Line — 23. oktober 2005, 14:40

Jeg har fulgt "törken" på andre fora og fra andre nyhedskilder.

Her var det lidt anderledes.

Nordatlanten var/er varmere end ellers, hvilket forskubbede regnfaldsområderne. Regnen blev kastet af langt nordligere end ellers, og Amazonas skulle ellers have regntid nu, men får intet.

Hilsen
Line Sörensen

Alpha82 — 1. november 2005, 17:52

http://vejret.tv2.dk/article.php?id=3109674&forside

Her står noget om tørken !

Et virkelig trist syn ;-(

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.