Køb af pumpe

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

olsen — 22. juni 2005, 19:35

Jeg står for at skal have en større spandpumpe.Jeg har valget mellem enEheim 2026 til ca 1200,00 eller en ViaAQUA til ca 500,00.Hvad er forskellen ?Er Eheim dobbelt så god?

viggo0 — 22. juni 2005, 19:41

Eheim er ligesom mærkevare tøj, bortset fra at det i nogle tilfælde kan betale sig at købe Eheim...
der ville nok komme forskelige synspunkt i den tråd da folk tit enten er til Eheim eller et andet mærke...

Med venlig hilsen
Frederik (som er til Eheim)

viggo0 — 22. juni 2005, 19:41

synspunkt = synspunkter ;-)

Med venlig hilsen
Frederik

buje — 22. juni 2005, 19:45

Eheim er sikkert ikke dobbelt så god :-)
Jeg synes at det er vigtigt at se på måden pumpen samles og skilles. Hvor nemt det er at komme til at rense rotoren. Og aller vigtigst hvordan låsesytemet på spanden er. Jeg har en gammel eheim med nogle små metal klips, hvilket er et dårligt sytem. jeg har også en eheim, med store fingerskruer hvilket er langt bedre, stækere og de kan ikke bare lige hoppe af.
Filterspandens størrelse er det vigtigeste parameter for rensning af vandet, da den samlede filteroverflade bør være så stor som mulig. Liter pr time kan være vigtig hvis man har problemer med slam på bunden, men har ikke betydning for rensning af vandet.

Janne — 22. juni 2005, 20:13

http://www.akvarieforretningen.dk/shop/EHEIM2026.html.
Dette er en glimrende pumpe, jeg har selv dens "storebror", og er rigtig glad for den. Den er let at skille ad og samle, når den skal renses, og man kan lukke for slangerne og koble dem af nede ved pumpen... En STOR fordel for amatørnisser som mig!

Mvh.
Janne

Mikl K. Andersen — 22. juni 2005, 20:19

Man skal vælge en eheim pumpe fordi:
Den holder længere,
den bruger meget mindre strøm,
den larmer mindre (end ViaAQUA)
den er bilgere se link: http://cichlidecentret.biz/product.asp?product=5898&sub=0&page=1
fordi hvis du køber en VitaAQUA så er det uden filter(500kr.)

Med venlig hilsen
Mikkel k. Andersen (som er meget til eheim)

fo_dk — 22. juni 2005, 20:43

Enig med #7....har næsten prøvet alt undtagen de nye kinesiske...holder mig pænt fra dem -🙂

Iøvrigt øvøv at project ikke har en dansk importør pt.....nu har jeg lige fået råd til den næststørste på 1500L i timen og med spand på mange liter...hmmmm må vist bestille i DE..hehe

Kærlig hilsen
fo_dk

viggo0 — 22. juni 2005, 21:36

jeg har ellers fået anbefalet de nye kinesiske... og så fået at vide at Fluval ikke duer i denne her sammenhæng (jeg har dog kun fået det at vide fordi jeg overvejede at købe brugt).

Med venlig hilsen
Frederik

buje — 22. juni 2005, 21:38

jeg mener jo at de eneste ordenlige spandpumper er eheims 2250 og 2260, En stor grøn spand med påmonteret pumpehoved, mere indviklet behøver det ikke at være.

mvh
Buje (som er glad for store spande :-)

deejayroed — 22. juni 2005, 22:06

#7 det passer ikke helt hvad du skriver der....via aqua er med filtrer....har lige selv købt en og der var det med!
Der er faktisk alt med hvad man skal bruge....ihvertfald hvis man handler hos akvanet.dk
http://www.akvanet.dk/nybutik/store.asp?pid=060104&cat=Eksternt%20filter&pg=1
Med venlig hilsen
Lars Roed Nielsen

Michael Thomsen — 22. juni 2005, 22:19

Det korte af det lange er vel at Eheim pumper er mere gennemførte (ved godt det er en individuel smagssag) og at de garanterer reservedele 10 år efter pumpen er udgået af produktion.

Desuden så har de mange år på bagen hvilket man absolut ikke kan sige om pumper som LAC og deslige (har selv været så dum at købe en LAC, den blev leveret tilbage 4 dage efter).

