Er det muligt at have "glade" planter uden tilsætning and gødning/jern?

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

plindboe — 13. marts 2005, 08:59

Jeg er nystartet, har kun haft akvarium i to uger. Mine planter ser alle ud til at trives indtil videre, nogle bedre end andre. Jeg vil helst undgå at tilsætte stoffer i vandet med mindre det er absolut nødvendigt. Har læst om rejer der dør på grund af uheldig gødning. Jeg har også rød neon og dværgsugemaller som efter sigende skulle være ret følsomme med hensyn til vandkvalitet. Derfor vil jeg helst undgå at tilsætte noget med mindre det er nødvendigt. Har også plettede pansermaller, men tror ikke de er ligeså følsomme som de førnævnte.

Når jeg læser de forskellige tråde ser det ud til at folk gøder regelmæssigt, både med gødning og jerntilskud. Nogle spørgsmål: 1.Kommer planter til at mangle noget efter et stykke tid hvis man ikke gøder, og hvad kommer de til at mangle? Kan jeg ikke vente med at tilsætte noget indtil jeg kan se planterne har brug for det? Bliver der ikke tilført jern nok via vandskift, da postevand jo indeholder jern?

Tja, det var så de begynderspørgsmål jeg kunne komme i tanke om. Vil være glad for diverse svar.

Peter 🙂

elisabethen — 13. marts 2005, 09:41

For det første... Når man taler om fisk, der er følsomme overfor dårlig vandkvalitet, er det underforstået stoffer som fx nitrit og nitrat. Det stoffer, som akvarieplantegødning indeholder, er uskadelige overfor fisk i det relativt små mængder, som man tilsætter. Det er forskellige sporelementer, jern og fosfater, som planterne typisk mangler. Og rejer tager skade af nogle af disse skal jeg så ikke kunne sige.
Akvariegødning er ikke et kemikalie som sådan.. Det er stoffer, som findes i naturen, der hvor planterne gror, men som er forskellige årsager mangler i akvariet.

De folk, som gøder regelmæssigt, er ofte nogle som holder vanskelige plantearter. Ligesom med fisk er nogle arter nemmere at få til at gro end andre. Da du nu er nybegynder, håber jeg at du har anskaffet nogle af de nemme.. Fx anubias-arter, cryptocoryner, vandpest, hyprophila polysperma eller lignende. Disse vokser i reglen fint uden nogen form for ekstra gødning, udover det som fiskene producerer.

Du kan sagtens undlade at gøde indtil der kommer tegn på, at dine planter mangler noget, det det overhovedet sker. Det mest hyppige symptom er, hvis du holder sværdplanter, at der blade begynder at virke tyndere og mindre grønne.. Det betyder, at de mangler jern.

Undersøg hvilke planter du har. På www.tropica.dk er der et god register, som også fortæller om planterne er nemme at svære. Hvis der står, at de er svære, er det typisk arter, som kræver meget høj lysintensitet, ekstra co2 og gødning.
Håber, at det hjalp dig lidt på vej.. Men altså; ingen panik. Man behøver ikke at gøde sine akvarieplanter hvis man har nogle af de nemme arter.

Mvh.
Elisabeth Schrøder

elisabethen — 13. marts 2005, 09:45

Kører lige stavekontrol... hehe... Det = de x 2, Og = om, det = hvis, at = eller

ja ja.. det er tidligt om morgenen 😉

Mvh.
Elisabeth Schrøder

plindboe — 13. marts 2005, 10:58

elisabethen,

tak, for det mægtigt gode og informative svar. :-) De planter jeg har tror jeg alle er begynderplanter, da de ser ud til at klare sig rigtigt godt, på nær én af dem som der ikke rigtigt sker noget med. Jeg blev nødt til at beskære to af dem allerede efter en uge da de voksede helt vildt. Jeg har identificeret at jeg har en vandpest, men vil prøve at finde ud af hvad de andre er på det spændende link du gav.

Peter :-)

Ole Rasmussen — 13. marts 2005, 12:55

Tropiva går man aldrig fejl af!!

Mvh.
Ole Rasmussen

Catplat — 13. marts 2005, 17:20

Tropica mastergrow tror jeg Ole prøvede at skrive 😉
Det er flydende gødning.

Fiskene i vandet giver jo sådan set naturlig gødning til planterne. Det er mere mikronæringsstoffer, såsom jern mm., de kan komme til at mangle. Akvariet er jo et lille, lukket system, hvor der ikke kommer den samme næring og stoffer til som ude i naturen.

plindboe — 14. marts 2005, 01:20

Tak for rådet catplat. Baseret på de gode råd, vil jeg vente med at tilsætte noget indtil jeg kan se om planterne trænger, og så forsøger jeg til den tid først med noget jerntilskud.

Peter :-)

mohlin — 14. marts 2005, 09:55

Nu ved jeg ikke hvor mange fisk og hvor mange planter du har, men man kan sige generellt at dine planter kommer ikke at ha det så godt hvis du ikke gøder. Køb TMG, og ge halv dosis, ifall du ikke har så mange planter. Jern er et microemne, og at hælle ner KUN jern giver alger. Det er meningsløst at heller ner een sorts emne, planterne bliver begrænsade og kan ikke ta op det, men de grønner trådalgerne kommer at elske dig!

Sorry før den dålige dansken. Mvh Eva

plindboe — 17. marts 2005, 11:17

mohlin,

tak for rådet. 🙂

Peter

helene — 17. marts 2005, 19:46

jeg har brugt TMG et stykke tid, og mine rejer har det ihvertfald ok.....

Mvh.
helene

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.