Er der en loddemester blandt jer? Søger oplys. om denne modstand ->

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Lois — 19. oktober 2005, 17:31

(Se billed) - den er brun, sort, sort, sort, rød.

Mvh.
Lola



SweetEyes — 19. oktober 2005, 17:40

google er din ven
Jeg fandt denne side http://www.emu.dk/elever7-10/fag/fys/temaer/temaer_fysik/elektricitet/farvekoder/index.html
med det lille program Calculate Resistor Values, og ved at lægge de info ind du har, får jeg resultatet 100,0(ohm)hms

Med venlig hilsen
Malene

SweetEyes — 19. oktober 2005, 17:41

Den røde er tolerencen og den er 2%

Med venlig hilsen
Malene

Lois — 19. oktober 2005, 17:49

Hmm, I lyder til at være kloge mennesker 🙂
Jeg har købt blå 'leds' over nettet, desværre er sælger ikke en jeg vil anbefalde, derfor er jeg nu heller ikke sikker på at jeg har fået hvad jeg bestillte. Det skulle være modstande jeg kan bruge til en 4,5V "lader", kan I ud fra oplysningerne sige om det er de rigtige?

Mvh.
Lola

Lois — 19. oktober 2005, 17:55

#4 ellers en meget fix side du der har fundet 😀

Mvh.
Lola

SweetEyes — 19. oktober 2005, 17:57

Jeg melder pas

Med venlig hilsen
Malene

luske — 19. oktober 2005, 18:31

100ohm er meget passende til blå LEDs ved ca 5 volt

Med venlig hilsen
luske

luske — 19. oktober 2005, 18:34

hov fandt det lige lidt mere udførligt med en montereingsvejledning http://brinck.dk/lysdioder.asp


Med venlig hilsen
luske

nikro — 19. oktober 2005, 18:35

100 ohm er svaret.


Mvh.
Niels / elektronik tekniker

Lois — 19. oktober 2005, 19:04

Tak for linket Luske.
Som det ser ud, skal jeg så sætte en modstand mellem hver Led når jeg vil lave en serieforbindelse, da min modstand ellers er for lille, rigtigt?

Mvh.
Lola

nikro — 19. oktober 2005, 19:44

#11

Som du kan se på Brinck's side bruger en blå LED 3 volt. Du kan derfor ikke sætte dioderne i serie, men du er nød til at sætte dem i parallel som jeg har forsøgt vist på billedet.

Held og lykke med projektet

Mvh.
Niels / Elektronik tekniker

Lois — 19. oktober 2005, 20:06

Hmm, det blir mer og mer kompliseret 😉 Men forstår hvad du mener. Så blir jeg jo nød til at sætte en ledning mellem hvert led, da de jo kun har to (1+, 1-).

Mvh.
Lola

Lois — 19. oktober 2005, 20:06

Nu glemte jeg at spørge... hvad så med modstandene? skal der kun en til, eller en mellem hvert led?

Mvh.
Lola

nikro — 19. oktober 2005, 21:12

Der skal en til hver

Mvh.
Niels

SweetEyes — 20. oktober 2005, 10:30

Hehe, jeg vidste det skam heller ikke hvis jeg ikke havde kigget på den side som jeg henviser til længere oppe;)
Fik ganske vist gode karaktere i fysik, men det var fordi de prøver vi fik var med formler, og det er mere matematik en fysik;) Fysik var jeg herre dårlig til:D

Med venlig hilsen
Malene

michy — 20. oktober 2005, 12:25

Vær opmærksom på at blå LED's fås i mange foskellige størrelse (både fysisk og i den strømstyrke de skal have /må få.)

Med venlig hilsen
Michael Larsen

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.