Luftpumpe - Eheim? el. anden
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
Bjarke — 15. august 2005, 20:45
Eneste jeg ikke rigtigt har fundet negative (eller positive for den sags skyld) oplevelser med er de 2 pumper fra Eheim.
EHEIM 3701 - Nogen steder kaldet Eheim 100
EHEIM 3702 - Nogen steder kaldet Eheim 200
Så jeg vil meget gerne høre hvis nogen har erfaringer med dem. Støj, holdbarhed osv.
Whisper skulle i følge min søgning også være godt, men er både meget dyrt, og ikke til at finde. (Kan de overhovedet købes mere?)
TetraTec skulle være noget skidt, da pumpemembranen let går i stykker
Elite skulle være meget larmende, og i øvrigt noget discount skrammel
AM-TOP har West set til restsalg, regner med kvaliteten her er helt nede og skrabe.
Hagen Hiblow er for voldsomt.
(Ovenstående er blot hvad en søgning gav - og har intet med egne erfaringer at gøre)
Der MÅ da være et eller andet man kan sætte sine penge på. Eheim?
Mvh.
Bjarke
akvariekaelderen — 15. august 2005, 20:53
Med venlig hilsen
jesper k. n.
nichr04 — 15. august 2005, 21:09
har aldrig haft problemer, og det er klart den der larmer mindst, af dem jeg har prøvet...
Mvh.
nichr04
Flemming Jensen — 15. august 2005, 23:26
For mig er støj ikke et problem, så jeg har DY og ACO begge udemærkede pumper, men de er beregnede til havedams brug, så de støjer lidt.
Kig evt. http://koiimport.dk/ som har dem og flere andre typer.
MVH
Flemming
West — 15. august 2005, 23:34
Eheim's luftpumper har også kun været fremme i nogle få måneder, og det virker som om det er den mest lydløse, af de små pumper der findes på markedet i dag.
West — 15. august 2005, 23:43
Hagen Higblow er ved at udgå fra den danske importør, så den skal vi tage fra udlandet nu. Det bliver den i dette tilfælde lidt dyrer af. Det er ellers en god støjsvag pumpe, men en af de store.
Peter Jensen DGK — 16. august 2005, 08:53
Jeg har også den omtalte TetraTec med 2 udgange, den er hvad jeg vil kalde for, så godt som lydløs, og den er lavet i en rigtig god plastickvalitet.
Venligst
Peter Jensen DGK
vaeggemose — 16. august 2005, 09:29
Tetra Techs med de 2 udgange kører fint for mig. Den støjer næsten ikke. Mht støj, man kan lave en lyddæmper til luftpumpen, se under artikler(gør det selv). Den er meget effektiv.
Og Peter, godt hun kender sin plads. He-he.....
VH Michael
Bjarke — 16. august 2005, 18:49
Jeg vil forsøge mig med den nye Eheim. West fik mig overbevist med: "Eheim's luftpumper har også kun været fremme i nogle få måneder, og det virker som om det er den mest lydløse, af de små pumper der findes på markedet i dag."
Flemming: Tak for rådet. Det vil jeg huske til den dag jeg står med 10-12 opdræts akvarier. I øjeblikket er det kun et par stykker der skal sættes op.
Giv lyd hvis nogen vil have en "anmeldelse" af eheim 3702.
Mvh.
Bjarke
akvariekaelderen — 16. august 2005, 19:52
Med venlig hilsen
jesper k. n.
Steffen Kbh — 17. august 2005, 15:08
OK LYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYYD
Vh.
Steffen Kbh
Flemming Jensen — 17. august 2005, 22:57
Men heldigvis er jo ikke så dyre.
MVH
Flemming
Bjarke — 18. august 2005, 19:14
Dette er en luftpumpe med 2 udgange, som man kan regulere seperat. Hvis man kun bruger en udgang kan man regulere den ubrugte udgang så langt ned at den i realiteten er slukket.
Det første indtryk man får af Eheim 3702 er at den er lavet af solid materiale. Den er relativ stor og tung i forhold til hvad jeg ellers har set af denne type luftpumper.
Jeg satte den i stikket med det samme, og fik lidt af en chok over larmen. Denne larm viste sig kun at være gældende når pumpen er ubelastet.
Den er nu tilsluttet en filterpatron af typen BioFoam(se evt. http://www.akvarieforretningen.dk/shop/BioFoam-HA00900.html ), og larmen fra pumpen er minimal. Den giver rigeligt luft til det brugte filter, og boblerne overdøver pumpen helt.
Holdbarheden kan jeg ikke sige andet om, end at den virker rigtig solid og af god kvalitet.
Mvh.
Bjarke
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.