Så, det kan godt være de kineser pumper kører fint, men hvordan kører de om 3, 5, 8 år?

Det er der ingen der ved!

Mvh.
Michael Thomsen

steph — 22. juni 2005, 22:24

Jeg tror ikke på den med at Eheim er mere støjsvag end via-aqua. Jeg har selv en via-aqua og har ingen problemer med larm, jeg syntes at dette er en god pumpe.

Med venlig hilsen
Stephanie (som er glad bruger af via-aqua)

Michael Thomsen — 22. juni 2005, 22:35

Martin H.

Hvad hjælper prisen hvis du skal skifte hver 3 år???

Desuden så syntes jeg det filtermateriale jeg fik med min LAC var at sammenligne med leca nødder eller gamle sutsko.

Ordentligt filtermaterialer er halvdelen af en pumpes nytteeffekt, uanset om den hedder Eheim eller LAC (så længe de kører).

Mvh.
Michael Thomsen

buje — 22. juni 2005, 22:43

jeg tror ikke at eheim pr definition er dobbelt så god som andre pumper. Akvariepumper er ikke ligefrem raketforskning. Jeg har hørt om mange dårlige og gode pumper fra alle mærker. Nogle pumper har bedre plastik, andre bedre rotorer. Jeg tror at mange pumper ved forsigtig brug kan holde meget længe. Jeg mener at man skal kigge lidt i sin pung og så lidt på varerne (se dem live, ikke på nettet) og så vurdere hvilken pumpe man selv og ens økonomi bedst kan li´.

buje — 22. juni 2005, 22:46

#7
"fordi hvis du køber en VitaAQUA så er det uden filter(500kr.) "
Hvis man betaler 500 kr for filtermateriale så skal man da også have det i en æske af guld. ;-)

Michael Thomsen — 22. juni 2005, 22:56

Buje:

"Jeg tror at mange pumper ved forsigtig brug kan holde meget længe", kan du ikke lige give mig opskriften på dette for så køber jeg helt sikkert ikke flere Eheim pumper!

Og helt ærligt, ved at stå og kigge på en Eheim, LAC eller en Via Aqua pumpe kan jeg ihvertfald ikke vurdere hvilken en er bedst. Tyndt plastic kan være lige så godt som tykt plastic, det afhænger af kvaliteten osv.

Filtermaterialer, ja, der er jo også en verden til forskel.

Nogen køber en pumpe til 1500,- og fylder den op med filtervat og gamle sutsko hvor de ville få lige så meget ud af en pumpe til 1100,- med filtermaterialer til 400,-.

Men sådan er vi jo alle sammen så forskellige, nogle folk ofrer også 400.000,- på en bil men vil ikke ofre mere end 500,- på en barnestol......

Mvh.
Michael Thomsen

buje — 22. juni 2005, 23:05

#18 jeg mener sagtens at man eneten kan bruge store armbevægelser eller finfølelse når man renser sin pumpe.

"Nogen køber en pumpe til 1500,- og fylder den op med filtervat og gamle sutsko hvor de ville få lige så meget ud af en pumpe til 1100,- med filtermaterialer til 400,-. " - nå, jamen så ender det jo på den samme pris, og de mennesker kan så bare skifte filtermateriale når de vil.

"Men sådan er vi jo alle sammen så forskellige, nogle folk ofrer også 400.000,- på en bil men vil ikke ofre mere end 500,- på en barnestol...... " Ja, det er der vel. Mon der også er nogen der køber en barnestol til 400.000,- ?

Michael Thomsen — 22. juni 2005, 23:12

Buje:

Du fatter vist ikke pointen, du kan ofre nok så meget på en pumpe, men hvis du ikke gider købe ordentligt filtermateriale så er det omsonst, kan godt være mit pumpe eksempel versus filtermateriale skulle have været stillet anderledes op, men sådan er det.

