Sumatra-Barbe

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Connie Jakobsen — 2. september 2005, 20:09

Hej. Jeg er nybegynder, og min viden stammer KUN fra bøger og min dyrehandler. Jeg har en sumabarbe der svømmer med hovedet nedad og er MEGAtyk. Hvorfor? De leger vist ikke i selskabsakvarier, har jeg læst, så det kan ikke være fordi den er rognfyldt, vel?

viggo0 — 2. september 2005, 20:54

Svømmeblæren er mulighvis beskadet, og i sådan et tilfælde er aflivning desværre nok den eneste humane løsning...
Har den e.v.t. problemmer med at svømme ned til bunden... Og kan til tider ikke holde sig fra overfladen?

Med venlig hilsen
Frederik

Connie Jakobsen — 2. september 2005, 22:02

Tak for svaret. Det er som om fisken har rettet sig en smule mere i vandret retning den seneste time. Måske den bare har forspist sig?? Den begyndte lige efter fodringen her til aften. Den er dog stadig meget tyk, men har tilsyneladende ikke problemer med at holde sig fra overfladen (altså opfører sig ikke som en prop). Jeg ser tiden an til i morgen, er den ikke okay, afliver jeg den..... Hvordan gør man det egentlig? Skyller den ud i toilettet eller ..? DET ved jeg altså heller ikke.
Hilsen Connie

Janne — 2. september 2005, 22:22

Det sker nu og da, at en fisk får spist så meget, at den laver "prop-tricket" og ser helt oppustet ud. Andre gange skyldes det oppustede udseende, at fisken har fået bugvatersot. Det er en sygdom, som, når først fisken har fået det oppustede udseende, er uhelbredelig.
Hvis den er frisk til i morgen, har det bare været foderet (kan især ske, hvis den spiser tørt pillefoder, som så svulmer op i maven på den). Hvis den stadig er sløj, kan aflivning desværre være nødvendigt. Skyl den ikke bare ud i toilettet, så er den meget længe om at dø, og vil lide undervejs. Skær hovedet af den, kom den i kogende vand eller i en pose med lidt vand og så i fryseren.

Mvh.
Janne

Connie Jakobsen — 3. september 2005, 19:56

Hej Janne. Jeg tror den har lavet "prop-tricket" for i dag er der ikke det mindste i vejen med fisken. Jeg har undladt at fodre dem SÅ meget som i går. De blev jo ved med at spise, og ja, så gav jeg dem altså nok FOR meget tørfoder. Jeg ville gerne give dem noget andet, men myggelarver findes ikke længere i minlille havdam, og andet levende foder kender jeg desværre ikke. Men man kan vist få det frysetørret om et par måneder - siger min dyrehandler :-)
Tak for hjælpen.
Venlig hilsen Connie

Janne — 3. september 2005, 20:58

Man kan også købe forskellige slags frostfoder. Artemia, røde myggelarver, mysis og flere andre. Det er alletiders at supplere med, fiskene elsker det. Man brækker bare et lille stykke af den frosne plade og tør det op i en kop vand. Frysetørret foder har jeg ikke lige så gode erfaringer med. Det er for tørt og kedeligt ;-)
Frostfoder fås i de fleste akvariebutikker, men priserne varierer meget.

Mvh.
Janne

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.