Nat lys

Indlæg fra det gamle forum, gengivet som arkiv. Er det dit indhold, og vil du have det fjernet eller dit navn gendannet?

zilla2 — 20. februar 2005, 21:13

Hejsa
Hvis manb gerne vil have mnat lys i sit akvarie. Skal man så bruge de rør som dem i er det t3 eller t5 eller t8 rør? Eller kan man købe et rør ved T.hansen som kan monteres under en bil, der kan jo også fåes uv-lys.

Håber ikke det er for dumt et spørgsmål men det må da være billiger.

Mvh Kim

Ravnox — 20. februar 2005, 21:57

Hejsa:
Jeg har købt et blåt "cold cathoderør" 30 cm. ved Århus Radio Lager ca. 120 kr. incl 800v trafo. Jeg havde en 12 V strømforsyningsklump a la dem til mobilos, nu ved jeg ikke hvor teknisk anlagt du er men det er ret simpelt. Den eneste ulempe er at ledningerne ikke er så lange. Da selve røret kører med en spænding på mellem 150-800V er det ikke helt udfarligt at placere det inde i et fugtigt armatur men med lidt krympeflex og silicone går det.

Et alternativ er en serie blå lysdioder 3,5v og ca. 1W det har jeg i min nuværende malawibalje det ser ret fedt ud og det giver lige nok lys til at fiskene kan orientere sig. Den eneste ulempe er at dioderne giver et meget retningsbestemt lys, det ligner lidt en gang "beam me up Scotty" men det er til at leve med.

-- Niels

zilla2 — 20. februar 2005, 22:52

Det kan man vel købe i en hvilken som helst elektronik butik. Jeg tror jeg kan finde ud af det. men kører det med en sådan spænding.? det er lidt vildt syntes jeg. Med hensyn til de blå dioder så kunne man vel sætte noget omkring til at relekterer lyset så det ikke kommer til at ligne noget taget fra en sci fi film.

Kim

spyfluen — 20. februar 2005, 23:32

Man kan også bare slibe enden af dioderne. Det burde da sprede lyset fra dem.

Ravnox — 21. februar 2005, 00:28

Den med slibningen havde jeg ikke tænkt på, det var måske en idé, selvom det nok vil tage lidt af effekten.
Jo til de der cold cathoderør hører en lille spændingsforstærker, trafo kan det vel kaldes, med en input på 5-12v og en output på 150-800v min erfaring er dog at det først begynder at lyse i fuld længde ved 6,5v og op til de 12v på lavspændingssiden. Den bruger iøvrigt 0,4 A. ved de 12 v. Bagdelen er nok strømforbruget, først skal du fra 230v (stikkontakt) have droslet spændingen ned til 12v jævnstrøm og derefter igennem spændingsforstærkeren til de 800v. Der vil altid være et tab hvergang der omformes(i form af varmeudvikling) og dermed et større el-forbrug meeeen det er nok til at overse.
Håber det hjalp lidt.

--Niels

PS. Jeg har ikke selv fået bygget mit ind i armaturet endnu der er fan... lang leveringstid på et Akvastabil Effecline armatur 720l T5-dæmpbar, næsten en måned.

zilla2 — 21. februar 2005, 23:36

Nu har jeg været inde på T.Hansens hjemmeside og der har de neon rør som er lavet til at sidde under bilen. Det eneste problem der måske kunne blive er nok at jeg ikke lige har en 12v omformer. Men det kan jo nok findes.
Jeg kan vel tage en fra en telefon eller noget andet som bruger 12v

Spørgsmål & svar

Der er endnu ikke stillet nogen spørgsmål om dette.

Log ind for at stille et spørgsmål.