Det samme med folk der ofrer en formue på en fed bil men som ikke vil ofre 5 flade ører på deres børns sikkerhed og velfærd...
Mvh.
Michael Thomsen

buje — 22. juni 2005, 23:24

Næ, det gør jeg nok ikke. At give 500 kr for filtermateriale der kan fås for 50 har jeg svært ved at se pointen med. Men det er vel noget med at den til 500 kr kommer i fine æsker á 300g og så er der tegnede fisk på.
Jeg definere "godt" filtermateriale som som materiale med mest mulig overflade men som samtidig ikke stopper til. Men man kan vel godt definere det ud fra andre kriterier.
En "god" pumpe har størst mulig filterspand og materialet er sådan at det ikke går i stykker, når jeg bruger det.

omkring børnesikkerhed i biler, så forstår jeg nok bare ikke sammenligningen med akvariepumper.

fo_dk — 23. juni 2005, 06:44

Endnu en religionskrig LOL

Min første EHEIM fra 70'erne kører stadig (fik den gratis) mangler 3 blade i rotoren og larmer lidt nu....men funktionen er der intet galt med. Min første 2210 kører stadig selv om jeg ødelagde en clips of flekkede spanden. Elastikker gaffa og silicone klarer meget.

Generelt kan man sige at de mest driftsikre af EHEIMs er classic-modelllerne, men der skal købes lidt fittings før de bliver ligeså smarte som 222x-serien...de er tilgængæld krafigere og nemmere at bruge i hverdagen.

Hvis i endelig vil spare penge så brug HMF og PH. Stor filtervolumen og kraftig strøm.

Kærlig hilsen
fo_dk

Clausl — 23. juni 2005, 08:04

He he ...... Min 15 år gamle Eheim 2217 kører stadig - det eneste jeg har skiftet er rotor og aksel én gang. Den har kørt konstant ( næsten ) i de år uden probs.
Jeg havde endnu én eheim 2217 som skulle have et ordentligt shine up med spænder, rotor, aksel og studser........ det kunne ikke svare sig - så jeg købte en ny Eheim 2217 til 600,-.
Jeg har en 2228'er også - den kører ligeledes uden probs - jeg har haft en 2028'er, den imponerede mig ikke ( pga. det ansugnings-system - det pissede ud af den og nye pakninger hjalp ikke ).

Men man får ikke bedre pumper end de gode gamle eheim's - de kører bare !

Mvh.
Clausl

ulni — 23. juni 2005, 08:23

ansugningssystemet virker perfekt på 2026 , man skal bare huske at åbne alle ventiler og ikke starte pumpen når man bruger det...
bortset fra det er dette den evige debat.....
mit eneste råd er,,, hvis du har råd til det så køb en eheim, hvis ikke så køb en billig pumpe, man kan ikke bruge denne debat til noget da der er lige så mange meninger som der er folk, og alle har en mening om dette.

mvh ulrik

Clausl — 23. juni 2005, 08:24

ja - det kan være du har været heldig . har hørt fra mange der har utætheder omkring ansugningen.....

Mvh.
Clausl

fo_dk — 23. juni 2005, 08:35

Claus: Bruger du MSN??

Kærlig hilsen
fo_dk

Clausl — 23. juni 2005, 08:37

ja, men har vi en masse at snakke om ???

Mvh.
Clausl

fo_dk — 23. juni 2005, 08:40

tror du ikke??? *SMIL*

Kærlig hilsen
fo_dk

PS: Du siger det på C som jeg ikke kan mere LOL

Clausl — 23. juni 2005, 08:40

Hvad snakker du om ?

Mvh.
Clausl

fo_dk — 23. juni 2005, 08:47

hehe.....er ordnet via MSN -🙂

Kærlig hilsen
fo

olsen — 23. juni 2005, 11:12

Tak for alle jeres indlæg.Jeg har besluttet at købe en VIA AQUA.Det bliver 495,00 for det hele som Lars ganske rigtig skriver.Jeg talete med Akvanet i går og han bekræftede det.Jeg bor 20 km derfra så jeg sparer portoen.Samtidig kan jeg købe kartofler og jordbær med til min gamle mor (91) hun bor næsten ved siden af.Men tak alle

michy — 24. juni 2005, 10:45

Damm. der missede jeg da visk en god religionskrig, jeg ville eller gerne have stået i baggrunden og messet "Eeeeeehheim...." efter fulgt af en kunstpause, for så at starte forfra.... *S*

Nå, men det må blive en anden gang...

