NEJ NEJ NEJ.....
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
TrineBP — 16. oktober 2005, 16:38
Nå men sket er sket, og nu har jeg haft det tømt fuldstændigt, renset gruset og nyt vand. Det skal lige stå nogle dage, inden jeg skal have nye fisk..
Ville hører folket (jer;) hvad I sys jeg skal putte i akvariet nu.. Har sikret mig nogle antitrusser, men eller ingen. Det skal lige siges at jeg er 16, og derfor ikk har vildt mange penge, selvom de gamle gerne vil være sponsorer, da de er lige så træt af det som jeg.
Tænkte på nogle guppy´er, scalar`er og så nogle stimefisk.. Hva sys I???
På forhånd tak for jeres respons.. 😀:D
Trine
numse-fisken — 16. oktober 2005, 16:47
Med venlig hilsen
Casper
Jesper/Varde — 16. oktober 2005, 16:49
Hva med at prøve Tanganyika cichlider feks prinsessen af burundi de er ikke så dyre og meget flotte sys jeg, men der er også mange andre arter du kan have en en 200L.
Mvh.
Jesper/varde
ThomasK — 16. oktober 2005, 16:55
Venligst
ThomasK
ThomasK — 16. oktober 2005, 17:00
Venligst
ThomasK
TrineBP — 16. oktober 2005, 17:01
Venligst Trine
ThomasK — 16. oktober 2005, 17:05
Venligst
ThomasK
Ole Rasmussen — 16. oktober 2005, 17:05
Hvis du har mulighed for det er den en god ide, for at sætte skub i modningen af vandet, at pode med "filtersnask" fra en filter, som kører..!
Hvis ikke du har mulighed for dette kan du nøjes med at vente 8 dage... derefter kan du putter lidt fisk i af gangen... med en uges mellemrum..!
Go' fornøjelse..!
Med venlig hilsen
Ole Rasmussen
Celia — 16. oktober 2005, 17:10
Vi du nøjes med en eller to arter ?
Vi du have noget selskabakvarie ?
Med eller uden planter ?
Med eller uden rødder, kalk, osv osv
Det er jo en smagssag, men det er en rigtig godt ide som du gør nu at bruge noget tid på at finde ud af hvad du vil have imens vandet modner.
Hvis det var mig (og det er det jo ikke ;-) så er jeg het tosset med biotop akvarier, altså fisk (og planter) fra samme biotop. Gerne et akvarie der er bygget op om meget få arter.
Mit næste akvarie skal værer et asiatisk prydbiotop, med planter som javabregnen, javamos og andre langsomtvoksende planter fra Asien (se www.tropica.com) Der skal være masser af red moore rødder der hænger på gadinstænger i (dem kan du se på Cichlidecenteres hjemeside)
Fiskene skal være Pragtbarber, Odessabarber eller lign. måske nogle gurameri osv.
DU kan også lave et tanganika biotop med Prinsessen som der bliver sagt, eller sydamerikansk med dværgcichlider og tetra.
OSv
osv
osv
Pøj pøj med det :-)
Hilsen
Cecillia
TrineBP — 16. oktober 2005, 17:11
Men ja... havde forestillet fisk i den retning...
M.V.H Trine
TrineBP — 16. oktober 2005, 17:24
Vil ikke have mange forskellige.. Nogle få arter, stimefisk.. Nogle der kan yngle..
Men kunne også godt tænke mig nogle scalare, krebensis eller guramier.. Ved godt jeg ikk kan have dem på samme tid..
Har planter så akvariet ikke bliver tæt bevokset.. Og har en trærod, jeg har kogt.. og så nogle sten til huler..
M.V.H
Lois — 16. oktober 2005, 19:26
Mvh.
Lola
TrineBP — 16. oktober 2005, 19:41
Okay.... Krydser fingre for dig at den ikk har.. 😀
Venligste Trine
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.