Er varmelegemet defekt.
Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?
larza — 16. marts 2005, 22:22
Temperaturen i mit akvarie svinger meget fra nat til dag, og fra dag til dag. I sidste uge var temperaturen nede på 24 gr. Og nu kan jeg ikke få den under 28 gr. selv om det er skruet meget ned. Det er et Akva-stabil varmelegeme på 150 w. Er det nok til 128 l.? Eller kan varmelegemer blive for gamle?
Mvh.
Lars Andersen
michael@3480.dk — 16. marts 2005, 22:30
Og, ja det er defekt.!
Det er faktisk lige netop det du der beskriver, der er årsagen til at de har fået øgenavnet Akva-Ustabil.
Andre produkter fra Akva-Stabil er ok.!
Jäger har ry for at være et rigtig godt varmelegme der er til at stole på.
Evt. Via Aqua Titanium (lidt dyrere), hvis du kan finde et sted hvor de ikke er udsolgt. (Gad vide hvorfor de er udsolgt alle steder)....Ja jeg spørger bare.. :-)
Michael Rasmussen, Fredensborg.
larza — 16. marts 2005, 22:35
Jeg har overvejet et varmelegeme med udvendig indstilling og aflæsning, da det lyder lidt mere enkelt i brug. Har hørt om det, men har ikke set det. Er det dyrt/godt?
Mvh.
Lars Andersen
JANKIM — 16. marts 2005, 22:42
Spørgsmål & svar
Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.
Log ind for at stille et spørgsmål.