Med venlig hilsen
Michael Larsen

Henrik — 24. juni 2005, 10:46

Til Michael Thomsen

Det er fint at du ikke kan lide LAC, men hvad er det du ikke kan lide???
At de filtermaterialer der følger med ikke lever op til det du vil bruge, har jeg svært ved at se det negative i. De følger jo med "gratis" Hvad man vælger at bruge er op til en selv.
Jeg ved at du ikke har købt den hos os i Flyvefisken.
Jeg tror at man kan sige:
Hvis Eheim er 100% kvalitet og 100% pris.
Så er de billegere alternativer 80% kvalitet, men kun 40% pris.
Når man sammenligner filtre, bør altid huske prisen man giver for dem.
Jeg kan så fortælle dig, at vi på et år har solgt mere end 300 lac filtre, og kun fået 2 retur.
Det må siges at være okay. Desuden har vi fuldt reservedels program. Så den med resrvedele holder ikke.

Henrik/Flyvefisken

viggo0 — 24. juni 2005, 11:20

hva' med Sacem Marathon pumperne, Duer de?
de er nemlig sygt billige i tyskland ;-)
søg e.v.t. her:

http://www.aquaristic.net/AQ3296f4990624234bf64c8c9a235b9e13/html_en/startshop.php?LANG=en&start=1&go=1&&0.70332400+1119603892

Med venlig hilsen
Frederik

AndreasDK — 24. juni 2005, 11:25

Henrik:

Lad nu folk have deres meninger i fred.
Der er ikke nogle der har sagt et ondt ord om din butik, så hvorfor begynde at forsvare produktet?
Jeg ved du selv forhandler produktet men hvis kunderne vil have noget andet så tag da noget andet hjem.

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

hustler west på — 24. juni 2005, 11:29

Jeg klager heller ikke over min Va-740 pro fra akvanet, alt fungerer fortrinligt og den er tæt i alle koblinger og pakninger, selv om den har været på gulvet et par gange, adskilt 3 gange og de te rinden for 6 måneder.

Lad os tage tråden op igen om 2 år og så ser vi hvordan folk's erfaringer er med de pumper de har købt i år, vi kunne jo lave det som en fast 4 januar tråd - "skriv om året med jeres pumpe" kunne tråden hedde... *G*

Med venlig hilsen
Hustler west på

Henrik — 24. juni 2005, 12:17

Til Andreas

Folk må synes hvad de vil om div. produkter.
Jeg synes dog at man som akvarist og bruger her og i andre forums. Må være saglig i sin kritik.
Det er jo altid let at kritisere noget uden at begrunde kritiken. Som forretning og importør føler jeg at jeg har en god grund til at varetage mine interesser. Hvorfor skulle jeg tage noget andet hjem??? Jeg har soglt 300 stk. på et år.
Så den med at folk ikke vil have produktet holder ikke!
Jeg forhandler da også Eheim, så kan folk jo selv vælge hvad de vil købe. (Jeg har iøvrigt været Eheim reperatør i 5 år.)
Jeg synes at alle "amatørerne" er meget hurtige til at nedgøre og svine noget til de ikke har forstand på!
Jeg står bag disken hver dag, jeg ser hvor mange produkter der kommer retur.
Så jeg må alt andet lige have mere indblik i hvad kunderne vil have og hvilke produkter der er problemer med.
Hvis de pumper er så dårlige som Michael Thomsen giver udtryk for, så undre det mig, at jeg ikke får flere klager over dem, end jeg gør.

Henrik/Flyvefisken

buje — 24. juni 2005, 12:21

Jeg fastholder at der bliver drevet meget plat på akvarister, - ligesom alle andre hobby'er. der er absolut intet der berettiger den høje pris på akvariepumper.
Filtermateriale koster i akvariebutikker helt tossede priser. Små rør, aktivt kul, tørv, ler-granulat osv osv, kan købes til samme pris i andre sammenhænge, blot får man de andre steder 5 kg og ikke 150 gram.
Gødnings præperater koster ligeledes sindsyge priser, tiltrods for at der ikke er noget der tyder på at det er dyre at fremstille, end andre gødningspræperater som bruges til ex roser eller græsplæner.

Akvariester, og især nye akvarister, bør overveje nøje hvor mange penge de synes det er rimeligt at betale for både prudukter og tilbehør.
Iøvrigt er det sundt at have en vis kildekritik, når producenter og forhandlere kommer med pseudo-videnskabelige påstande om produkter.
Omkring produter mangler vi akvarister en slags "tænk og test", hvor flow, volume og el-forbrugs opgivelser tages til undersøgelse.

buje — 24. juni 2005, 12:24

Til nye akvarister vil jeg sige, at I behøver ikke at bruge hele opsparingen får at få et godt/flot akvarie. Vurder alle produkter og priser kritisk.

