Dilema

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Bruger #350787 — 21. august 2005, 12:24

Hej...

Som mange ved er jg startet op igen efter en lille pause

Og det er L-maller og Coryer denne gang 🙂

Jeg har følgene af akvarier nu.
et 160L
1 63L
2x20L (ikke sat op)

Dt fylder jo lidt men er lige blevet tilbudt en reol med 3 X160L med central filter det frister meget..
Min ide var så at dele det øverst af dem op i 5 stk så bliver de lidt over 30L hver for så har jeg yngle akvarier og kantænde... og jeg vil gøre med små filter i alle sammen:)

Og de to ander vil jeg så opfoder fisk i og have nogen tetra og sådan noget og de to skal så køre over central filter.
Og det er jo godt nok ik? jeg har hørt så meget godt om central filter... Og såføli alle de fisk der skal ned i de to akvarier skal først have gådet i kantænde jo..🙂

Håde tenkt på at køre fæles uv på dem ?
og fæles co2?

Hvad syndes i?

De bedste hilsner
Michael

Bruger #350787 — 21. august 2005, 12:25

Vis jeg skal have den reol skilder jeg af med de ander akvarier biligt så vis det er noget så kom med et bud:) Ved godt man ikke sætr til salg her men kunne ik lad hver.

De bedste hilsner
Michael

Bruger #350787 — 21. august 2005, 19:14

Ingen der kan Hjælpe???
De bedste hilsner
Michael

buje — 22. august 2005, 01:35

"Håde tenkt på at køre fæles uv på dem ?
og fæles co2?"
hvis der er fælles vandføring er der intet problem med at køre fælles UV og co2

Venligst
buje

Flemming Jensen — 22. august 2005, 01:46

Personligt ville jeg nok aldrig kører fællesfilter på L-maller, men skulle jeg alligevel, ville jeg nok benytte eks. dit 63 L til at lave filtret i.
Mht UV, så kommer det aldrig i et af mine akvarier, og jeg har svært ved at se hvilken gavn det skulle gøre i dit tilfælde, især da hvis du ønsker at filtrere over spagnum eller lignende.
I øvrigt ville jeg nok nøjes med at dele et 160 L op i 3 eller max 4, og så gøre det på en måde så jeg kunne hive adskillelsen op, men så er den jo ikke meget bevendt som syge eller isolations akvarie, hmmm der er mange ting at tage hensyn til !!!

MVH
Flemming

buje — 22. august 2005, 02:03

I en af mine gamle bøger står der noget med at kombinationen af UV og spagnum, kan have kedelige konsekvenser, fordi der kan skabes skadelige stoffet i vandet på grund af UV.
om der er noget om snakken ved jeg ikke, men det er en sandsynlighed der måske skal tjeckes ud?

Venligst
buje

Bruger #350787 — 22. august 2005, 06:41

Hej igen

Tak for svare bege to:)

Ja fleminig der er meget at tenke på🙂

Filtert er 160L delt i 6 rum hvor jeg kan hvad de forskælige matrialder?

Troger ikke jeg vil køre med Uv men Co2 vil hver fint ik??

og jeg skal filtræer over spagnum på et tidspunkt det kan mallern godt lig:)

Fler ide eller ris og ros tages

Fleming det jeg vil dele op i 4 vil jeg slå central filtert fra til så vis jeg limer det helle rigtig vil det helle jo hver tæt:) ik? så kunne man godt have kæntænde der men tro jeg laver 1 63L til kæntaædne for så kan jeg skrup det:)



De bedste hilsner
Michael

Bruger #350787 — 22. august 2005, 18:10

????????
De bedste hilsner
Michael

fo_dk — 22. august 2005, 18:17

Rolig.....tålmodighed er en dyd.

Du kender jo mit svar -🙂

Kærlig hilsen
fo_dk

Bruger #350787 — 22. august 2005, 20:38

Hej...

Jeg har lige havde ude og se den... Den er så flot og det er min Dejligt ik?

Det er veld godt at stilde helle reolen på en plade??

Hilsen Michael

De bedste hilsner
Michael

fo_dk — 22. august 2005, 21:10

JA

Kærlig hilsen
fo_dk

buje — 22. august 2005, 23:26

jeg har gulvbredder (indkøbt og skåret til formålet) under benene, 1 bredt pr 2 ben, på mit 900 liter. Plader i samme tykkelse ville være meget tungt.. Gulvbredderne jævner trykket fra benene så de ikke graver sig ned i mit gulv

Venligst
buje

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.