Hvor er I 'Platy-fans'???

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Lois — 20. august 2005, 20:46

Jeg er rimelig nye på siden, har i de sidste dage læst mange mange indlæg.... og undre mig.... Guppyer, Guppyer og Guppyer!!!...?
Det er ved at være 8 år siden jeg sidste havde akvariefisk, også den gang fandtes der Guppyer *griner*, men personligt er jeg mere til Platyerne. -Det bl.a. af to grunde, både han og hun er flotte og farverige, og med platyerne har man ikke problemer med at andre fisk bider i finnerne.
I dag bor jeg i Schweiz... her er akvariefisk desværre kedelig-dyre, sammenlignet med DK!! Så jeg har været ved at kigge på nettet om jeg kunne finde nogle der ville af med deres blå platyer, desværre uden held :/ Også hos dyrhandlerne skal man være heldig hvis man finder nogle...
Nå men grunden til min 'tråd' er egentlig, at jeg godt kunne tænke mig, at læse lidt om Platy for en afveksling, i stedet for den evige snak om Guppyen. Kunne også godt tænke mig at se nogle billeder af jeres Platyer... især hvis der er nogle der har blå 😀
Skulle der være nogen i Esbjerg/Varde området... eller i det syyyydd/østlige jylland, som vil sælge et par blå Platyer, tja så høre jeg også gerne fra jer.

Mvh.
Lola

Bjarne — 20. august 2005, 21:29

Hej
Kommer du så fra Schweiz og henter dem, eller er din profil en joke.

De bedste hilsner
Bjarne

salmon — 20. august 2005, 21:30

Jeg elsker mine platyer - de var mine første fisk og bliver også mine sidste, dem går jeg aldrig af med! De er til gengæld ikke særligt gode til at være stille, når de skal fotograferes, min tilstedeværelse er åbenbart lig med MAD i deres verden og de tonser rundt.

Min yndlingsplaty kan ses på mit profilbillede ved siden af min eks-kampfisk 🙂

Med venlig hilsen
Sine Vestrup

thues — 20. august 2005, 21:36

Jeg er da til platyer - godt nok naturformer - og har p.t. flere forskellige arter:
Xiphophorus maculatus
X. variatus
X. evelynae (med flotte røde hanner efter et sommerophold i haven..)
X. milleri
X. xiphidium

I naturen er der i alt ni videnskabeligt beskrevne arter - og en art til er ved at blive beskrevet (har jeg læst). Af dem har jeg altså de fem..:-)

Generelt er både platyer og sværddragere (Xiphophorus-slægten) mere hårdføre overfor for eksempel temperatur-svingninger end for eksempel guppyer. Ligeledes generelt er de ikke til alt for blødt vannd - og derfor ofte velegnede sammen med andre ungefødende.

De venligste hilsener

Thue

thues — 20. august 2005, 21:40

I øvrigt findes X. variatus (der helt lever op til sit navn - den varierer i ekstrem grad. På dansk: Indianerplaty) i en naturform, der er blå..så det er ikke forbeholdt kulturformerne..:-)

De venligste hilsener

Thue

Maczimuz — 20. august 2005, 21:44

lidt læse fof
http://www.flyvefisken.dk/vejledninger/platy.htm

De bedste hilsner
Rasmus

Maczimuz — 20. august 2005, 21:44

hov *stof

De bedste hilsner
Rasmus

Lois — 20. august 2005, 21:51

Nej min profil er skam ikke nogen joke....
Dog regner jeg med familiebesøg i slutningen af denne måned, -således ville transporten være mulig 🙂
Rart at der sker noget så hurtig... dog hvor bliver billederne af? 😉

Mvh.
Lola

thues — 20. august 2005, 21:52

Vi har da også lidt her på siden:
http://www.akvariesiden.dk/fisk/vis_fisk_ny.php?id=3
og:
http://www.akvariesiden.dk/fisk/vis_fisk_ny.php?id=264

Hhv. Alm platy (Xiphophorus maculatus) og Indianerplaty (X. variatus)..

De venligste hilsener

Thue

Lois — 20. august 2005, 21:52

THUE... lad mig nu se dine fisk 😉

Mvh.
Lola

thues — 20. august 2005, 21:59

Jeg har faktisk ingen billeder af dem..den blå variation jeg nævnte ovenover har jeg ikke - bare lige for at gøre det klart. Det tætteste jeg foto-mæssigt kommer på er Sværddragere (Xiphophorus helleri) fra floden Rio Seco II i Mexico...denn kan ses her:
http://www.akvarie-galleri.dk/index.php?spgmGal=Xiphophorus/Xiphophorus%20helleri%20-%20Rio%20Seco,%20Mexico
Det er Rasmus, der er fotograf.
Jeg må se, om jeg også kan få overtalt Rasmus til at snuppe et par billeder (det plejer at være ham, der sørger for fotos af mine fisk..*S*)..Han kommer her om 14 dage..og er en noget bedre fotograf end mig..:-)

Jeg synes, det er hammersvært at fotografere fisk.

De venligste hilsener
Thue

La fishi — 21. august 2005, 10:27

Du kan være ganske rolig, du er ikke den eneste som er platy-fan, det har jeg været hele mit liv og det bliver jeg nok også ved med at være, er også vild med farvevrimlen og det at de ikke er svære og yngle med og tilsidst at de også krydser til tider, det kan man få mange sjove farvekombinbationer ud af...

Mvh.
La fishi

Lois — 21. august 2005, 11:07

BRIB... er det alle dine? det var da vildt... 🙂 er det egen avl?

Mvh.
Lola

Janne — 21. august 2005, 11:16

#15: Jeps, det er Brib's, alle sammen. Egen avl, som han sælger af, men det er ikke noget man bliver rig af, hehe....

Mvh.
Janne

hustler west på — 21. august 2005, 12:53

Hej LOLA.
Dyfo dyrehandleren i varde har meget tit den blå mickey mouse platy og i petworld her i esbjerg er den også tit og finde, hvid ikke, kan de hurtigt skaffe den hjem og til meget fordelagtige priser.
Held og lykke i din søgen.

Med venlig hilsen
Hr. Jonas Erbs

fo_dk — 22. august 2005, 17:47

Osse en Platy-fan her -🙂

Især vildformerne som Thue nævner.....men jeg har lavet mange sjove forsøg i tiden.

Kærlig hilsen
fo_dk

Kamelai — 22. august 2005, 21:01

de er meget smukke sys jeg :-) og skal ned og hente nogle hos min dyrehandler på lørdag !

Kærlig hilsen
Kamelai

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.