AndreasDK — 24. juni 2005, 12:29

Henrik:

Jeg er enig med dig i at man bør give en begrundelse for hvorfor man ikke kan lide et produkt, men synes stadig folk skal have lov til at komme med en meget kort kommentar, som fx " jeg kan ikke lide denne pumpe".

Du har sikkert ret i at du ved mere om hvad kunderne vil have end jeg gør - jeg danner mit indtryk af de beretninger jeg hører om på internettet og handler derefter.

Dog synes jeg du skal passe på med at kalde alle akvarister for amatører, for en pumpe er altså ikke specielt avanceret og enhver bør kunne samle den. Kan man ikke dette er det snarere pumpen eller manualen der er noget i vejen med.

Som jeg læser det kritiserer Michael thomsen ikke andet end medierne, og dem får du jo ikke klager over for de kan jo ikke "gå istykker".


Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

Henrik — 24. juni 2005, 12:31

Hej Buje

Jeg vil til en hvis grad give dig ret.
MEN. Hvis du kendte prisen på en Eheimpumpe hos grossisten, ville du se at der ikke er nogen penge at tjene. De bliver næsten solgt til indkøbsprisen.
Et eksempel: Eheim 2026 pris ex. moms hos grossiten: 993,45
Pris i vores forretning incl. moms 999,-
Så der er ikke meget at komme efter.

Med hensyn til gødning. Der må du tage højde for indhold af fosfor og nitrogen. Der skal du ikke bruge alm. plantesubstat.

Med hensyn til filtermaterialer, er der altid meget at hente ved storkøb.

Jeg har i et andet forum foreslået at man kunne lave en stor filtertest. Jeg vil gerne stille de produkter jeg importere til rådighed.

Man kunne lave 10 punkter og give fra 1-10 point i hver kategori.
Foreksembel:
Pris
Ydeevne
volumen
elforbrug
praktisk brug
osv. osv.

Det skulle så foretages af et panel, der ikke er farvet af personligt forhold til produktet.

Kom med en seriøs debat istedet for at skyde med skarbt på noget man ikke har forstand på!

Henrik/Flyvefisken

Henrik — 24. juni 2005, 12:33

Til Andreas

Medierne er gratis, så hvorfor brokke sig over dem????

Jeg har jo sagt at folk må have sin egen mening. Det må jeg vel også???

Henrik/Flyvefisken

ulni — 24. juni 2005, 12:34

hvad med en langtidstest,, og jeg mener lang tid, er der belæg for at postulere at de nye "kinaprodukter" kan holde i længden. Det ved vi jo at eheim kan.

mvh ulrik

AndreasDK — 24. juni 2005, 12:34

Henrik:

Flot initiativ!
Det mener jeg virkelig!

Dog synes jeg ikke en persons holdning er relevant, da man jo kan ignorere denne og nøjes med at se på fakta.

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

Henrik — 24. juni 2005, 12:36

Amatør er en person der ikke lever af det. Det er ikke negativt.
At en akvariepumpe ikke er "særlig" avanceret understreger bare din manglene hviden om hvordan kunderne betragter det.
Jeg snakker med folk hver dag om pumper, ud fra det, er menig mand ikke enig med dig!

Henrik/Flyvefisken

AndreasDK — 24. juni 2005, 12:41

Henrik:

1: Jo, selvfølgelig må du også have en mening.

2: Jeg er også en kunde så jeg undrer mig lidt over de store problemer med pumperne. Er du rar at give et par eksempler på klassiske spørgsmål? Det kunne være nybegynderne her på siden sidder med de samme.

Med venlig hilsen
Andreas Skjæmt Andersen

Henrik — 24. juni 2005, 12:41

Til Ulni

Jeg kan kun svare for de produkter jeg selv importere.
De har været på det asiatiske marked i 20 år. Der er ingen der kan se ind i fremtiden.
Hvorvidt en pumpe holder i 20 år har for mig ikke nogen betydning. Da udviklingen går så hurtigt at der er kommet noget billigere og smartere i mellemtiden.
Jeg synes også at den kritik der er af Kinesiske produkter og delvis uberetiget, da det er kundernes krav om billige varer der presser os forretninger til at have dem på hylden.
Hvis alle gad at betale prisen for en Eheim, ville der jo ikke være de billige på hylderne!

