akvariebøger

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

Kamilla — 10. juli 2005, 22:25

nu har jeg siddet i meget lang tid på nettet for at finde en masse informationer om slørhaler, men det er meget begrænset hvad jeg kunne finde. ledte også efter nogle bøger, men jeg synes bare ikke jeg kunne finde nogen om slørhaler, kun en (guldfisk af peter Stadelmann) men den var desværre udsolgt fra forlaget.
Er der nogle af jer som kan anbefale nogle bøger om slørhale, det behøver ikke udelukkende være om slørhaler, må også godt omhandle andre fisk.

Hilsen Kamilla

buje — 10. juli 2005, 22:27

Burde denne tråd ikke være oprettet i havedamsforumet...
Forstået på den måde; tror du ikke at du kan finde informationerne i havedamsbøger o. lign.?
/buje

Kamilla — 10. juli 2005, 22:42

jo, men det er ikke så meget det jeg leder efter, det er generelt om at holde slørhaler i akvariet. Har også været inde på nogle sider om havedamme men det er mere bøger om karper, guldfisk og stør i havedamme og der er jo lidt forskel på havedamme og akvarier. men det kunne da være at jeg skulle prøve at skrive mit spørgsmål der inde..

West — 10. juli 2005, 23:33

Slørhalen er også en guldfisk med to haler, så du kan bare læse om guldfisk. De stiller de samme krav.

Kamilla — 11. juli 2005, 08:29

Jeg er godt klar over at en slørhale er en forædlet guldfisk. men jeg har ikke kunne finde nogle bøger om enten guldfisk eller slørhaler i akvarier, kun i en havedam.

viggo0 — 11. juli 2005, 11:52

så læs dem!
de stiller jo stadig de samme krav ;-)
ek.s.

Mindst X liters bassin (akvarieum),
Temp.
Max: X
Min: X
Føde: x eller x...

Med venlig hilsen
Frederik

Kamilla — 11. juli 2005, 13:37

Ja okay, det kan jeg godt se, havde ikke lige tænkt på den måde..
klogt svar..

KasperK/Lolland — 11. juli 2005, 14:08

Der findes en bog "Guldfisk og Slørhaler" skrevet af Flemming Holbæk i de tidligere 70'ere. Muligvis kan du skaffe den hjem gennem biblioteket.
Den udkom gennem "Clausens forlag".

mvh Kasper

Catplat — 11. juli 2005, 16:23

I politikens akvariebog (Af Jens Meulengracht-Madsen) står der et afsnit om slørhaler og guldfisk + en masse andre ting der er værd at vide.

Du kan også prøve at søge på det latinske navn på nettet "Carassius auratus".

Venligst
catplat

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.