Problemer med Fluval 203 Spandpumpe

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Jonas1999 — 14. juli 2005, 13:47

Hej, jeg har lige købt en brugt Fluval 203 spandpumpe, jeg har aldrig haft sådan en udvendig pumpe/filter før, men problemet er at jeg ikke kan få den til at virke, jeg har sat slangerne på og stukket dem i vand, men den pumper ikke noget ind eller ud, jeg har også prøvet at fylde den med vand inden jeg tænder den men det hjalp ikke. er der nogen der har erfaring som kan fortælle mig om jeg gør noget forkert? eller har jeg været så uheldig at købe en defekt pumpe? tak.

AndreasDK — 14. juli 2005, 14:04

Når du siger du har prøvet at fylde den med vand (helt korrekt) inden opstart har du så også fyldt indsugningsslangen?

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

Jonas1999 — 14. juli 2005, 14:50

Det har jeg ikke prøvet, men det vil jeg gøre om lidt, tak.

XXXX — 14. juli 2005, 17:30

ellers kan du tømme den totalt for vand også slangerne
så sætter du indsugningsslangen på plads og så suger du i udløbsslangen til du kan høre vandet begynder at løbe ned i spanden.
Når spanden så er fuld sætter du udløb på plads og tilslutter strømmen igen

Med venlig hilsen
Thomas

chuchillo — 13. august 2005, 12:44

husk at pumpen skal stå under vandspejlet .....

Akvarie West — 21. november 2008, 16:28

Han har nok fået sin pumpe til at virke, tråden er 3 år gammel 😀:D:D

Akvarie West — 21. november 2008, 16:43

Måske der var en admin der skulle fortælle dig lidt om hvad dette forum bruges til. Og hvornår man skal oprette en købs eller salgsannonce.
Du har fisket 3 gamle tråde frem der omhandler gamle modeller af Fluval pumper, bare for at sige, at du har en gammel spand til salg. Det skal du gøre i en salgsannonce ;(

jery — 21. november 2008, 18:05

Indlæg 6 er slettet.

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.