Blå Gurami og Barber

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Connie Jakobsen — 2. september 2005, 22:05

Hej, kan jeg sætte en blå gurami sammen med mine Guld- og Sumabarbere og sort Tetra?
Hilsen Connie

Janne — 2. september 2005, 22:24

Sumatrabarber er notoriske "finnenappere", så Guramier går ikke sammen med dem. Sort Tetra er der meget delte meninger om; jeg har oplevet den være utrolig strid mht at nappe i andre fisk, andre har slet ikke oplevet problemer med den.

Mvh.
Janne

Søren — 3. september 2005, 10:02

Enig med Janne... jeg har dog selv oplevet at hvis man har en større flok "finnenappere" så går det ikke ud over de andre, men vi taler om en flok på 10-15 stk som minimum... *S* :-)

Kærlig hilsen
Love is life (Søren)

Søren — 3. september 2005, 10:04

Hvor stort er dit akvarie i øvrigt Connie ???

Kærlig hilsen
Love is life (Søren)

Connie Jakobsen — 3. september 2005, 19:44

Hej. Mit akvarium er kun på 60 liter, og jeg har 24 små fisk i det.



Janne — 3. september 2005, 19:48

Blå Gurami er desværre alt for livlig og stor til et 60 liters akvarie. Der er vidst også allerede ved at være fyldt op ;-).
Måske var det noget med et par Dværgciklider, f eks Apistogramma cacatuoides, men for at der skal være plads nok, må en af stimerne nok ud.
Husk at en glimrende tommelfingerregel til små, fredelige "selskabsfisk" siger, at man kan have 1 cm fisk i en liter vand. Dvs at en barbe, der bliver 5 cm, optager 5 liter vand. Reglen kan selvfølgelig "bøjes" ved at have et godt filter og skifte meget vand, men ellers er den slet ikke så tosset som udgangspunkt.

Mvh.
Janne

XXXX — 4. september 2005, 19:43

Hejsa
Kunne du ikke komme med en liste over hvilke fisk og hvor mange af hver der er i akvariet

Med venlig hilsen
Thomas

Connie Jakobsen — 5. september 2005, 12:11

Hej Thomas
Jeg har 7 Sumatra Barber, 7 Guld Barber og 10 Sort Tetra. Kun en plante endnu, som jeg ikke kan huske hvad hedder. Vil egentlig gerne have 1-2 mere, men fiskene elsker at svømme, og måske planterne vil tage for meget plads - ved det ikke rigtigt. Jeg har et godt og rigeligt filter (passer til akvarium på ca 100 l), siger dyrehandleren. Jeg læste et sted, at der burde være 1-2 liter vand pr fisk, der ikke blev længere end 4-5 cm. Det er den sætning, jeg er gået ud fra, da jeg købte fiskene. Så der burde være plads nok, ifølge bogen. Et andet sted læste jeg der skulle være 50 liter pr METER fisk - men de vil jo ikke stille sig på række thi hi. Derfor er første regel brugt. Venlig hilsen Connie

MOK — 5. september 2005, 12:23

1-2 ltr. vand pr. 4-5 cm. fisk (2 - 5 cm. fisk pr. ltr.)lyder godt nok voldsomt (50 ltr. pr. 100 cm. fisk) er ½ cm. fisk pr. liter vand, som jeg også synes lyder af meget.

Den "regel" jeg kører efter er ved mindre fisk - 1 cm. udvokset fisk (altså den størrelse de får) pr. liter vand er passende - ved større fisk holder denne regel ikke (der skal mere vand til ;o)

Hvis det fungerer for dig, som det er nu ville jeg bibeholde "besætningen" og være flittig med vandskift og jeg er sikker på, at du kan få plads til nogle planter langs bagruden uden at det forringer svømmepladsen.

