Flytning af Krebensis unger
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
peter vester — 7. oktober 2005, 20:07
Men nu er de ca en uge gammel, og et tit på tur med de stolte forældre rundt i akvariet.
De øvrige beboer i akavariet er molly, sværdrager, blødende hjerte, panser malle og ánstituc maller
Jeg har læst af forælderne snart vil stoppe med at passe på dem, vil det være en løsning at flytte ungerner
isåfald hvordan får jeg fanget ungerne op ??
De bedste hilsner
peter vester
gibson — 7. oktober 2005, 20:32
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
peter vester — 7. oktober 2005, 20:35
Jeg tænke om man med den slange, jeg bruger når jeg skifter vand kunne suge dem op
er der nogler har erfaring med det ??
tager de skade af det?
De bedste hilsner
peter vester
gibson — 7. oktober 2005, 21:00
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
akvamesse-ob — 7. oktober 2005, 21:06
har selv brugt den. Du skal bar sørge for vand i bunden af spanden før du starter.
Men hvorfor vil du flytte dem? Er det nogle rigtige forældre, skal de nok sørge for deres unger, lad dem blot gå sammen i 4-5 uger. Så længe de ikke begynder at lege og lave ny udgravning af reden, så er der igen fare på færde.
Der skal nok være nogle der overlever, selv om du lader dem gå sammen med de andre, og hvis ikke du vil have en kæmpebestand, vil du muligvis kun få nogle få, men stærke fisk ud af dit yngel, hvis du lader dem gå i det store akvarie.
Har selv mange, men yngler også med henblik på et stort akvarie til Akva-messen i 2006
Held og lykke med ynglen.
ps: vil du elskes af dine "børn" skal du fodre med afskallede artemia og frosssen bosmider.. Det virker..............
Mvh.
akvamesse-ob
Garnett — 7. oktober 2005, 21:06
Vh.
Garnett
gibson — 7. oktober 2005, 21:07
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
akvamesse-ob — 7. oktober 2005, 21:52
Med et godt beplantet akavrie og den del flydeplanter, så skulle de stærkeste nok everleve. Tror du ikke?
Mvh.
akvamesse-ob
Garnett — 7. oktober 2005, 21:56
Vh.
Garnett
akvamesse-ob — 7. oktober 2005, 22:22
Skal du tage chancen og lade dem gå eller begynde at flytte dem?
Lade dem gå og få nogle få men stærke fisk eller flytte dem over i et mindre akvarie, hvor de sikkert ikke vil få den samme størelse, men hvor de fleste overlever, også de svage. Det er egentlig mest et spørgsmål, om du kan holde ud at se naturen gå sin gang, eller ej.
Du har åbenbart et rigtig godt krib.akvarie, så der kommer sikkert meget mere yngel, så mit forslag er at lade det gå som det bedst kan.
Mvh.
akvamesse-ob
peter vester — 8. oktober 2005, 20:08
opdate følger..........
De bedste hilsner
peter vester
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.