AirForce 1 (flyveplanet)
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
mohlin — 6. juli 2005, 14:16
Spennende dager på arbejdet ibland!
(Jeg arbejder altså en lille stykke fra Københavns lufthavn.)
elisabethen — 6. juli 2005, 14:28
Synes iøvrigt at det er noget hysteri. Og hvad ligner det sådan at bremse flytrafikken totalt
Mvh.
Elisabeth Schrøder (som ikke er fan af Bush)
Ole Rasmussen — 6. juli 2005, 14:31
Med venlig hilsen
Ole Rasmussen
West — 6. juli 2005, 14:38
Til gengæld kunne vi godt bruge det politiopbud den 21-23 juli hvor vi har Vorbasse Marked.
shotzilla — 6. juli 2005, 14:47
desuden bliver usa sikkert rimelig knotne på lille danmark hvis deres præsident bliver skudt ned her i landet! hehe
De bedste hilsner
shotzilla
elisabethen — 6. juli 2005, 14:49
Mvh.
Elisabeth Schrøder
West — 6. juli 2005, 14:51
Da jeg boede i Sydafrika, blev jeg altid mødt af bevæbnede vagter når jeg skulle i banken.
I Colombia var der ofte militær på gadehjørnerne med maskinpistoler.
Og i USA fik jeg streng besked på at hvis vi blev stoppet af motorvejspolitiet, så skulle jeg hele tiden holde mine hænder på fremme, så politiet kunne se begge hænder, og jeg måtte ikke lave pludselige bevægelser.
Vores lille "andedam" er et smørhul, som vi skal være glade for. Virkeligheden ligger der ude, og jeg tror mange danskere bliver overrasket over hvad de ser når de kommer under fjerne himmelstrøg (væk fra turisthotellerne). Jeg er eksempelvis blevet ringet op af politiet i Zimbabwe, fordi jeg havde givet en lokal 1 dollar. Han var kommet i fængsel, og jeg skulle bevidne, at han ikke havde stjålet den fra mig.
I øvrigt ser vi ikke meget til hvad der sker når den danske Dronning eller statsminister rejser i udlandet. Men der er sikkert også et stort sikkerhedsopbud, selvfølgelig sat i forhold til hvem det er, og hvor mange der ønsker personen død.
mohlin — 6. juli 2005, 14:54
fo_dk — 6. juli 2005, 15:04
#7: Når her nu er så fredeligt i lille DK....hvorfor skal sådan en flødebolle så komme og lave rav i den??? Han kan tage sin egen hær med...istedet for at trække på vores stakkels politi-folk.....de har stadig ikke nappet de knallertbøller som jeg slås med hver eneste dag.....grrrrrrrrrr
Kærlig hilsen
fo
gibson — 6. juli 2005, 15:10
Nu håber vi en masse amerikanere har fået nogle gode billeder af Danmark så de kommer næste år på ferie og bruger deres sparekroner :-P
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
fo_dk — 6. juli 2005, 15:46
Kærlig hilsen
fo
gibson — 6. juli 2005, 15:58
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
Peter Jensen DGK — 6. juli 2005, 19:46
Venligst
Peter Jensen DGK
elisabethen — 6. juli 2005, 19:49
Mvh.
Elisabeth Schrøder
Brian -Lyngby- — 6. juli 2005, 20:34
Nej helt ærlig så mener jeg, at hvad man så end synes om diverse statsledere, så må man bøje sig for demokratiet og respektere dem.
Hilsen Brian
elisabethen — 6. juli 2005, 20:38
Mvh.
Elisabeth Schrøder
Brian -Lyngby- — 6. juli 2005, 21:08
Hilsen Brian
elisabethen — 6. juli 2005, 21:18
Min holdning til fx EU afstemninger er: Hvis du ikke gider sætte dig rigtigt ind i det, så lad være med at stemme...
Mvh.
Elisabeth Schrøder
fo_dk — 6. juli 2005, 22:00
Kærlig hilsen
fo_dk
PS: Lyset og kærligheden kan hverken li bush eller EU HEHE
Søren — 6. juli 2005, 22:05
Kærlig hilsen
Søren
West — 7. juli 2005, 01:31
Den måde at lave tv på minder mig om den gang jeg boede i Sydafrika. Jeg så på tv hvordan sorte politibetjente slog på sorte demonstranter. Et par dage efter var jeg hjemme i Danmark, og her blev det understreget, at det var hvide politibetjente der slog på sorte demonstranter, og det viste man, men det var den samme demonstration. Der var bare to forskellige budskaber de to tv-stationer ville have frem. Siden har jeg altid sat spørgsmålstegn ved hvad jeg ser og hører på tv.
elisabethen — 7. juli 2005, 07:23
Jeg har intet til overs for Bush før han underskriver Kyoto-aftalen, eller den reviderede udgave, som der er snak om. I stedet for at føre korstog i Mellemøsten.
Mvh.
Elisabeth Schrøder
Bo Christensen — 7. juli 2005, 07:56
Projektet hedder HAARP - High-frequency Active Aural Research Program.
http://www.earthpulse.com/haarp/haarp20010103.html
"The important debate on global warming under UN auspices provides but a partial picture of climate change; in addition to the devastating impacts of greenhouse gas emissions on the ozone layer, the World's climate can now be modified as part of a new generation of sophisticated "non-lethal weapons." Both the Americans and the Russians have developed capabilities to manipulate the World's climate."
Der står mere om dommedagsanordningen her:
http://www.earthpulse.com/haarp/
Med venlig hilsen og staniolhat
Bo Christensen
Ozzy — 7. juli 2005, 21:57
Mvh.
Ozzy
Marius — 7. juli 2005, 22:01
steffensen — 8. juli 2005, 07:00
Christian
elisabethen — 8. juli 2005, 07:35
Mvh.
Elisabeth Schrøder
gibson — 8. juli 2005, 09:07
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
thues — 8. juli 2005, 09:31
De venligste hilsener
Thue
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.