Held og lykke med din nye hobby - og ja - den er stærkt vanedannende og omsig-gribende ;o)

Mvh.
Morten

XXXX — 5. september 2005, 12:27

Hejsa
Det var godt nok mange fisk
De regler du nævner har jeg ikke hørt før
Den mest brugte er 1cm til 1liter vand (gælder kun ved mindre stimefisk som dine) Samtidig går man ud fra fiskene maks størrlese og ikke den nuværende
Bruger vi reglen på dit akvarie kommer regnestykket til at se sådan ud
7 Sumatra Barber 7X7cm = 49cm
7 Guld barber 7X7 =49cm
10 Sort tetra 10X4cm = 40cm
Samlet giver det 138cm
Og det er for meget

Sumatra barber er rimeligt aktive fisk så 60l er for lidt efter min mening skal de holdes i min 100l

Det mest optimale ville nok være at tage og skille dig af med to af arterne
Jeg vil foreslå du beholder de 7 guldbarber
Så kan du i stedet for den blå gurami nuppe et par honningguramier og så et par mysteriesnegle til at nuppe alger
samtidig ville jeg købe 5-6 planter mere

Så vil det blive muligt at gemme varmelegeme og filter væk og samtidig vil det give lidt større tryghed til dine fisk da de for mulighed for at gemme sig lidt hvis de skulle blive skræmt af et eller andet

Med venlig hilsen
Thomas

KasperK/Lolland — 5. september 2005, 12:56

Jeg vil bibeholde den nuværende besætning.
Være omhyggelig med vandskift, komme væsentlig flere planter ned i akv. Husk, at fiskene også svømmer mellem planterne, der er ikke tale om en u-igennemtrængelig mur. Vil du dog på et senere tidspunkt have andre fisk i, må du til den tid vurdere, hvilke af de nuværende du helst vil undvære.
Sumatra'erne er nok dem der lettest ville kunne undværes, de kan godt være nogle "krasse" børster. Husk, at mysteriesnegle belaster et akvarie ligeså meget som en stor fisk.

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

Connie Jakobsen — 6. september 2005, 19:21

Hej og tak for svarene og dermed med hjælpen. Jeg får helt dårlig samvittighed over alle de fisk jeg har kommet i det akvarie. Jeg må nok håbe på, at der sker en naturlig bortgang blandt fiskene, så problemet løser sig af sig selv. Min dyrehandler vil ikke have dem tilbage, så jeg skal til at aflive dem, og det kan jeg næsten ikke nænne. Jeg har fundet myggelarver i min dam, som jeg fodrer dem med, og imens ædegildet finder sted, nyder jeg synet af det tætteste "på naturen", som jeg kan give mine fisk. Jeg har foruden myggelarver fanget nogle gennemsigtige, 1 cm lange, tynde svømmende dyr, som fiskene også er helt vilde med. Er der nogen der ved hvad de hedder? Jeg hælder foderdyrene gennem et net over i rent vand INDEN jeg kommer dem i akvariet. Hold op hvor er det med akvarier vanedannende, så du har ganske ret Morten :-) Mange hilsner fra Connie

MOK — 6. september 2005, 20:59

#12 - du skal ikke begynde at aflive dine fisk - skift 25% vand ca. en gang om ugen og nyd dem - det er heldigvis ikke de mest sarte fisk du har valgt ;o)

De gennemsigtige larver kunne være "hvide myggelarver", som er larver af en dansemyg - de har den fordel, at skulle de udvikle sig til myg inden døre skulle de ikke stikke - og det er jo godt ....

Mvh.
Morten

fo_dk — 7. september 2005, 00:56

Ellers er der sikkert masser af brugere her på siden der vil hjælpe dig af med nogen af dem.....jeg ville hvis jeg boede i nærheden -🙂

Kærlig hilsen
fo_dk

KasperK/Lolland — 7. september 2005, 01:06

Du kan også blot overgive dig til akva-bacillen, og købe et 128 eller 250 ltr akv til. Inden du ser dig om, har du et halvt dusin akvarier i drift. Skidt med hvad dine venner siger; du ved bedre!!! ;-)

De bedste hilsner
Kasper/Lolland

Connie Jakobsen — 7. september 2005, 20:48

Ha ha ha ha du får nok ret i det lange løb, Kasper. Jeg er helt vild med det lille akvarie jeg har nu. Jeg forsøger at se fodbold (Danmark/Georgien) men har først lige nu opdaget, at Danmark faktisk fører med 3-0 og det TV står ca 1½ meter fra akvariet - som jeg altså har kigget på i stedet for. Der er ingen risiko for at larverne skulle nå at klække når de først ER i akvariet. Jeg slukker for pumpen og hælder larverne i vandet og SÅ SKER DER TING OG SAGER :-) Herligt.
Tusind tak alle sammen for jeres hjælp og opmuntring, det er overvældende for en nybegynder som mig.
Mange hilsner fra Connie.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.