Henrik/Flyvefisken

fo_dk — 24. juni 2005, 12:46

Jeg syns ikke det er værd at satse sine fisk på en pumpe......så jeg blander altid min spandpumpe med et andet produkt...rislefilter PH eller små indvendige filtre.

Enig med både Henrik og anders......især denne linie: "Hvis alle gad at betale prisen for en Eheim, ville der jo ikke være de billige på hylderne! "

Den smule man sparer ved ikke at vælge en mærkevare er for mig ligegyldig *SMIL*

man skal passe på hvad man siger.....i IT-verdenen bruger vi udtrykket FEJL 40....dvs. 90 % af alle fejl er brugerne selv der ikke kan forstå produktet eller ikke gider sætte sig ind i det.

Kærlig hilsen
fo_dk

Henrik — 24. juni 2005, 12:49

Til Andreas

Det har jeg ikke tid til at give et uddybende svar på. Men der er tit kunder der ikke kan finde ud af at pumpen skal fyldes med vand først. Det er bl. a. Eheim kunder, jeg har i år haft omkring 4 kunder der har startet filtret uden vand.
Det gør selvfølgelig at rotor og aksel brænder varme og går i stykker.
Eheim har en god intruktions håndbog. Problemet er bare at den er så tyk, at kunderne ofte ikke læser den. (Et problem).
Det kan være at folk ikke for udluftet slangerne ordentligt.
Eller at filtret skal stå under vandlinjen, der er flere ting de ikke klart kan finde ud af.
Det er jo derfor det er en fordel at købe i en butik hvor de gider at vise hvordan et filter anvendes.
Den viden for man jo ikke med når man køber billigt på nettet.

Henrik/Flyvefisken

buje — 24. juni 2005, 12:50

Hej Henrik,
selv om forhandlerne ikke tjener meget på pumperne, mener jeg stadig at prisen jeg/akvarister betaler er for høj på pumperne. Udvendige filtre er basalt en spand med en meget simpel pumpe. Sammenholdt med en støvsuger (til gulvtæpper) er disse udvendige filtre jo nærmest stenalderteknik.

Gødning til akvariebrug har måske nok en anden sammenhæng, men produktionsomkostningerne bliver jo ikke tidoblet af den årsag. Jerntabletter, flydende gødning osv er fuldstændig urimelig i pris, og storkøb er nærmest umuligt.

Filtermateriale er nok et af de produkter man kan more sig mest over prisen på, når fx 200g knust kul koster 50 kr

Jeg ville gerne være med i et sådan panel :-)

"Kom med en seriøs debat istedet for at skyde med skarbt på noget man ikke har forstand på!" - det bestreber jeg mig da også på ;-)

Henrik — 24. juni 2005, 13:01

Til Buje

Akvariepumper er ikke avanceret teknik, det kan vi hurtigt blive enige om.
Prisforskellen på netop Eheim og de kinesiske produkter giver dig ret i din påstand. Derfor må du da glæde dig over nogle billige alternativer.

Jeg kan fortælle dig, at jeg har undersøgt bl. a. aktivt kul.
Det kan købes i store mænger billigt, men der er kæmpe forskel i kvaliteten. Der er porøsitet, evne til at absorbere de stoffer man gerne vil fjerne. Så det er ikke ligegyldigt hvad kul man bruger.

At et produkt er dyrt i små mængder er da ikke underligt, der er meget mere logistik indvoldveret med hensyn til pakning og transport, med mere.

Prøv lige at se tingene i dette perspektiv.
Hvor mange brancher kan diske op med specialforretninger der har en stor viden og service og stadig være billigere end de store kæder????

Jeg tror at i som kunder skal være glade for det prisniveau der er på varer i Danmark.

Jeg har snart 25 år jubilæum i branchen, og varerne har aldrig billigere.

