Hvor mange unger har I fået fra jeres 'ungefødende'?
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Lois — 22. oktober 2005, 17:38
Sidder lige og skal til at bygge noget klogere end de små skide-'fødekasser' man kan købe. Mener dem hvor de nyfødte unger ca. har et 1½cm højt område at svømme på... hvilket gerne resultere i at de alle storset ender som moderens morgenmad 🙁
Tja, og nu jeg sidder ved siden af pc'en og "bygger", synes jeg det kunne være sjovt at høre fra jer, hvad det største antal unger er I har fået af en ungefødende tandkarpe (selvfølgelig på en gang, og ikke gennem årene 😉) & selvfølgelig ville det samtiddig være rart at vide fra hvilken fisk.
Mvh.
Lola
Michael Thrane — 22. oktober 2005, 17:42
søs — 22. oktober 2005, 17:44
- her taler jeg om guppy.. 😮)
Det var dengang min mest produktive "gamle gyppy" hun levede, og hun var flittig.. 😮))
De yngre guppy hunner jeg har nu kommer med et mindre kuld unger..
Venligst
søs:o)
C-lotte — 22. oktober 2005, 17:54
Med venlig hilsen
Charlotte
OS4220 — 22. oktober 2005, 18:19
Mvh.
(: Maja
TorbenC — 22. oktober 2005, 18:21
Med venlig hilsen
tcdk
hustler west på — 22. oktober 2005, 18:28
Har lige i går indrettet et 30 liters til samme formål, de skal jo have det godt de små.
Med venlig hilsen
Hr. Jonas Erbs
søs — 22. oktober 2005, 18:33
Dvs at når mit 128 er klar til at modtage de voksen guppyér, ja så har ynglen frit spil.. eneste fare for dem bliver pumpen :-/
Venligst
søs
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.