Filter

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

jcstoffer — 20. oktober 2005, 22:22

Jeg skal til at opstarte et akvarie på 530 l. til fritsvømmene cichlider med baggrund. Jeg er i tvivl om, der er nok vandgennemstrømning med 2 spandfilter på 1200 L/T, med et filtervolume på 12,0 liter stk. Eller skal jeg investere i et powerhead med det sammen, for så er jeg 100% sikre på, at der er plads til dette bag baggrunden, for der er jo ingen fortrydelsesret, når den først dette er monteret. Hvor stort skal powerheadet være ?.

Bernskov — 20. oktober 2005, 22:30

Hvis muligt så find 2-3 PH og udstyr dem med timer for at skifte strømretning i løbet af dagen (ugen)
Nogle PHs kan også justeres gennemstrømstyrkemæssigt.

Vh.
bernskov

gibson — 21. oktober 2005, 10:34

Jeg vil ikke mene det er nødvendigt....

Prøv at starte op uden :-)

De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt

Steffen Kbh — 21. oktober 2005, 10:53

Jeg har 2 spandfilter med et filtervolume på 12,0 liter stk på mit 530L. Hvis jeg lukker helt op for hanerne giver det rigeligt med cirkulation. Jeg har dog begge stående på ca 50% af max gennemstrømningen pga. mine fisk.

Vh.
Steffen Kbh

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.