Henrik/Flyvefisken

buje — 24. juni 2005, 13:20

Hej Henrik,
Jeg har i denne tråd netop påpeget at akvarister ikke skal købe sig fattige og at prisvenlige pumper sagtens kan være rigtig gode alternativer.

nej der er ikke noget mærkeligt ved at produkter er dyre når de bliver små-pakket i fine æsker med påtegnede fisk. Jeg mener bare at alle akvarister skal skæve lidt til prisen, og med sund fornuft vurdere om prisen er rimelig.
Personligt savner jeg så lidt større pakker (økonomi-pakker)

Jeg elsker at komme i akvariebutikker hvor servicen er god og indehaveren har stor viden, så der er vi meget enige.

I københavn (et område jeg er begrænset til) findes der en række rigtig gode butikker, med god betjening. Men ligesom alle andre butikker har de produkter hvor prisen ikke helt modsvare produktet. Sådan er det også i butikker der handler cykler, bil-tilbehør, støvsugere og andre ting.
Det betyder ikke at butikken ikke er god eller at indehaveren er urimelig.
Men det betyder heller ikke at køber skal aflevere sin sparegris hver gang der på et produkt er et markat, hvor der står "rigtig god" og ved siden af er der tegnet en glad fisk.

fo_dk — 24. juni 2005, 13:29

Økonomi-pakker fåes i byggemarkeder og havedamscentre...eks. en pumpe på 3000-5000L/t der trækker max 20W til 400-800kr versus lignende til akvarier som koster 800+...samtidig fpår man en fin filter indsats som fiskene ikke bliver suget ind i og som kan fyldes med blå svamp....hehe...sæføli er det en havedams pumpe jeg her taler om.....den fylder desuden mindre end en EHEIM COMPACT !!!!!!!!!!!!!

Hvor er det lige forskellen er i kvalitet....det nævnte er pumper som der ydes 3-5 års fabriksganranti på

Kærlig hilsen
fo_dk

fo_dk — 24. juni 2005, 13:30

hov.....800+ skal sæføli være 1000+

Kærlig hilsen
fo_dk

Henrik — 24. juni 2005, 13:36

Til fo

Man kan faktisk få billige kinesiske powerheads fra 69,- til 179,- Fra 480l/t til 2000L/t
Man kan få cirkulationspumper fra 69,- til 899,- fra 480L/t til 5500L/t.

Så alt er blevet billigere. Hvem kan slå et termostatstyret varmelegeme til 49,-?

Der er bare det problem at varerne faktisk kan blive så billige at det ikke kan betale sig at sælge dem!
Hvis en pumpe koster 69,- og det tager 15 min. at sælge den til en kunde, så er det sgu en dårlig timeløn.
Udviklingen i jagten på den billigste vare, kommer til at koste specialforretningerne deres levebrød.

Henrik/Flyvefisken

ulni — 24. juni 2005, 13:46

nu kan det godt være at jeg er koncervativ ,, men jeg tør ikke satse mine fisk på et varmelegme til 49kr og en pumpe til 69kr.

mvh ulrik

Henrik — 24. juni 2005, 13:59

Til Ulni

Der er teknisk set ingen forskel på et dyrt og et billigt produkt.
Et varmelegeme består af en termostat og et varmeelement.
Termostaten er en metallegering, der bøjer sig efter en given temperatur. Altså laver den kontakt til varmeelementet, der består af nogle viklede metaltråde, der afgiver varme igennem glasset/metalet.
Om det hedder det ene eller det andet er et fedt.

En pumpe er består af en indstøbt spole der får en magnetrotor til at roterer, Der er ingen forskel i tekniken og holdbarheden.

At en vare er så billig skyldes udelukkende at den bliver købt direkte på fabrikken, og bliver importeret per container.
Ingen fordyrende mellemled.

Henrik/Flyvefisken

ulni — 24. juni 2005, 14:08

ja det har du ret i,,,, men jeg er elektriker og ved lidt om tingene,, og min erfaring siger at der er stor forskel på de materialer vores kram er lavet af,, i min brance er det sådan at man får det man betaler for,, (næsten).
og jeg tror heller ikke det er helt galt her, der er jo tusinde af leverandører af termoelementer, varmetråde, plasticspande, glasrør, ledninger m,m. Og kom ikke her og påstå at alles komponenter er ens og samme kvalitet, "Den holder ikke i retten" .

mvh ulrik

Henrik — 24. juni 2005, 14:14

Man kan forresten tage et sjovt eksempel på hvordan en vares pris bliver til.

