Kampfisk (betta splendens)
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
gibson — 3. april 2005, 20:12
http://www.bettashop.com/betta_gallery.htm
De bedste hilsner
Karl-Henrik Arendt
fisker29 — 3. april 2005, 20:19
Med venlig hilsen
Jesper Andersen
Janne — 3. april 2005, 20:26
Mvh.
Janne
Steffen Kbh — 3. april 2005, 20:43
Vh.
Steffen Kbh
michael@3480.dk — 3. april 2005, 20:46
Grotesk Janne..?? De kan da i det mindste bære finnerne, i modsætning til "90 graders guppyer", der knækker sammen i ryggen pga. vægten fra halefinnen. Misforstå mig ikke, jeg synes også det er "grotesk", men der er altså ting i den her hobby, der er MEGET værre.
Michael Rasmussen, Fredensborg.
Janne — 3. april 2005, 20:50
Mvh.
Janne
Tantemaier — 3. april 2005, 20:56
Med venlig hilsen
Maibritt M. Nielsen
lab — 3. april 2005, 21:02
killing — 7. april 2005, 15:15
man burde egentlig lade fiskene være som de er.
det er bare min mening.
De bedste hilsner
killing
killing — 7. april 2005, 15:16
De bedste hilsner
killing
jan — 7. april 2005, 15:16
Med venlig hilsen
Jan Andresen
Catplat — 7. april 2005, 16:08
Steffen Kbh — 10. april 2005, 21:09
Men om det er syndt for kampfiskene, at de har unaturligt store finner, er det virkeligt spørgsmålet?
Når jeg overvejer hvilke ting jeg har set rundt omkring, så kan jeg trække på skuldrene af folk der syntes det er synd for fiskene.
-Små gibbon babyer, der sider lænket og vænter på at blive købt af en egoistisk turist.
-En orangutang unge på størelse med et spædbarn, fodret med gud ved hvad, med diare til følge, også til salg. Den er uden tvivl død af sult eller dehydrering inden der gik en uge. Jeg kan love dig for, Catplat, at de øjne stadig brænder i hukommelsen. -hvis øjne kunne tale!!
Jeg har kun et spørgsmål -Har du nogensinde grædt ved synet af en fisk?
Vh.
Steffen Kbh
Catplat — 10. april 2005, 21:39
Der sker desværre voldsomme pinsler overfor diverse dyr verden over, hver dag. Selv mange af vores landbrugsdyr har et skidt liv. Og man kan jo altid sætte tingene i perspektiv. Men lige her talte vi om avl på fisk...
Det er naturligt, at man som menneske har større følelser overfor aber end overfor fisk for eksempel. Men min pointe er, at man skal passe på med bare at vænne sig alt for meget til disse grotesk avlede dyr og derved blive ved med at skubbe grænserne. Det kan ikke være godt for fisk at skulle leve hele deres liv som handikappede - hvadenten andre dyr har det værre eller ej.
"Bare" fordi man har set aber blive mishandlet på det groveste, behøver man vel ikke at se bort fra de "mindre" problemer med andre dyr? Så skal man jo til sidst overgå jeg ved ikke hvad, før man synes noget er alvorligt og syndt. Man må adskille de forskellige tilfælde synes jeg. Men det du nævner er forfærdeligt på en anden og mere drastisk måde ja.
Steffen Kbh — 10. april 2005, 21:56
Følelserne spiller ind, Catplat. Det var egentligt kun det første der var henvendt direkte til dig, resten er mere et... som du også er inde på, et forsøg på at sætte tingene lidt i perspektiv.
Et stort nej, vi skal ikke at se bort fra de "mindre" problemer. Det er jo der vi kan gøre en vores.
Vh.
Steffen Kbh
steph — 25. april 2005, 23:15
VH
Stephanie
soffi — 25. april 2005, 23:17
steph — 25. april 2005, 23:18
Janne — 25. april 2005, 23:20
Det kan også sagtens ske, at der har sneget sig en kortfinnet han med... Har selv haft en af slagsen.
Mvh.
Janne
soffi — 25. april 2005, 23:21
Men jeg har ikke selv hunner har dog hørt at de godt kan være temmeligt stride ved hinanden, men har selv kun en enlig herre
steph — 25. april 2005, 23:26
VH
Stephanie
Niels Erik H — 26. april 2005, 00:01
steph — 26. april 2005, 08:28
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.