Der findes et udvendigt filter der hedder Jaqno. Det er lavet på Lac fabrikken i Kina.
Den største koster ca. 1195,- Den er mindre end Lac 809 der koster 699,-
De bliver produceret samme sted.
Jaqno blev solgt af Bioplast i Tyskland. Den bliver så købt der af den svenske grossist Simontorp, der så sælger den til forretninger. Altså Lac, Bioplast, Simontorp og så til sidst en forretning. Det er 4 led der skal have en fortjenste.
Lac/Jebo bliver købt af os direkte på Lac fabrikken, altså kun 2 led.

Henrik/Flyvefisken

Henrik — 24. juni 2005, 14:28

Til Ulrik

Du har da ret i at der er forskel i materiale kvaliteten. Der er bare det ved det, at selv de dyrere Eheimpumper bliver produceret i Kina. Så helt dårlige er de nok ikke i østen. Den computer du sidder ved nu er nok produceret i østen ;-))

At foreksembel Eheim er en bedre kvalitet end pumper fra østen er der ingen tvivl om. Men tager man prisen med i betragtning vil man komme ud i et skævt kvalitet/prisforhold.

Jeg har snakket med den ansvarlige Eheim chef for nordeuropa, han er ikke i tvivl om at Eheim kun kan overleve ved at være opfindsomme og foran de andre.
Se bare de nye skud på stammen.
Man er kommet med nogle produkter der skulle være supersmarte. En pumpe med to indsugninger, der hvis de ikke er monteret helt ens ikke vil suge ligemeget.
Man har "opfundet" en luftsten der kan reguleres ved at skrue på den. (Gamle akvarister kan huske at Jæger lavede sådan en for 30 år siden.) Eheim har jo købt Jæger, så det er smart at komme med sådan en "nyhed".

Jeg tror at vi må se i øjnene at alle de "gamelkendte" og hederkronede mærkevarer bliver produceret i Kina inden længe.

Min far har spist et rigtigt dansk produkt i 40 år, nemlig Ota solgryn hver morgen. Har sagde at det var de bedste havregryn i verden. Der var bare den lille hage at de er produceret i England ;-))

Henrik/Flyvefisken

ulni — 24. juni 2005, 17:21

jamen det har du da ret i (at eheim er bedre end de andre, men ikke i forhold til prisen), men det har jeg heller aldrig påstået, bare at jeg gerne betaler det mere for at få en eheim der er bedre end de andre, og selv om de alle bliver produceret i kina kan der jo stadig være en stor forskel på de materialer de bliver produceret af, så endnu har du ikke modbevist det jeg har sagt!!!


mvh ulrik

Henrik — 24. juni 2005, 19:44

Til Ulrik

Nu behøver jeg jo ikke "bevise" noget ;-))
Ledninger og stik er ikke bedre på en Eheim i forhold til et kinesisk produkt. Det samme kan sige om spolen og beholderen. (Det er noget jeg ved, da jeg har skilt begge produkter ad.)
Jeg mener at forskellen ligger i en bedre kvalitets kontrol i de enkelte led i produktionen. Det gør at Eheim nu til dags har en mere ensartet og driftsikker kvalitet.
Det er Kineserne allerede godt klar over. De er jo ikke dummere end os i Europa.
Når de prøver at komme ind på det europæiske marked vil vores krav til kvalitets produkter, også ændre den måde de tænker på nu.
Se bare Eheim, de flytter deres produktion ud til Kina. Dermed giver de også Kineserne indblik i netop deres styrke, kvalitets kontrol og knowhow.

Henrik/Flyvefisken

fo_dk — 24. juni 2005, 20:02

#57
Henrik: jeg er jo enig med dig....jeg mener bare hvorfor er tingene til akvarier dyrere end den samme kvalitet til havedam???

Jeg køber pt. kun havedams produkter og kan bruge den direkte i mine akvarier.....ikke så kønt men virker meget bedre....større effekt for samme watt og billigere....større filter kapacitet og flere muligheder for indhold stiadig billigere!!!!!!!

Jeg undrer mig bare....især da man til en billigere penge for samme kvalitet og længere garanti.....derfor får jeg eheim-kvalitet til LAC-priser ved at bruge havedams produkter -🙂

Kærlig hilsen
fo_dk

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.